Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proboszcz rozwikłał jedną z tajemnic kościoła w Łęgowie

Marek Adamkowicz
Zasługą ks. Grzegorza Rafińskiego (na zdjęciu) jest m.in. odkrycie grobu o. Iwo Rowedera, cystersa i proboszcza parafii, który dokonał w XVIII wieku  gruntownej przebudowy kościoła w Łęgowie
Zasługą ks. Grzegorza Rafińskiego (na zdjęciu) jest m.in. odkrycie grobu o. Iwo Rowedera, cystersa i proboszcza parafii, który dokonał w XVIII wieku gruntownej przebudowy kościoła w Łęgowie Marek Adamkowicz/Archiwum
Ksiądz Grzegorz Rafiński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Łęgowie, ustalił, przy pomocy naukowców, kto został pochowany w - odkrytych dziesięć lat temu - XVIII-wiecznych kryptach miejscowego kościoła. Co ciekawe, w okolicznych miejscowościach żyją potomkowie tych, których szczątki znaleziono. Noszą nawet te same nazwiska.

Ksiądz Rafiński jest detektywem historii. Od lat odkrywa tajemnice miejscowego kościoła. Jedna z tych, której rozwiązaniem się zajął, dotyczyła żyjących współcześnie krewnych osób pochowanych w łęgowskiej świątyni w XVIII i XIX w. Częściowo, po blisko dwóch latach starań, to się już udało.
- Bardzo chciałbym ustalić personalia wszystkich tych osób - podkreśla ks. Grzegorz Rafiński. - To przecież oni tworzyli historię tej ziemi i mają tu potomków.

Żmudnie przeszukiwał księgi metrykalne. W odkrytej dziesięć lat temu krypcie zachowały się wskazówki, na których można się było oprzeć podczas kwerendy. Są to m.in. daty pochówków. Wybito je gwoździami na trumnach, podając lata: 1771 (?), 1783, 1798, 1797 (9?), 1799, 1800, 1806, 1811, 1812, 1813, 1816 (trzy trumny) oraz 1821.

- W ubiegłym roku w Archiwum Archidiecezjalnym w Oliwie dotarliśmy do księgi zmarłych z okresu, z którego pochodzą pochówki - opowiada kapłan. - Konfrontacji zawartych w niej danych z wynikami eksploracji grobowca podjął się archiwista, doktor Grzegorz Kloskowski.

Zdaniem dr. Kloskowskiego w trumnach spoczywają: Marianna S(z)pendowska, żona Karola Szpendowskiego (zm. w kwietniu 1771 r.), Dorota Szpendowska (zm. 31.03.1783) wraz z niemowlęciem Gabrielem Karolem, Marianna Spendowska (zm. 20.04.1798), Anna Barembruch lub Barenbruch z Łęgowa (zm. 11.01.1799) oraz Apolonia Dittloff (zm. 14.04.1800).
Pozostałym osobom pochowanym w datowanych trumnach może odpowiadać nawet po kilka nazwisk z księgi zmarłych.

Detektywistyczna pasja ks. Rafińskiego i współpracujących z nim naukowców przyniosła zaskakujące wyniki. Po ustaleniu personaliów zmarłych okazało się, że prawdopodobnie w powiecie gdańskim żyją nadal ich potomkowie.

- Byłem naprawdę zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że w krypcie kościoła pochowana jest Anna Barenbruch - mówi mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego, Alfred Barenbruch. - Nie wykluczam, że to ktoś z mojej rodziny, bo jest ona związana z tymi terenami od kilku wieków. Ja na przykład urodziłem się w Kleszczewku, które sąsiaduje z Łęgowem - dodaje.

- W rozwiązaniu kolejnych tajemnic krypty i kościoła liczę na pomoc ludzi zajmujących się historią. Nie brakuje przecież specjalistów, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą o tym terenie - mówi ksiądz Grzegorz Rafiński. - A może wśród użytkowników poświęconych Pomorzu forów internetowych znajdzie się ktoś, kto będzie miał materiały na temat kościoła w Łęgowie?

Księdzu przy badaniu historii kościoła w Łęgowie pomagają naukowcy

W 2000 r. w kościele wymieniono posadzkę i wtedy okazało się, że pod głównym przejściem znajduje się krypta. W środku było kilkanaście dobrze zachowanych trumien. Dwa lata temu grobowiec przebadał kierownik Zakładu Metodologii Historii i Historiografii Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Krzysztof Kowalski. Ustalił on, że w krypcie jest 19 trumien i 20 zmarłych. Obok kilku cystersów, do których przed wiekami należała świątynia, spoczywają tam również osoby świeckie. Jest wśród nich młoda matka z niemowlęciem oraz dziewczynka. Pozostali to dorośli obu płci. W Łęgowie można spodziewać się kolejnych odkryć. Okazuje się, że w czasie kwerendy w Archiwum Archidiecezjalnym dr Kloskowski natrafił na wpisy mówiące o pochówkach w krypcie z lat 1764-1784.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki