MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy wyniki rekrutacji do liceów i techników 2020? Jak sprawdzić wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych? Harmonogram i ważne daty

Beata Bednarz
Zbliża się emocjonujący moment ogłoszenia wyników rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
Zbliża się emocjonujący moment ogłoszenia wyników rekrutacji do szkół ponadpodstawowych Karolina Misztal
Trwa postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych. Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymali 31.07.2020 r. Co dalej? Absolwenci szkół podstawowych, ubiegający się do szkół średnich, mają do załatwienia kilka spraw. Trzeba m.in. uzupełnić dokumentację. Sprawdź: jakie dokumenty i do kiedy trzeba złożyć, kiedy zostaną ogłoszone wyniki rekrutacji, co zrobić, jeśli nie udało się dostać do żadnej z wybranych szkół. Nie przegapcie ważnych terminów!

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2020

Trwa postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych. Absolwenci 8 klas wybrali już wcześniej szkoły, do których chcieliby uczęszczać. W Gdańsku do wyboru mieli do 5 placówek, w Gdyni do 3, a w Sopocie do 4 szkół.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymali 31.07.2020 r. Co dalej?

W połowie sierpnia rozstrzygnie się, do jakiej szkoły dostał się uczeń. Decydujące będą progi punktowe, na podstawie których nastąpi klasyfikacja kandydatów do poszczególnych szkół i klas.

Najwyższe progi punktowe w 2020 r. ma w Gdańsku "Topolówka", czyli III LO

Progi punktowe w LO w Gdańsku w 2020 r. Ile punktów musieli ...

Jak ustala się progi punktowe w szkołach ponadpodstawowych?

Progi punktowe poszczególne szkoły ustalają co roku, w zależności od tego, ile punktów uzbierali kandydaci ubiegający się o przyjęcie. Jeśli do danej szkoły (klasy) ubiega się o przyjęcie wielu uczniów z bardzo dobrymi wynikami (czyli uzyskali łącznie dużo punktów na egzaminie ósmoklasisty i na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej), automatycznie próg punktowy wzrasta.

Sprawdźcie, jak liczy się punkty po egzaminie 8-klasisty:

Zanim to jednak nastąpi, trzeba pamiętać o kilku ważnych terminach związanych z postępowaniem rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Oto one:

Kiedy ogłoszą listy zakwalifikowanych kandydatów?

12.08.2020 r. ogłoszone zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do każdej szkoły ponadpodstawowej.

Jak sprawdzić wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?

Wyniki rekrutacji w Gdańsku i na Pomorzu na rok szkolny 2020/2021 można sprawdzić na kilka sposobów:

 • na szkolnych stronach internetowych (przypominamy, że jest to jedyna formalnie wiążąca forma publikacji wyników rekrutacji),
 • w systemie Nabór po zalogowaniu się na konto kandydata,
 • w bezpłatnej aplikacji mobilnej eLO! 2000 (aplikacja poinformuje Was o wyniku niezwłocznie po jego publikacji):
  dla systemu Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.edu.vulcan.elo2020&hl=pl
  dla systemu IOS https://apps.apple.com/pl/app/elo-2020/id1406710761?l=pl

UWAGA! W szkołach nie będą wywieszane listy zakwalifikowanych!!!!

Co dalej?

Potwierdzenie woli przyjęcia

Od 13.08.2020 do 18.08.2020 w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia

 • oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i
 • oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej (do 4 sierpnia).

W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe zdający przedkłada również zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

Co jeśli uczeń nie dostał się do żadnej z wybranych szkół?

W tym roku podczas rekrutacji odstąpiono od postępowania uzupełniającego. Nie ma bowiem możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu przewidzianego w prawie. W związku z tym, w przypadku kandydatów, którzy nie zostaną przyjęci w postępowaniu rekrutacyjnym, o ich przyjęciu zdecyduje dyrektor szkoły.

Jeśli uczeń nie dostał się do żadnej z wybranych szkół, powinien złożyć podanie do dyrekcji szkoły, w której są jeszcze wolne miejsca.

Jesteście ciekawi, jakie progi punktowe obowiązywały w trójmiejskich szkołach 2019 r.? Sprawdźcie poniżej.

TUTAJ SPRAWDZISZ PROGI PUNKTOWE w liceach ogólnokształcących w Gdańsku w 2019 r. W pierwszej kolejności podajemy progi w klasach dla ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, następnie dla ABSOLWENTÓW GIMNAZJÓW. Kliknij w następne zdjęcie >>>

Progi punktowe w liceach ogólnokształcących w Gdańsku w 2019...

TUTAJ SPRAWDZISZ PROGI PUNKTOWE w liceach ogólnokształcących w Gdyni w 2019 r. W pierwszej kolejności podajemy progi w klasach dla ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, następnie dla ABSOLWENTÓW GIMNAZJÓW. Kliknij w następne zdjęcie >>>

Progi punktowe w liceach ogólnokształcących w Gdyni w 2019 r...

TUTAJ SPRAWDZISZ PROGI PUNKTOWE w liceach ogólnokształcących i ZSH w Sopocie w 2019 r. W pierwszej kolejności podajemy progi w klasach dla ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, następnie dla ABSOLWENTÓW GIMNAZJÓW. Kliknij w następne zdjęcie >>>

Progi punktowe w liceach i technikum w Sopocie w 2019 r. Ile...

Progi punktowe w technikach w Gdańsku w 2019 r. TUTAJ SPRAWDZISZ PROGI PUNKTOWE w technikach w Gdańsku w 2019 r. W pierwszej kolejności podajemy progi w klasach dla ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, następnie dla ABSOLWENTÓW GIMNAZJÓW >>>

Progi punktowe w technikach w Gdańsku w 2019 r. Tyle punktów...

Zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty

Do 4.08.2020 r. do godz. 15:00 należało uzupełnić wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty, w sposób określony dla szkoły, do której dany absolwent kandyduje.

W 2020 r. możliwe jest:

 • przedłożenie w szkole oryginału albo poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty ALBO
 • przesłanie do szkoły za pomocą środków komunikacji elektronicznej skanu/zdjęcia zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki