Profesor Piotr Dominiak. Co ekonomista robi na politechnice?

  Profesor Piotr Dominiak. Co ekonomista robi na politechnice?

  Barbara Szczepuła

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Profesor Piotr Dominiak przemawia podczas pierwszej inauguracji Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG. Rok 1993
  1/7
  przejdź do galerii

  Profesor Piotr Dominiak przemawia podczas pierwszej inauguracji Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG. Rok 1993 ©Archiwum prywatne

  O profesorze Piotrze Dominiaku, który nie wierzył, że socjalizm da się zreformować i który od lat wypływa co tydzień w "Rejsy po gospodarce" - pisze Barbara Szczepuła.
  Na początku transformacji ustrojowej wszyscy chcieli studiować zarządzanie, bo okazało się, że w kapitalizmie potrzebni są specjaliści z tej dziedziny. Na nowym Wydziale Zarządzania i Ekonomii, który otworzył swe podwoje na Politechnice Gdańskiej w 1993 roku było dziesięciu chętnych na jedno miejsce! Studenci walili drzwiami i oknami, zgłosiło się tysiąc dwieście osób, co przeszło najśmielsze oczekiwania tych, którzy wydział tworzyli.

  Spiritus movens tego przedsięwzięcia był profesor Piotr Dominiak z Katedry Ekonomii Politycznej Instytutu Nauk Społecznych.
  - Po co taki wydział na politechnice? - krzywili się profesorowie innych specjalności. - Zaczynacie wszystko od nowa, a będziecie musieli konkurować z uniwersytetem, który ma doświadczoną kadrę. Jak połączyć humanistyczne treści z takimi przedmiotami jak technologia czy mechanika? I co to za dziwactwo, by specjaliście od zarządzania dawać tytuł magistra inżyniera? Efekt będzie taki, że zabierzecie studentów innym wydziałom!

  Ale Dominiak się uparł, a że zyskał poparcie i pomoc nowego rektora profesora Edmunda Wittbrodta oraz profesorów Franciszka Bławata i Ireneusza Durlika, prace nad utworzeniem wydziału ruszyły pełną parą.

  ***
  Skąd się wziął na politechnice?
  Z ulicy - śmieje się. - Po studiach ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim szukałem swojego miejsca na ziemi. Nie zamierzałem wracać do Radomia, skąd pochodzę, chciałem znaleźć pracę na uczelni. Początkowo myślałem o Uniwersytecie Gdańskim, ale nikt nie był zainteresowany moją ofertą, więc, przechodząc, wstąpiłem na politechnikę.

  Można więc w tym miejscu snuć rozważania na temat roli przypadku w życiu. Początkowo Piotr chciał studiować chemię, bo jego ojciec był chemikiem, ale przed maturą wpadła mu w ręce książka na temat historii pieniądza i ta praca, notabene radzieckiego autora, skierowała jego zainteresowania na inne tory.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Byłem na tej inauguracji

  :-) Wojtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Obecnie prezes dużej spółki - dzięki panie Piotrze, pana wykłady były naprawsę inspirujące; jedne z niewielu na tym wydziale niestety

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A JA DZIĘKUJĘ ZA PRF. P. DOMINIAKA

  EmTe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Oblał mnie kiedyś Pan na egzaminie, mimo, że byłam przygotowana EKSTRA - oczywiście moim zdaniem (książkę Makroekonomia SAMUELSONA miałam prawie wykutą na pamięć). We wrześniu jako jedna z...rozwiń całość

  Oblał mnie kiedyś Pan na egzaminie, mimo, że byłam przygotowana EKSTRA - oczywiście moim zdaniem (książkę Makroekonomia SAMUELSONA miałam prawie wykutą na pamięć). We wrześniu jako jedna z nielicznych osób, poprawiłam ocenę na 3+. Byłam wniebowzięta. Pana zapamiętałam jako jednego z najleprzych wykładowców.
  Pozdrawiamzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kogo to właściwie

  Polihistor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  obchodzi? :-)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @Polihistor

  Nairam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  No właśnie, kogo? Czy tych, którzy co tydzień czytają dyrdymały autorstwa prof. Dominiaka? Pisane po to aby coś napisać i nic więcej.
  Brak głębszych refleksji, na które prof. Dominiaka po prostu...rozwiń całość

  No właśnie, kogo? Czy tych, którzy co tydzień czytają dyrdymały autorstwa prof. Dominiaka? Pisane po to aby coś napisać i nic więcej.
  Brak głębszych refleksji, na które prof. Dominiaka po prostu nie stać i tyle.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dominiak

  MARKO POLO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  No właśnie, znalazł się Kolumb z Radomia?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  P.Dominiak

  Ewka R (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Jo-jo. PRZEZ TEN DESPERACKI KROK RADOM PADŁ! NASTAŁA TAM CIEMNOŚĆ, FIRM PRZEMYSŁOWYCH (PATOLKA). KIEDYŚ RADOM TO STAŁ NA SZCZYCIE ROZWOJU I INNOWACJI .......

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo