Politechnika Gdańska i GUMed wśród najlepszych polskich uczelni. Ranking fundacji "Perspektywy" 2019

Katarzyna Gruszczyńska
Politechnika Gdańska - 7 miejsce w rankingu "Perspektyw" Przemyslaw Swiderski
W jubileuszowej, 20. edycji Rankingu Uczelni Akademickich 2019 Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” najlepszą uczelnią okazał się Uniwersytet Warszawski. Są też pomorskie akcenty. Siódme miejsce zajęła Politechnika Gdańska, a ósme - Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed).

Ranking szkół i uczelni wg "Perspektyw"

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” co roku wybiera najlepsze uczelnie wyższe.

W tym roku na czele rankingu znalazł się Uniwersytet Warszawski, tuż za nim Uniwersytet Jagielloński, na trzecim miejscu Politechnika Warszawska.

Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie.

- W roku 2000 profesjonalny Ranking Szkół Wyższych wydawał się w Polsce równie niewyobrażalny, jak dziś nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go nie być - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

- 20 lat Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy pozwala nam nakreślić wiarygodny i pełny obraz polskiego szkolnictwa wyższego w tym okresie. Będziemy go kreślić dalej w latach, które nadejdą, bo jesteśmy przekonani, że - trawestując hasło tegorocznego zwycięzcy, Uniwersytetu Warszawskiego - 20 lat to dobry początek – dodaje prezes.

TOP 10 najlepszych liceów 2019 w Gdańsku. Ranking liceów ogó...

TOP 10 najlepszych techników na Pomorzu. Prestiżowy ranking ...

TOP 10 najlepszych liceów na Pomorzu. Prestiżowy ranking lic...

Ranking wyższych uczelni wg "Perspektyw". Które najlepsze w 2019?

Uroczyste ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem dyplomów najlepszym jednostkom odbyło się 12 czerwca w Warszawie.

Wśród najlepszych uczelni akademickich znalazła się Politechnika Gdańska, zajmując siódme miejsce w rankingu.

– Od dwóch lat jesteśmy w pierwszej dziesiątce rankingu, a więc w jego ścisłej czołówce. Osiągnięcie awansu na tym najwyższym poziomie jest niezwykle trudne, dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim członkom społeczności akademickiej zaangażowanym w ciągłe podnoszenie jakości na Politechnice Gdańskiej, bez których ten sukces nie byłby możliwy – komentuje prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Kolejną wyróżnioną pomorską uczelnią jest Gdański Uniwersytet Medyczny – na ósmym miejscu ex aequo z Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Łódzką.

– W tym roku, jak w latach ubiegłych, nasza uczelnia zachowała wysoką pozycję w gronie najlepszych uczelni w kraju, znajdując się w ścisłej dziesiątce polskich ośrodków akademickich – mówi prof. Tomasz Bączek, prorektor ds. nauki GUMed.

- To potwierdzenie, że GUMed jest nie tylko uczelnią gwarantującą kształcenie na najwyższym poziomie, ale także znaczącym ośrodkiem badawczym, o rozpoznawalnej międzynarodowo działalności naukowej – dodaje.

Kapituła Konkursu nie ogłosiła w tym roku zestawienia uwzględniającego wyłącznie uczelnie medyczne, w związku z czym wiążące pozostają wyniki ubiegłorocznego rankingu. Oznacza to, że Gdański Uniwersytet Medyczny jest niezmiennie najlepszą uczelnią medyczną w Polsce, dzieląc zaszczytne pierwsze miejsce z Collegium Medicum UJ.

Czytaj także

Uniwersytet Gdański znalazł się na 27. miejscu w rankingu "Perspektyw".

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji rankingu pierwsza trójka była taka sama: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński I Politechnika Warszawska. W 2018 roku GUMed zajął siódme miejsce, a Politechnika Gdańska – dziewiąte.

TOP 10 najlepszych uczelni wyższych wg rankingu "Perspektyw"

  1. Uniwersytet Warszawski
  2. Uniwersytet Jagielloński
  3. Politechnika Warszawska
  4. Akademia Górniczo-Hutnicza
  5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
  6. Politechnika Wrocławska
  7. Politechnika Gdańska
  8. Uniwersytet Wrocławski, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Łódzka (ex aequo)

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

PG tak wysoko? Uczelnia na której z warunków studentów stawia sie niedziałające szkaradne fontanny? A budynki się sypią... Gdzie studenta traktuje się jak gówno. Ciekawe...

Dodaj ogłoszenie