Sesja Rady Miasta Sopotu 21.05.2020. Wprowadzono zmiany do budżetu – wydatki miasta zostały zwiększone przez epidemię o ponad 1,5 mln zł

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Sesja Rady Miasta Sopotu 21.05.2020 Fotobank.PL/UMS
W związku z wciąż rosnącymi kosztami, dotyczącymi zwalczania epidemii koronawirusa oraz mniejszymi wpływami z tytułu podatków PIT i CIT, decyzją radnych Sopotu wydatki w budżecie miasta na 2020 rok zostały zwiększone o ponad 1,5 mln zł. Na czwartkowej sesji 21.05.2020 przyjęto też uchwałę zwalniającą rodziców z opłat za żłobek na okres jego zamknięcia.

Zmiany w budżecie miasta na 2020 rok. Wydatki większe o ponad 1,5 mln zł

- W dziale Administracja publiczna wydatki zostaną zwiększone o 95 tys. zł. Z tej kwoty 50 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup materiałów i usług związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Pozostałe 45 tys. zł to środki na składki w związkach i stowarzyszeniach, w których gmina jest członkiem – referował w czasie sesji Mirosław Goślicki, skarbnik miasta. - O 43 tys. zł zostanie zwiększony fundusz wynagrodzeń dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej z przeznaczeniem na nagrody za wkład pracy i dodatkowe obowiązki w okresie pandemii.

Czytaj także

Decyzją radnych, dodatkowe 569 672 zł trafi do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. 400 tys. zł zostanie przeznaczone na świadczenia i zasiłki dla mieszkańców, którzy przez epidemię np. stracili pracę i znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, finansowej. Pozostałe 169 672 zł zostaną przeznaczone na wynagrodzenia dla pracowników MOPS-u.

Kwotą 112 tys. zł dofinansowany zostanie przez miasto także Dom Pomocy Społecznej.

Zmiany w budżecie miasta na 2020 rok. Jaki będzie deficyt?

Łącznie wydatki budżetowe zostały zwiększone o kwotę 1 523 764 zł. Po powyższych zmianach budżet miasta Sopotu na rok 2020 wynosi:

  • po stronie dochodów: 373 459 113 zł
  • po stronie wydatków: 427 292 874 zł

Deficyt budżetowy, który po wprowadzonych zmianach będzie wynosił na koniec tego roku blisko 54 mln zł, ma zostać pokryty przychodami pochodzącymi z emisji papierów wartościowych w wysokości 20 mln zł oraz wolnymi środkami w wysokości blisko 34 mln zł.

- Nasze wpływy z podatków PIT i CIT w kwietniu zdecydowanie zmalały. Tylko z samego PIT-u wpływy w kwietniu były o 4,5 mln zł mniejsze niż przed rokiem. A przecież wydatki wciąż rosną. Coraz więcej rodzin zgłasza się po pomoc finansową do MOPS-u, kupujemy potrzebny sprzęt, środki ochrony osobistej, maseczki, rękawiczki, testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 – mówił w czasie sesji prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

- Już wcześniej podjęliśmy decyzję o zamrożeniu części zaplanowanych na ten rok inwestycji, na kwotę blisko 40 mln zł. Kolejne oszczędności w kwocie 11 mln zł udało się poczynić po zamrożeniu pensji urzędników (co oznacza, że utrzymają się na tym poziomie co przed epidemią, ale nie będzie podwyżek – przyp. red.) i rezygnacji z nagród. Nagrody przyznaliśmy tylko tym osobom, które pracowały i cały czas pracują na pierwszej linii frontu walki z pandemią. To m.in. pracownicy DPS-u, MOPS-u, służby mundurowe.

Rodzice zwolnieni z opłaty za zamknięty żłobek

Na czwartkowej sesji radni podjęli także uchwałę upoważniającą prezydenta do zwolnienia rodziców (opiekunów prawnych) lub obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku na okres zamknięcia placówki w następstwie szczególnych sytuacji.

W związku z zamknięciem samorządowego żłobka „Puchatek”, rodzice i opiekunowie prawni dzieci do niego uczęszczających zobowiązani byli do zapewnienia im opieki we własnym zakresie, korzystając często z zasiłku opiekuńczego. Wielu rodziców prowadzących działalność gospodarczą zmuszonych było ją zawiesić. Sytuacja ta znalazła odzwierciedlenie w kondycji finansowej rodzin

– czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały.

- Prowadzona przez gminę miasta Sopotu polityka prorodzinna ma na celu zapewnienie rodzinom dogodnych warunków do wypełniania funkcji opiekuńczej i wychowawczej. Ze względu na trudną sytuację, w jakiej się obecnie znalazły oraz możliwość wystąpienia w przyszłości podobnych sytuacji, zasadnym jest upoważnienie prezydenta miasta Sopotu do zwolnienia rodziców (opiekunów prawnych) lub obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku na okres zamknięcia żłobka w następstwie szczególnych sytuacji.

Czytaj także

Rząd znosi kolejne ograniczenia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie