Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta Gdyni wybrała nowych wiceprzewodniczących. Ponownie to nikt z opozycji

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
gdynia.pl
Nowymi wiceprzewodniczącymi Rady Miasta Gdyni zostali Jakub Ubych oraz Elżbieta Sierżęga - oboje są radnymi Samorządności Wojciecha Szczurka. W Gdyni od 2009 roku nie było i nie będzie wiceprzewodniczącego wybranego z ław opozycji. Wtedy radny PO Rafał Geremek, w geście protestu, złożył mandat.

Rada musiała wybrać nowych wiceprzewodniczących, ponieważ swoich mandatów zrzekli się radni Samorządności - Stanisław Borski oraz Andrzej Bień. Pierwszy w obliczu oskarżeń o bezumowne korzystanie z miejskich działek, za które nie płacił, a koło których znajduje się̨ jego dom oraz o niewykazanie w oświadczeniach majątkowych dwóch działek, które wykorzystywał m.in. do swojej działalności gospodarczej. Drugi radny - Andrzej Bień - został nowym komendantem Straży Miejskiej.

Nominacje wzbudziły kontrowersje wśród całej opozycji. Wcześniej do Rady Miasta Gdyni apelowali społecznicy i Ruchy Miejskie, opozycja z Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, wszyscy zaznaczali jedno - Gdynia jest jednym z zaledwie kilku dużych miast w Polsce, gdzie opozycja nie ma swojego wiceprzewodniczącego w radzie miasta, lub też nie przewodzi Komisji Rewizyjnej Rady, odpowiedzialnej za kontrolę prezydenta. W głosowaniu na wiceprzewodniczących kandydatami byli Jakub Ubych i Elżbieta Sierżęga z Samorządności, Paweł Stolarczyk z Prawa i Sprawiedliwości oraz Tadeusz Szemiot z Platformy Obywatelskiej.

- Radna od 2010 roku, wcześniej przez dwie kadencje przewodniczyła Radzie Dzielnicy Pogórze, jest przewodniczą Komisji Gospodarki Komunalnej, która opiniuje najwięcej uchwał na Radzie Miasta - mówiła o kandydaturze radnej Sierżęgi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Inicjowała i zabiegała o realizację wielu tematów ważnych dla mieszkańców północnych dzielnic. Od początku zaangażowana w konkurs wiedzy o Gdyni, w tym roku była jego głównym koordynatorem. Pani radna aktywnie uczestniczy na każdej Radzie Miasta Gdyni. Wspomaga również Rady Dzielnic.

W podobnym tonie Joanna Zielińska wypowiadała się o drugim radnym Samorządności wskazanym na to stanowisko - Jakubie Ubychu.

- Były przewodniczący Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino - mówiła Joanna Zielińska. - Jest przewodniczącym Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. - Jest przewodniczącym klubu radnych Samorządności. Ekspert ds. cyberprzemocy, jest zaangażowany w projekt Cyfrowa Gdynia, gdzie pełni funkcję koordynatora zespołu. Obserwując pana Jakuba mam wrażenie, że u niego dobra trwa więcej niż 24 godziny - zachwalała go przewodnicząca.

Opozycja mówiła jednym głosem

Gdyńscy radni Prawa i Sprawiedliwości zaznaczali, że równy wybór osób do prezydium różnych instytucji takich jak Rada Miasta, jest wyrazem szacunku do mieszkańców, którzy zagłosowali na przedstawicieli innych ugrupowań, a które nie rządzą. Przypomnijmy, że zarówno w Gdańsku, jak i Sopocie opozycja ma swoich wiceprzewodniczących.

- Mamy kolejną możliwość, aby przełamać niechlubną tradycję, zupełnie wyjątkową na skalę Polski, gdzie w prezydium Rady Miasta nie ma żadnego przedstawiciela opozycji - mówił Marek Dudziński, radny PiS. - Zgłaszamy Pawła Stolarczyka, to absolutny specjalista w kwestiach formalno-prawnych. Aktywny radny, wielki społecznik oddany mieszkańcom. Uważamy, że to dobra kandydatura. Jako klub deklarujemy również wsparcie dla innych kandydatów opozycji.

Opozycja z PO wskazywała, że na radnych Samorządności w 2018 roku zagłosowało łącznie mniej niż połowa głosujących mieszkanek i mieszkańców Gdyni, jedynie sposób liczenia metodą D'Hondta dał im taką przewagę. Tymczasem całe prezydium było złożone z radnych Samorządności.

- Zgłaszamy kandydaturę radnego Tadeusza Szemiota, jest przewodniczącym klubu radnych Platformy Obywatelskiej - mówił Bogdan Krzyżankowski, radny PO. - Jest radnym bardzo aktywnym, bardzo kreatywnym. Jest wzorem radnego, jeżeli chodzi o pracowitość. Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że prezydium Rady Miasta ma za swoje zadanie organizować jej prace. W prezydium powinny być reprezentowane wszystkie opcje, zarówno rządząca, jak i opozycyjna. Zależy nam, aby w prezydium zasiedli radni, którzy zostali wybrani przez mieszkańców niegłosujących na Samorządność.

Apele opozycji na niewiele się jednak zdały. W ostatecznym głosowaniu na wiceprzewodniczących Rady Miasta Gdyni zostali wybrani Jakub Ubych oraz Elżbieta Sierżęga. Prezydium Rady Miasta Gdyni ponownie składa się zatem z wyłącznie przedstawicieli Samorządności Wojciecha Szczurka. Przewodniczącą Rady Miasta Gdyni jest Joanna Zielińska. Jest również trzech wiceprzewodniczących - do Marcina Wołka dołączyli nowo wybrani Jakub Ubych i Elżbieta Sierżęga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki