Puck dostał 6 mln zł od marszałka Pomorza. Za ponad 11 mln: remont kamienic, odświeżenie parków i projekty społeczne| ZDJĘCIA, WIDEO

pen, kh
Puck dostał 6 mln zł od marszałka Pomorza. Za ponad 11 mln: remont kamienic, odświeżenie parków i projekty społeczne Andrzej Sipajło
11,5 miliona złotych tyle zainwestuje miasto Puck w rewitalizację centrum. Zadnie potrwa do 2021 roku, a w jego ramach m.in, remont 30 kamienic, odnowie placów przy Nowym Świecie i Parku Dziejów Pucka. Ważny też będzie aspekt społeczny: Puckie Centrum Wsparcia powstanie na ul. Pokoju 8.

Trzy lata pracy puckich urzędników i wreszcie są! Niezbędne podpisy pod projektem o wymownej nazwie: Rewitalizacja ważna sprawa. Pierwszy etap, a za nim pierwsze miliony już przyklepany przez marszałków Pomorza.
- Mamy to!!! - triumfalnie na swoim facebooku oznajmiła burmistrz Hanna Pruchniewska. I szefowa Pucka ma naprawdę sporo powód do radości, bo miasto właśnie rozpoczyna realizację mega projektu wartości ok. 11,5 mln. zł.

Zabytkowy Puck przywrócą do blasku za 11,5 mln zł. Rewitalizacja ważna sprawa, czyli remont 30 kamienic

wideo: Echo Ziemi Puckiej

Centrum Pucka w zupełnie nowej odsłonie - m.in. takie założenia towarzyszyły urzędnikom, którzy przez ostatni czas walczyli z wnioskami o to, by uzyskać pieniądze na poprawę jakości życia w stolicy powiatu puckiego. Tym samym Puck dołączył do grona 22 pomorskich miast mogących liczyć na finansowe wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Niemałe, bo do kasy miasta wpadnie aż 6 mln z 11,5 mln potrzebnych.

Realizacja całego projektu rewitalizacyjnego przewidziana jest do 2021 roku.

Pierwsza baza dla puckiego etapu rewitalizacji już zdobyta. Zakłada trzy projekty, w tym dwa społeczny i jeden infrastrukturalny. Podpisy pod dokumentami zapewniającymi finansowanie ze strony Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego osobiście złożył Mieczysław Struk i jego zastępca Wiesław Byczkowski.
- Każdy projekt rewitalizacyjny jest niezwykle ważny na Pomorzu. Wiem, że mieszkańcy Pucka na niego czekali - mówi marszałek Mieczysław Struk.- W tym zadaniu chodzi nam o stare miasta, w których można znaleźć dzielnice mocno zaniedbane. Zarówno pod kątem infrastrukturalnym, ale i społecznym. To program stworzony też dla tych miejsc, gdzie występują pewne dysfunkcje wśród lokalnej społeczności, np. zwiększona przestępczość, niższe od przeciętnych wyniki edukacji, czy też alkoholizm.

Puck spełnił wszystkie te wytyczne i wpisał się w przedstawioną charakterystykę. Na obszarze rewitalizowanym obecnie mieszka blisko 2200 osób.

ZOBACZ KONIECZNIE: Puck. Członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka zasadzili młode platany w centrum swojej miejscowości | ZDJĘCIA

Najbardziej widoczne będą zmiany budowlane. Dokładnie 30 budynków, w tym 20 kamienic należących do puckich wspólnot mieszkaniowych i 10 znajdujących się w zasobach komunalnych miasta przejdzie wizualną metamorfozę. Do remontów tych pierwszych sprawiedliwie dołożyli mieszkańcy. Za modernizacje w budynkach komunalnych odpowiadać będzie miejska spółka PGK.
- W wielu przypadkach chodzi o renowację elementów wspólnych, takich jak klatki schodowe, czy elewacja - mówią urzędnicy z Pucka.

- To naprawdę jest potężne wyzwanie dla naszego miasta - zauważa Hanna Pruchniewska. - Myślę, że wszystkie te działalności związane z tym programem spowodują, że będziemy się dobrze czuć w Pucku.

Do tego z pewnością przyczyni się zupełnie nowa aranżacja trzech skwerów i parku w Pucku. W ramach pierwszego etapu nowego blasku nabiorą place przy ul. Nowy Świat i Park Dziejów Pucka przy ul. Hallera (niegdyś Park Przyjaźni).

Dodatkowo aż o 72 kamery zwiększy się monitoring. Wszystko po to, by podnieść jakość życia w nadzatokowym mieście.
- Nowe przestrzenie publiczne pewnie jak zwykle wywołają kontrowersje, coś się nie będzie podobać - dodaje burmistrz Pucka. - Chcemy, by miasto było bezpieczne, ładne i funkcjonalne.

ZOBACZ TEŻ: Puck: wprowadzą monitoring na placach zabaw

Prawdziwa rewolucja czeka też pucką sferę społeczną. To właśnie ta rewitalizacja będzie prawdopodobnie najtrudniejsza. Puck chce zrobić wszystko, aby zwiększyć komfort życia tym, co mają najtrudniej. Właśnie dlatego powstanie Puckie Centrum Wsparcia, na siedzibę którego wybrano budynek przy ul. Pokoju 8.

Obiekt zostanie w pełni rozbudowany, a w jego wnętrzach znajdzie się placówka dziennej pomocy dla dzieci i młodzieży oraz klub rodziców. Głównym celem będzie zapewnienie opieki w czasie wolnym od szkoły - wycieczki, korepetycje, a także warsztaty umiejętności rodzicielskich.

Ponadto przewidziano stworzenie puckiego Klubu Integracji Społecznej, a w jego ramach m.in. doradztwo zawodowe, szkolenia i kursy, ale też poradnictwo psychologiczne i prawne.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie