MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski z wotum zaufania. Radni przyjęli raport o stanie miasta za 2019 rok. Relacja z sesji Rady Miasta 25.06.2020

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Na czwartkowej (25.06.2020 r.) sesji radni udzielili prezydentowi Jackowi Karnowskiemu wotum zaufania
Na czwartkowej (25.06.2020 r.) sesji radni udzielili prezydentowi Jackowi Karnowskiemu wotum zaufania Karolina Misztal
Rozpatrzeniem raportu o stanie miasta za 2019 rok rozpoczęła się czwartkowa (25.06.2020 r.), absolutoryjna sesja Rady Miasta Sopotu. Następnie radni udzielili prezydentowi Jackowi Karnowskiemu wotum zaufania. Nie obyło się jednak bez gorącej dyskusji. – Rok 2019 był rokiem inwestycyjnym i przełomowym. Wszystkie rzeczy, które robimy dla mieszkańców Sopotu i naszych gości, wynikają przede wszystkim ze strategii, którą kilka lat temu przyjęliśmy – wyjaśniał na początku sesji prezydent Jacek Karnowski.

Raport o stanie miasta Sopotu za 2019 r. Kultura i kwestie bezpieczeństwa

– Na wydarzenia kulturalne Rada Miasta Sopotu przeznaczyła w 2019 roku ponad 18 mln zł – mówił dalej prezydent Jacek Karnowski. – Co działo się w zeszłym roku w kulturze? Warto wspomnieć m.in. o wystawach w Państwowej Galerii Sztuki, działalności Muzeum Sopotu, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot czy Biblioteki Sopockiej, gdzie zanotowaliśmy w zeszłym roku 114 tys. wypożyczeń. Tylko sam Teatr na Plaży odwiedziło w zeszłym roku ponad 20 tys. osób, a w ponad 160 różnych wydarzeniach zorganizowanych w Operze Leśnej udział wzięło łącznie 115 tys. widzów. Do tego dochodzą festiwale: Sopot Classic, Literacki Sopot, Sopot Jazz Festival.

Prezydent poruszył też kwestie bezpieczeństwa.

– W ciągu pięciu lat liczba przestępstw spadła w Sopocie trzykrotnie, a liczba wykrytych przestępstw wzrosła czterokrotnie. Praca policji przynosi efekty i jestem za tę pracę służbom bardzo wdzięczny – mówił prezydent Karnowski.

Raport o stanie miasta Sopotu za 2019 r. Obszar zieleni

O bezpieczeństwie przeciwpowodziowym mówił z kolei w czasie czwartkowej sesji wiceprezydent miasta Marcin Skwierawski.

– W ubiegłym roku zakończyliśmy przebudowę i regulację Potoku Grodowego oraz przebudowę kwartału ulic: Haffnera, Powstańców Warszawy i Wosia Budzysza. Inwestycja ta pochłonęła ponad 11 mln zł. To kierunek, którym będziemy chcieli dalej podążać jeśli chodzi o gospodarkę deszczową. Wszystkich nas cieszy odsłonięty fragment Potoku Grodowego w Parku Północnym oraz wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania zieleni w tamtej okolicy. To zadanie, które stawia przed nami natura – mówił wiceprezydent Marcin Skwierawski. – Kolejny obszar to czyste powietrze. W latach 90. mieliśmy w Sopocie ponad 8 tys. kopciuchów, dziś mamy ich ok. 300. Jest to dla nas kolejne wyzwanie, tak żeby za dwa-trzy lata móc powiedzieć, że zlikwidowaliśmy w Sopocie ostatni piec węglowy. Ubiegły rok to także rok, kiedy zostały sfinalizowane prace nad uchwałą antysmogową. Sopot jest pierwszym miastem, które nie musi, ale chce mieć własną uchwałę antysmogową.

Jak wynika z raportu o stanie miasta, w 2019 roku w Sopocie zostało posadzonych blisko 300 nowych drzew, ponad 62 tys. krzewów i ok. 50 tys. kwiatów.

Raport o stanie miasta Sopotu za 2019 r. Ochrona zdrowia

O inwestycjach z zakresu ochrony zdrowia mówiła w czasie sesji wiceprezydent miasta Magdalena Czarzyńska-Jachim.

– W zeszłym roku zakończyła się budowa Centrum Opieki Geriatrycznej – jednej z najważniejszych inwestycji w Sopocie na przestrzeni lat. To bardzo nowoczesna placówka, która zapewnia zarówno miejsca szpitalne, jak i całą gamę usług i zabiegów rehabilitacyjnych dla osób w podeszłym wieku. Na ten cel miasto przeznaczyło ponad 10 mln zł – mówiła wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Raport o stanie miasta Sopotu za 2019 r. Pytania aktywistów i radnych PiS

Na pytania do raportu o stanie miasta za 2019 rok, zadanych przez miejskich aktywistów oraz radnych opozycji, odpowiadał w czasie sesji prezydent Jacek Karnowski.

Pytanie: Ile było dni w Sopocie, w których przekroczony został 24-godzinny poziom dla pyłu PM10?

Odpowiedź: W zeszłym roku był w Sopocie jeden taki dzień.

Pytanie: Ile osób spoza Sopotu przebywa obecnie w Oddziale Geriatrycznym?

Odpowiedź: To są dane wrażliwe, dostępu do takich danych na szczęście nie mamy, chciałbym tylko przypomnieć, że system szpitalny w Polsce nie różnicuje na to, kto gdzie mieszka. Każdy może położyć się do szpitala, do którego dostanie skierowanie, nie tylko w różnej części województwa pomorskiego, ale także Polski. Mówienie więc o szpitalu tylko dla sopocian jest bzdurą.

Pytanie: Ile mieszkań sprzedano w Sopocie w zeszłym roku i jaka była średnia cena metra kwadratowego?

Odpowiedź: W zeszłym roku sprzedaliśmy 11 mieszkań – 10 było sprzedanych na rzecz mieszkańców, 1 mieszkanie w drodze przetargu. Średnia cena za metr kwadratowy wynosiła 8 727 zł.

Pytanie: Ile rodzin zajmowało w zeszłym roku mieszkania komunalne wspólne z innymi rodzinami?

Odpowiedź: Takich lokali w zeszłym roku było 128. Przypomnijmy, że na początku lat 90. było ich ponad 900.

Pytanie: W ilu sądowych postępowaniach cywilnych gmina była w zeszłym roku stroną?

Odpowiedź: W 211 postępowaniach, tylko sześć wyroków przegraliśmy.

Pytanie: Ile w 2019 roku było zawiadomień na policję o popełnieniu przestępstwa?

Odpowiedź: W 2019 roku policja wszczęła 462 postępowania, dla porównania, w 2012 roku było ich 1 142.

Pytanie: Ile interwencji podjęła w 2019 roku Straż Miejska w Sopocie?

Odpowiedź: Straż Miejska podjęła w zeszłym roku 27 260 interwencji i wystawiła mandaty na łączną kwotę ponad 307 tys. zł.

Pytanie: Czy wojewoda stwierdził w 2019 roku nieważność jakichś uchwał czy zarządzeń Rady Miasta?

Odpowiedź: Wojewoda stwierdził nieważność jednej uchwały, dotyczącej Hipodromu, natomiast nie skierował żadnej skargi do WSA.

Pytanie: Ile skarg złożyli w zeszłym roku mieszkańcy na organy gminy?

Odpowiedź: Wpłynęło pięć skarg: trzy skargi na uchwały Rady Miasta zostały odrzucone, dwie sprawy są w toku.

Raport o stanie miasta Sopotu za 2019 r. Komentarze

Głosowanie nad raportem o stanie miasta poprzedziła dyskusja.

– Zgodnie z ustawą, raport o stanie miasta ma obejmować podsumowanie działalności prezydenta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityki, programów i strategii, uchwał Rady Miasta i Budżetu Obywatelskiego. Czy nasz raport odpowiada na ten przepis ustawy? W mojej ocenie jest on bardziej formą dokumentu promującego, zachęcającego potencjalnych mieszkańców do osiedlenia się w Sopocie czy turystów do przyjazdu do naszego miasta. A co do zasady, raport powinien mieć bardziej charakter analityczny, pokazywać więcej wskaźników, wykresów porównawczych, powinien kończyć się wnioskami, oceniających stan realizacji poszczególnych działań – mówiła w czasie sesji radna Kocham Sopot Grażyna Czajkowska.

– Dobrą praktyką jest pokazanie w raporcie o stanie miasta, jak dana sytuacja wyglądała na początku 2019 roku, a jak wyglądała na koniec. Raport powinien pokazywać, co się udało, a co się nie udało i wtedy mieszkańcy mają możliwość sami wyciągnąć wnioski. Mieszkańcy naprawdę są w stanie ocenić samodzielnie pewne działania, nie potrzebują do tego takich dodatkowych laurek – dodawał wiceprzewodniczący Rady Miasta z ramienia PiS Bartosz Łapiński.

Na zarzuty radnych opozycji odpowiadał prezydent Karnowski:

– Mam jeden apel do pana wiceprzewodniczącego Łapińskiego: Mniej gadać, więcej działać. Co miesiąc pobiera pan dietę wiceprzewodniczącego i nie ma żadnego powodu, żeby pan chociaż raz nie złożył inicjatywy ustawodawczej. Proszę coś zaproponować, czekamy – odpowiadał prezydent Jacek Karnowski.

Po zakończonej dyskusji na temat raportu o stanie miasta, radni przyjęli uchwałę ws. udzielenia prezydentowi wotum zaufania. „Za” głosowało 15 radnych, „przeciw” – 4, a dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Sesja Rady Miasta Sopotu. Sprawozdanie finansowe

Kolejnym punktem czwartkowej sesji było rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania z wykonania budżetu miasta Sopotu za 2019 rok.

– Sprawozdanie z wykonania budżetu wykazuje dochody w wysokości ponad 380 mln zł, wydatki to ponad 355 mln zł, przychody – ponad 66 mln zł i rozchody – ponad 16 mln zł – informował w czasie sesji Mirosław Goślicki, skarbnik miasta.

– W 2019 roku dochody zostały zrealizowane w 99,6 proc., a wydatki – w 85,8 proc. Największą część dochodów stanowiły w zeszłym roku dochody pochodzące z płaconych przez mieszkańców podatków. Z ich tytułu wpłynęło w 2019 roku ponad 105 mln zł od osób fizycznych i 11 mln zł od osób prawnych. Wszystkie zadania, które stały przed gminą w ubiegłym roku, zostały zrealizowane. Na koniec roku w kasie miasta znajdowało się ponad 69 mln zł – podsumował Mirosław Goślicki.

Większością głosów sprawozdanie zostało przyjęte, a prezydentowi zostało udzielone absolutorium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki