MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia 2020. Jak wygląda nabór na studia w dobie pandemii? Trójmiejskie uczelnie czekają na nowych żaków

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
30.09.2019 gdanskuniwersytet gdanski, wydzial prawa i administracji. inauguracja roku akademickiego 2019/2020uwaga!!!!! zdjecia tylko dla polska press grupafot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki
30.09.2019 gdanskuniwersytet gdanski, wydzial prawa i administracji. inauguracja roku akademickiego 2019/2020uwaga!!!!! zdjecia tylko dla polska press grupafot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
Rekrutacja na studia na rok akademicki 2020/ 2021 trwa. Podobnie jak matury i egzaminy ósmoklasisty, w tym roku wygląda ona zgoła inaczej, niż w latach ubiegłych. Kiedy spodziewać się wyników rekrutacji?

Rekrutacja na studia 2020/ 2021

Sytuacja pandemiczna, jak i związane z nią obostrzenia przesunęły w czasie zarówno egzaminy dojrzałości, termin podania ich wyników, jak również dzień pisania matury poprawkowej. To z kolei wpłynęło na proces rekrutacyjny na krajowych uczelniach. Kiedy można spodziewać się publikacji list osób przyjętych?

Z uwagi na epidemię koronawirusa, w tym roku rekrutacja na studia odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Informację o wynikach kandydaci otrzymają e-mailem lub na indywidualnym koncie internetowym, przy pomocy którego składali dokumenty.

- Podczas składania przez kandydatów ankiet, kopii dokumentów, czy zdjęć, do minimum powinien być ograniczony bezpośredni kontakt kandydatów z pracownikami uczelni. Zalecane jest przeprowadzenie procedur administracyjnych on-line - podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na stronach internetowych poszczególnych uczelni znajdują się informacje o terminie, w którym zostaną opublikowane listy przyjętych kandydatów. Poniżej znajduje się wykaz największych placówek oraz informacja z datą, kiedy można się spodziewać wyników.

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański zdecydował się przesunąć rekrutację na sierpień. W przypadku większości wydziałów zakończenie rejestracji na studia I stopnia odbędzie się 17 sierpnia. Listy kandydatów przyjętych zostaną opublikowane 20 sierpnia. Przez kilka następnych dni przyszli studenci będą mieli czas na złożenie niezbędnych dokumentów. Lista z nazwiskami nowych studentów będzie dostępna 28 sierpnia.

W przypadku innych stopni kształcenia oraz wydziałów terminy te mogą się od siebie różnić, dlatego, by nie przegapić ważnych dat warto sprawdzić je bezpośrednio na stronie uczelni.

Politechnika Gdańska

Nabór na studia na Politechnice Gdańskiej odbywa się wyłącznie za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacji.
Rekrutacja rozpoczęła się w pierwotnie planowanym terminie, tj. 11 maja. Została ona jednak wydłużona do 17 sierpnia 2020 r. włącznie.

Publikacja wyników odbędzie się w poniedziałek 31 sierpnia 2020 r. o godz. 15.00. Przez cały wrzesień (1-30.09) osoby przyjęte na studia będą miały czas na przesłanie uwierzytelnionych dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje do podjęcia studiów.

Nowe zasady i terminarz rekrutacji opracowano także dla kandydatów na kierunek architektura. W poprzednich latach kandydaci podchodzili do dodatkowego sprawdzianu predyspozycji do wykonywania zawodu architekta, który odbywał się na terenie Politechniki Gdańskiej. W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, sprawdzian predyspozycji odbędzie się w formie zdalnej.

Dodatkowo, harmonogram rekrutacji na kierunek architektura różni się znacząco od pozostałych kierunków w ofercie edukacyjnej Politechniki Gdańskiej. Elektroniczny nabór rozpoczął się od 11 do 22 maja br. Między 23 a 28 lipca przeprowadzany był egzamin zdalny, sprawdzający predyspozycję do zawodu architekta. 10 sierpnia ochotnicy poznali jego wyniki, jednak na wyniki rekrutacji muszą poczekać do 31 sierpnia. Podobnie jak w przypadku pozostałych kierunków na PG aplikujący będą mieli cały wrzesień na przesłanie niezbędnych dokumentów.

Gdańsk, 08.05.2019 r.

Wyniki egzaminu maturalnego 2020. Jaka była zdawalność egzam...

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz w trosce o bezpieczeństwo kandydatów i pracowników uczelni, egzaminy sprawnościowe dla kandydatów na studia w roku akademickim 2020/2021 nie zostaną przeprowadzone na kierunku wychowanie fizyczne - stacjonarne studia I stopnia, sport stacjonarne studia I stopnia oraz fizjoterapia - jednolite stacjonarne studia magisterskie. Kandydaci przyjmowani zostaną jedynie na podstawie konkursu świadectw dojrzałości.

W przypadku kierunków polskojęzycznych I stopnia rekrutacja potrwa do 21 sierpnia. Z kolei nabór na przyszłych magistrantów zakończy się 15 września. W przypadku niewypełnienia przyjętych limitów dopuszcza się dodatkowy nabór, który dla wszystkich kierunków i stopni odbędzie się w terminie 21-25 września 2020 r.

Gdański Uniwersytet Medyczny

System rekrutacji online dla kandydatów na Gdański Uniwersytet Medyczny udostępniono 1 czerwca. Elektroniczny nabór na stacjonarne studia I stopnia potrwa do 18 sierpnia, a publikacja I listy rankingowej nastąpi 21 sierpnia. Wstępnie zakwalifikowani będą mieli 2 dni na dostarczenie kompletu dokumentów. Nieco inaczej będzie w przypadku 5-letnich jednolitych studiów magisterskich. Rejestracja kandydatów zakończy się 13 sierpnia, natomiast wstępne wyniki kandydaci poznają 17 sierpnia. Tego samego dnia nastąpi przyjmowanie dokumentów.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Aby uniknąć zbędnego w dobie pandemii kontaktu międzyludzkiego kandydaci na gdańską ASP zostali zobowiązani do nadesłania swoich "teczek" oraz prac egzaminacyjnych drogą mailową. Z kolei rozmowy kwalifikacyjne, będące jednym z etapów rekrutacji, były przeprowadzane przez komisję w formie zdalnej poprzez aplikację Google Meet. Obecnie na Akademii trwa już ostatni etap rekrutacji, który stanowi składanie dokumentów.

Z możliwości, jakie daje technologia XXI wieku, skorzystała też gdańska Akademia Muzyczna, która od pretendentów do studiów wymagała prezentacji swoich umiejętności w wersji audio lub video.

Uniwersytet Morski w Gdyni

Osoby aspirujące do studiowania na Uniwersytecie Morskim mogą rejestrować się na portalu rekrutacyjnym od 4 maja. Przesyłanie skanów dokumentów do systemu będzie możliwe jeszcze do 21 sierpnia. Do 27 sierpnia kandydaci będą mieli czas na dostarczenie oryginałów dokumentów do sekretariatu uczelni. Dzień później Uniwersytet ogłosi wyniki rekrutacji podstawowej. Jeżeli limit miejsc nie zostanie wyczerpany, uczelnia otworzy rekrutację uzupełniają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki