Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przed siedzibą kuratorium oświaty demonstrowali przeciwnicy ministra Przemysława Czarnka. Dyskryminacja LGBT i klerykalizacja szkół?

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Zwiększenie zagrożenia przemocą rówieśniczą, nietolerancją, agresją i wykluczaniem a także klerykalizacja szkół to niektóre problemy, które według uczestników pikiety dotykają szkolnictwo pod rządami ministra Przemysława Czarnka. Młodzi ludzie demonstrowali przed Pomorskim Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Pod siedzibą Pomorskiego Kuratora Oświaty przy Wałach Jagiellońskich demonstrowała w poniedziałek 30 sierpnia 2021 grupa ok. 40 osób. Przemawiający sprzeciwiali się polityce Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki.

- Minister Czarnek oddaje władzę w ręce kuratorów, którzy są urzędnikami państwowymi, którzy będą reprezentowali tylko i wyłącznie linię ministerstwa. - mówiła Marta Łosińska, koordynatorka Młodej Lewicy w Pomorskiem. - Nie rodzice, nie uczennice i nie uczniowie, tylko urzędnik z kuratorium na polecenie ministra będzie decydował o tym, co będzie się działo w polskich szkołach. Jest to całkowite scentralizowanie polskich szkół - oceniła.

Według młodych ludzi przemawiających podczas pikiety istnieją obawy o możliwość dyskryminacji w szkołach osób LGBT oraz o klerykalizację szkolnictwa.

- To wszystko jeszcze nie zostało wdrożone, presja ma sens - przekonywała Lidka Makowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej TAK. - Minister Czarnek przedstawił te swoje plany ale one nie weszły w życie. A zatem ogromnie się cieszę i ogromnie wam wszystkim dziękuję, że tu jesteśmy, że się przeciwstawiliśmy - dodała.

Makowska przypomniała o zarzutach o mobbing wobec pomorskiej kurator oświaty Małgorzaty Bielang, które zostały zgłoszone do Państwowej Inspekcji Pracy przez jej podwładne. Poinformowała też o założeniu inicjatywy Wolna Szkoła, mającej być siecią organizacji, które kontestują zmiany w szkolnictwie za obecnego ministra.

Skandowano „Czarnek won”, „Czarnek, masz krew na rękach”, „Świecka szkoła”. Co ciekawe, nie tylko domniemana homofobia wzbudza obawy młodzieży. Przedstawiciel Młodych Libertarian mówił o dyskryminacji i problemach młodzieży z dysleksją i ADHD w systemie szkolnictwa.

W pikiecie uczestniczyli głównie organizatorzy, demonstracja nie wzbudzała emocji przechodniów, poza jednym kierowcą, który stojąc na czerwonym świetle próbował przez chwilę polemizować z demonstrującymi. Po zmianie światła odjechał.

Zgromadzenie zorganizowały lokalne struktury młodzieżówek partii lewicowych i liberalnych: Młoda Lewica, Młodzi Demokraci, Młodzi .Nowocześni i Młodzi Libertarianie a także TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, Fundacja Mile Wdziane - Zmiana jest Kobietą i Komitet Obrony Demokracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki