500 plus na pierwsze dziecko od 1.07.2019 roku. Kto otrzyma świadczenia?
Świadczenia rodzinne w ramach Programu Rodzina 500 plus otrzymają rodzice lub opiekunowie wszystkich dzieci do 18 roku życia, którzy złożyli wymaganą dokumentację w określonym terminie.
Pomoc finansowa z tytułu programu 500 plus przysługuje rodzinom bez względu na status cywilny rodziców. Świadczenie otrzymają rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, rodzice pozostający w nieformalnych związkach, jak i rodziny niekompletne. W sytuacji, gdy rodzice dziecka są rozwiedzeni - wsparcie otrzyma ten z opiekunów, który sprawuje nadzór nad dzieckiem.
500 plus 2019. Od kiedy i jak można składać wnioski? Terminy
Wnioski dotyczące wypłaty świadczeń z tytułu programu 500 plus można będzie składać od 1 lipca 2019 roku drogą elektroniczną za pośrednictwem
- strony Ministerstwa Rodziny empatia.mpips.gov.pl/
- bankowości elektronicznej
- portalu PUE ZUS
Warto zaznaczyć, że wnioski można będzie zgłaszać także od 1 sierpnia 2019 roku drogą tradycyjną - papierową - w urzędzie lub na poczcie.
W przypadku gdy osoba złoży wniosek z obowiązkową dokumentacją w okresie od 1 do 31 września danego roku, wypłata przyznanego świadczenia za październik i listopad nastąpić powinna do 30 listopada. W sytuacji gdy osoba ubiegająca się o pomoc finansową złoży wymaganą dokumentację w okresie od 1 do 31 października danego roku, wypłata świadczeń za październik, listopad i grudzień powinna nastąpić do 31 grudnia danego roku.
Taki sam mechanizm będzie obowiązywał w kolejnych miesiącach. Dla przypomnienia zamieszczamy terminy:
- W sytuacji złożenia kompletnej dokumentacji w listopadzie, przyznanie świadczenia nastąpi za miesiące od listopada począwszy. Wypłata świadczenia powinna nastąpić do 31 stycznia,
- W przypadku gdy osoba ubiegająca się o pomoc finansową złoży wniosek w grudniu, przyznanie świadczenia nastąpi za miesiące od grudnia począwszy. Wypłata środków nastąpi najpóźniej do ostatniego lutego,
- W sytuacji złożenie kompletnej dokumentacji w styczniu, przyznanie świadczenia nastąpi za miesiące od stycznia począwszy. Wypłata świadczenia powinna nastąpić do końca lutego,
- Dokumentacja składana od lutego będzie podlegać bieżącym rozpatrzeniom.
Ponadto, w momencie złożenie wniosku na nowy okres zasiłkowy w kolejnych miesiącach, środki zostaną przyznane od miesiąca, w którym rodzic złoży dokumentację. Wypłaty świadczeń realizowane będą co miesiąc.
Program 500 plus. Świadczenie rodzinne po zmianach
Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2019 roku.
Oto najważniejsze z nich:
- 500 PLUS NA PIERWSZE DZIECKO
Dotychczas środki były wypłacane na drugie i kolejne dziecko. Modyfikacje wprowadzone do ustawy regulującej działanie programu 500 plus gwarantują przyznanie świadczeń również na pierwsze i jedyne dziecko.
- ŚWIADCZENIA BEZ WZGLĘDU NA DOCHODY
Nowelizacja ustawy programu 500 plus zakłada likwidację progu dochodowego. Od 1 lipca br. świadczenia otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia, bez względu na sytuację finansową rodziny.
Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie
- tłumaczy minister Elżbieta Rafalska.
- DECYZJA PRZEKAZANA DROGĄ MAILOWĄ
Rodzice ubiegający się o pomoc finansową będą mogli szybciej sprawdzić czy decyzja została podjęta. Zostanie ona rozesłana do wnioskodawców drogą mailową. Warto jednak wspomnieć, że odbiór osobisty nadal będzie możliwy, a nie odebranie decyzji nie będzie miał wpływu na wypłatę środków.
- TRZY MIESIĄCE NA ZŁOŻENIE WNIOSKU
Aktualnie wniosek o środki z tytułu 500 plus rodzice są zobowiązani złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. W przypadku, gdy nie zdążą dostarczyć niezbędnej dokumentacji - pieniądze za dany miesiąc przepadają. Zmiany wprowadzone w nowelizacji sprawią, że czas na złożenie wniosku zostanie wydłużony do trzech miesięcy, bez ryzyka utraty środków.
- WNIOSEK WAŻNY DWA-TRZY LATA
Kolejną ułatwiającą życie wszystkim wnioskodawcom zmianą jest ta dotycząca daty ważności świadczeń. Do tej pory środki wychowawcze były przyznawane na okres rozliczeniowy 12 miesięcy. Dzięki nowelizacji ustawy okres rozliczeniowy zostanie rozszerzony do 2-3 lat, co oznacza, że jeśli złożymy wniosek w lipcu 2019 roku to będzie on ważny do 2021 roku.
Według szacunków rządowych - po zmianach z programu może skorzystać blisko 7 mln dzieci.
Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Zajęcia dla ciężarnych kobiet MAMU-TY
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?