Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed 50 laty powstało Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku

Jacek Sieński
Żuraw Gdański i  nowoczesny kompleks Ośrodka Kultury Morskiej CMM
Żuraw Gdański i nowoczesny kompleks Ośrodka Kultury Morskiej CMM Grzegorz Mehring
Minęło pół wieku od utworzenia Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, instytucji naukowo-badawczej i edukacyjnej, zajmującej się ochroną i zachowaniem dla przyszłych pokoleń reliktów morskiego narodowego dziedzictwa kulturo- wego. Jutro w spichlerzach na wyspie Ołowianka, będących siedzibą muzeum, odbędą się uroczyste obchody jego jubileuszu.

- Spodziewamy się przybycia na uroczystości jubileuszowe wielu znamienitych gości - mówi dr inż. Jerzy Litwin, dyrektor CMM. - Będą wśród nich Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Anna Wypych-Namiotko, wiceminister infrastruktury, odpowiedzialna za sprawy morskie, Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, i Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Dziś CMM jest instytucją znaną w kraju i za granicą, współpracującą z najważniejszymi europejskimi i amerykańskimi ośrodkami muzealnictwa morskiego. Prowadzi podwodne badania archeologiczne. Poza spichlerzami na Ołowiance CMM ma kilka oddziałów - Muzeum Rybołówstwa w Helu, Muzeum Wisły w Tczewie, statki muzea - parowiec Sołdek w Gdańsku i żaglowiec Dar Pomorza w Gdyni, Żuraw Gdański, i Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

- W 1958 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Morskiego w Gdańsku, które podjęło starania o powołanie do życia naszego muzeum - przypomina dr inż. Jerzy Litwin, dyrektor CMM. - W następnym roku z inicjatywy towarzystwa i doktora Przemysława Smolarka, przy współpracy z Muzeum Techniki w Warszawie, w Dworze Artusa otworzono wystawę "Rozwój budowy statków", będącą zalążkiem przyszłej ekspozycji muzealnej. W 1960 roku powstał Oddział Morski przy Muzeum Pomorskim w Gdańsku, obecnym Muzeum Narodowym, którym kierował doktor Smolarek. W 1962 roku oddział przekształcono w samodzielne Muzeum Morskie w Gdańsku, a jego siedzibą został odbudowany właśnie Żuraw Gdański. W 1972 roku, decyzją ministra kultury i sztuki, Muzeum Morskie przemianowano na Centralne Muzeum Morskie, nadając mu rangę i status instytucji narodowej. Od tego czasu muzeum podlega bezpośrednio resortowi kultury. W 1977 roku siedzibę muzeum poszerzono o przyległe do Żurawia budynki dawnej kotłowni dzielnicowej, przystosowane do celów muzealnych. Natomiast w 1985 roku siedzibą główną zostały odbudowane spichlerze na Ołowiance.

Dyrektor Litwin podkreśla, że CMM należy do tych instytucji, które stale się rozwijają. Obecnie realizuje dużą inwestycję w Gdańsku, jaką jest budowa Ośrodka Kultury Morskiej, przylegającego do Żurawia. Plany CMM przewidują przebudowanie zespołu pracowni konserwatorskich w Tczewie oraz budowę kompleksu Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich i Muzeum Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, jako wspólnej inwestycji z miastem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki