Program Rodzina 500 plus. Nawet urzędnicy nie spodziewali się takiego boomu na świadczenie w ramach tego programu

Katarzyna Gruszczyńska

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Nawet urzędnicy nie spodziewali się takiego boomu na świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus, które od 1 lipca przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. W całej Polsce złożono 1,5 miliona wniosków, na Pomorzu - ponad 100 tys. Nie obyło się jednak bez problemów technicznych. Zainteresowanie było tak duże, że zbuntowały się serwery.

Nowością jest to, że świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko, niezależnie od dochodów rodziny. W całej Polsce tylko w ciągu pierwszych dwóch dni złożono pół miliona wniosków. Przez pierwszy tydzień zrobiło to 1,5 miliona Polaków. Również Pomorzanie się zmobilizowali. Tu świadczeniem objętych jest ok. pół miliona dzieci. 1 lipca, czyli pierwszego dnia, w naszym regionie złożono niemal 20 tys. wniosków. Ostatnie dane pochodzą z czwartku. Do tego dnia wnioski złożyło ponad 106 tys. Pomorzan.

Warto zaznaczyć, że w woj. pomorskim z programu dodatkowo skorzysta ponad 211 tys. dzieci, czyli o około 85 proc. więcej niż dotychczas uprawnionych.

W niektórych przypadkach pieniądze trafiły na konta rodziców już w poniedziałek 1 lipca! Było tak na przykład w Gdańsku. Do Gdańskiego Centrum Świadczeń w ciągu niespełna tygodnia dotarła prawie połowa wszystkich wniosków - 26 tys.

Pracownicy Centrum już pierwszego dnia przyjmowania wniosków przystąpili do ich rozpatrywania.

500 PLUS i 300 PLUS WNIOSEK ONLINE. 500+ zmiany. Jak, gdzie i kiedy składać wnioski? Kiedy wypłata świadczeń 500+ i 300+?

- Odpowiednio wcześnie otrzymaliśmy pieniądze z Urzędu Wojewódzkiego, dlatego pierwsze środki w ramach 500 plus i świadczenia „Dobry start”, w kwocie ponad 160 tysięcy złotych, wypłaciliśmy już 1 lipca. Do tej pory wypłaciliśmy świadczenia 500 plus na 4029 dzieci, a ich łączna kwota wyniosła przeszło dwa miliony złotych - informuje nas Arkadiusz Kulewicz, kierownik Działu Organizacyjnego Gdańskie Centrum Świadczeń.

500 plus na Pomorzu. Pieniądze na każde dziecko od 1.07.2019...

Najbardziej dzietną gminą na Pomorzu są Sierakowice. Tu złożono 368 wnioski.- Najprawdopodobniej wypłaty będą realizowane w tym tygodniu - mówi Dorota Bir, kierownik Referatu Działu Świadczeń Rodzinnych Urzędu Gminy Sierakowice.

Z kolei do sopockiego MOPS-u, który obsługuje program Rodzina 500 plus, w pierwszym tygodniu wpłynęło ponad 1200 wniosków.

- Jesteśmy przygotowani do wypłaty pierwszych świadczeń. Złożyliśmy do Urzędu Wojewódzkiego zapotrzebowanie na środki i kiedy je otrzymamy, ruszamy z wypłatą - podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. - W związku z ogromnym zainteresowaniem programem Rodzina 500 plus oraz Dobry Start, a tym samym znacznym obciążeniem systemu informatycznego, wnioski wpływają z opóźnieniem - dodaje Andrzej Czekaj. I apeluje o cierpliwość: - Wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone. Po weryfikacji wniosku, automatycznie wysyłany jest drogą e-mailową komunikat o przyznaniu świadczenia.

Lawina wniosków spowodowała, że wiele osób doświadczyło problemów z rządowym portalem empatia.mrpips.gov.pl. Na początku strona ładowała się bardzo długo. „Ta witryna jest nieosiągalna” - można było przeczytać w komunikacie na stronie. Zawirowania techniczne miały także banki. Informowały w komunikatach o „przejściowych problemach z przyjmowaniem wniosków”.

Przez przeciążenie zdarzało się, że złożone wnioski docierały nawet z dwudniowym opóźnieniem. Przypomnijmy, że wniosek online o świadczenie wychowawcze można składać w gminie, w której mieszkamy, listownie oraz przez internet.

E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, platformy usług elektronicznych ZUS oraz bankowości elektronicznej.

O korzyściach programu mówi Dariusz Drelich, wojewoda pomorski: - Program Rodzina 500 plus odmienił życie polskich rodzin. To fakt, o którym codziennie przekonujemy się chociażby w czasie akcji informacyjnej poświęconej programowi, jaką prowadzimy w naszym województwie .

- Spotykamy się z mieszkańcami pomorskich gmin i dowiadujemy się od nich o realnych korzyściach, jakie przyniosło 500 plus. Niejednokrotnie słyszeliśmy, że środki z 500 plus są „święte” i wykorzystywane tylko i wyłącznie na potrzeby dzieci, niezależnie od innych wydatków rodziny - dodaje wojewoda Drelich.

Spotkania informacyjne będą się odbywały do końca lipca.

Gdzie złożyć wniosek o 500 PLUS i 300 PLUS?

Już od 1 lipca br. można składać elektronicznie wnioski dotyczące świadczeń z tytułu 500 PLUS. Do końca miesiąca wnioski będą przyjmowane tylko przez internet - za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, ePUAP, ZUS PUE czy na portalu [email protected]

Warto wspomnieć, że również od 1 lipca 2019 r. można składać drogą elektroniczną wnioski dotyczące jednorazowego świadczenia na wyprawkę szkolną dla dzieci do 20 roku życia. Wysokość świadczenia wynosi 300 zł i przyznawana jest w ramach programu "Dobry start". Elektroniczne wnioski należy składać przez te same portale, co dla 500 PLUS (ePUAP, ZUS PUE, [email protected] czy bankowość elektroniczna).

Od 1 sierpnia, zarówno o 500 PLUS, jak i 300 PLUS, będzie można ubiegać się w tradycyjnej, papierowej formie - podczas osobistej wizyty w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Istnieje również możliwość listownego dostarczenia dokumentu.

Przypominamy, że wniosek o 300 PLUS należy złożyć najpóźniej do 30 listopada br., ponieważ później prawo do środków na wyprawkę szkolną w danym oku wygasa.

Jak złożyć wniosek o 500 PLUS w 10 krokach?

Poniżej zamieszczamy punktowy schemat składania wniosku o 500 PLUS na platformie [email protected]:

1. Pierwszym i niezbędnym krokiem do złożenia elektronicznie wniosku jest zarejestrowanie się na wybranej platformie. W momencie, gdy konto użytkownika jest aktywne - wystarczy się zalogować. Wybieramy ścieżkę przez którą chcemy się zalogować - profil zaufany lub nowy dowód osobisty.
2. Kolejnym etapem jest wybranie świadczenia wychowawczego (Program Rodzina 500+).
3. Następnie konieczne jest wybranie urzędu do którego kierujemy wniosek. Wystarczy wpisać miejscowość - nazwa urzędu pojawi się automatycznie.
4. Po wprowadzeniu informacji dotyczącej punktu odbioru wniosku - uzupełniamy dane dotyczące wnioskodawcy. Większość z nich pobierana jest automatycznie z wskazanego prze rejestracji dokumentu. Na tym etapie można podać m.in. numer konta bankowego, na które chcemy uzyskiwać świadczenie.
5. W kolejnym kroku precyzyjnie zaznaczamy, na które dziecko składamy wniosek. W tym etapie musimy również wskazać stopień pokrewieństwa pomiędzy wnioskodawcą a dzieckiem oraz okazać orzeczenie o niepełnosprawności.
6. Następnie na ekranie pojawią się pytania, na które trzeba udzielić odpowiedzi - np. Czy Ty lub któryś z Twoich członków rodziny w 2017 r. posiadał gospodarstwo rolne?
7. W momencie, gdy uzupełnione zostaną już wszystkie pola - na ekranie wyświetli się podgląd wniosku. Należy go skrupulatnie przejrzeć i sprawdzić, czy podane informacje są zgodne z rzeczywistością.
8. Jeśli podane informacje są zgodne z prawdą - wciskamy przycisk "Zatwierdź dane".
9. W kolejnym etapie możemy dołączyć dodatkowe dokumenty. Wystarczy kliknąć na przycisk "Dodaj" w polu "Załączniki - dołączone pliki".
10. Ostatnim krokiem prowadzącym do złożenia elektronicznie wniosku jest wciśnięcie przycisku "Wyślij".

Potwierdzenie złożenia wniosku (UPO) otrzymamy na adres email, który został podany przy rejestracji.

Kiedy nastąpi wypłata pierwszych świadczeń z tytułu 500 plus?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca do jak najszybszego składania wniosków. Szefowa resortu wyjaśnia, że jeśli ktoś dopełni wszystkich formalności na początku lipca, to pieniądze mogą pojawić się na jego koncie jeszcze w tym miesiącu.

Warto jednak pamiętać, że ilość zainteresowanych może znacznie wzrosnąć, co przyczyni się do późniejszych terminów wpływu środków. Wypłata należnych świadczeń zależy w dużej mierze od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Poniżej zamieszczamy dokładne informacje dotyczące maksymalnych terminów wypłat w zależności od miesiąca, w którym uiścimy wniosek:

500 PLUS - terminy wypłat dodatku 500+

  • w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
  • we wrześniu 2019 r. jest równoznaczne z tym, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
  • w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od października, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 grudnia 2019 r.
  • w listopadzie 2019 r. jest równoznaczne z tym, że świadczenie, z wyrównaniem od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 stycznia 2020 r.
  • w okresie grudzień 2019 r. - styczeń 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do 29 lutego 2020 r.

Wypłata środków z tytułu tzw. 300 PLUS wystąpi w miesiącu, w którym złożono wniosek.

Zobacz także:Premier: Za naszą zachodnią granicą miliardy euro przeznaczane są na imigrantów, u nas na wsparcie polskich rodzin

TVN24

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Realne wsparcie dla zwykłych szaraków. Premier ma duży, duży plus.
s
stejsi
Opinie na temat tego programu są różne, ale moim zdaniem to dobrze, że go ustanowili. Wreszcie rządzie premier, który dba, żeby jakieś pieniądze trafiły do kieszeni zwykłych ludzi.
Dodaj ogłoszenie