Przejazd kolejowy na ulicy Reja w Sztumie zostanie zamknięty na dwa miesiące. Powstanie zastępczy przejazd

Piotr Piesik
W tym miejscu obok dworca kolejowego w Sztumie przebiegać będzie tymczasowy przejazd kolejowy na czas remontu uczęszczanego przejazdu na ulicy Reja Piotr Piesik
Trwa modernizacja linii kolejowej nr 207 z Malborka do Kwidzyna, w dużej części przebiegającej przez tereny powiatu sztumskiego. Remont szlaku kolejowego przynosi mieszkańcom liczne utrudnienia, w dodatku termin zakończenia robót przesuwany jest na coraz to odleglejszą datę. Mieszkańcy Sztumu powinni szykować się na kolejne uciążliwości - zamknięty zostanie bardzo uczęszczany przejazd kolejowy na ulicy Reja.

Przejazd kolejowy na ul. Reja stanowi główną drogę dojazdu z centrum Sztumu do dzielnicy „za torami” oraz Zajezierza, gdzie z każdym rokiem przybywa domów jednorodzinnych, natomiast owa miejscowość staje się coraz bardziej kolejną dzielnicą Sztumu. Ten przejazd znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Nie sposób przejechać go z większą prędkością, nie ryzykując uszkodzenia zawieszenia na dziurach i wybojach. Przejazd już od dłuższego czasu wymaga naprawy i to gruntownej, nie doraźnego załatania ubytków nawierzchni.

Po tej stronie linii kolejowej znajduje się także kilkanaście zakładów produkcyjnych, zatrudniających wiele osób. Dość wspomnieć firmy Fobos, Fila czy zakład Maximus w Sztumskim Polu, tędy prowadzi także dojazd do Sonac w Uśnicach, nie wspominając o oczyszczalni ścieków, oddziale Zarządu Dróg Wojewódzkich, Stajni Iskra czy zespołu śluz w Białej Górze, który jest niekwestionowaną atrakcją turystyczną.

Jak informuje burmistrz Sztumu Leszek Tabor, przejazd kolejowy w ciągu ulic Reja i Żeromskiego zostanie jednak zamknięty. Na czas robót wykonane jednak będzie tymczasowe połączenie obu ulic, umożliwiające bezproblemowy dojazd do domów mieszkalnych, firm i miejsc pracy.

Do Urzędu Miasta i Gminy w Sztumie zwróciła się gdańska firma Transprojekt Gdański, z prośbą o zaopiniowanie projektu czasowej organizacji ruchu dla tymczasowego połączenia ulic Kościuszki i Żeromskiego w Sztumie. To właśnie zastępczy przejazd kolejowy w miejsce remontowanego głównego przejazdu na Reja.

Mieliśmy okazję obejrzeć plan pokazujący przebieg planowanego połączenia zastępczego. Z jednej strony zaczynałoby się na ul. Kościuszki, na wysokości betonowej rampy towarowej przy stacji, biegnąc ukośnie do torów kolejowych na ulicę Żeromskiego. To najwęższe miejsce w tym rejonie. Oddalone niewiele od obecnego przejazdu, czyli zmotoryzowani oraz piesi nie nadkładaliby specjalnie drogi. Najważniejsze, by utrzymać możliwość dojazdu dla mieszkańców oraz transportu ciężarowego do wszystkich przedsiębiorstw.

Jak podają kolejarze, planowany remont i związane z tym zamknięcie przejazdu kolejowego na ul. Reja w Sztumie, nastąpią w maju 2019 roku.

- Wykonawca wybuduje przejście pieszo-rowerowe oraz wymieni nawierzchnię. Poziom bezpieczeństwa wzrośnie po montażu nowego oświetlenia. Przy przejeździe powstanie także dla podróżnych dodatkowe dojście do peronu. W trakcie robót przejazd na drugą stronę torów zapewni tymczasowa przeprawa łącząca ulice Kościuszki i Żeromskiego w obrębie istniejącego przejazdu. Zabezpieczona zostanie znakiem stop. Przestrzeganie zasad ruchu drogowego pozwoli bezpiecznie pokonać skrzyżowanie toru z drogą - podaje Martyn Janduła z zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. - Cała inwestycja zaplanowana jest do zakończenia pod koniec 2019 roku. W kolejnym etapie planowana jest m.in. przebudowa stacji Sztum i wiaduktu kolejowego w okolicach Malborka. Ten etap prac planowany jest do realizacji w maju i czerwcu przyszłego roku. W tym czasie planujemy wprowadzenie autobusów za pociągi, aby móc sprawnie przeprowadzić zasadnicze prace na stacji Sztum i wiadukcie.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
Heniek

Eee Maximus to w drugą stronę tam jest elita:)

Dodaj ogłoszenie