Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. Ceremonia przy pomniku na Westerplatte

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Wideo
od 16 lat
Z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, odbyły się w piątek 1 września 2023 roku w Gdańsku obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ceremonia rozpoczęła się na Westerplatte, czyli w miejscu, w którym rozpoczęła się niemiecka napaść na Polskę.

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda w Gdańsku. Jaki jest program obchodów?

Ceremonia rozpocznie się o godz. 4:15 złożeniem kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. To właśnie w tym miejscu 1 września 1939 roku dowódca Schleswig-Holstein, pancernika Kriegsmarine kotwiczącego w kanale portowym na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii w kierunku polskiej, Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Uroczystości kontynuowane będą następnie pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. O godz. 4:45 przemówienie wygłosi w tym miejscu prezydent Andrzej Duda.

O godz. 8:30 przy ul. Wałowej 21 oddany zostanie hołd polskim nauczycielom z Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza, pomordowanym przez niemieckich zbrodniarzy w trakcie II wojny światowej.

Pół godziny później przy ul. Dyrekcyjnej 2-4 upamiętniony zostanie harcmistrz Jan Ożdżyński. To właśnie w gmachu pod tym adresem, nad ranem 1 września 1939 roku, został zastrzelony przez hitlerowców, którzy wdarli się do jego wnętrza. Stał się tym samym jedną z pierwszych wśród milionów polskich ofiar II wojny światowej.

O godz. 11 rozpoczną się obchody w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przy pl. Bartoszewskiego 1. Na poziomie -2 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Wartownia nr 5 na Westerplatte”.

Przy okazji tej ekspozycji zapoznać będzie można się z historią tego budynku, będącego elementem systemu obrony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Ukazane zostaną losy żołnierzy pełniących służbę wartowniczą na Westerplatte przed wybuchem II wojny światowej i prowadzących bohaterską obronę we wrześniu 1939 roku. Co warte podkreślenia 1 września 2023 roku, z okazji 84. rocznicy wybuchu wojny, wstęp do muzeum kosztował będzie jedynie symboliczną złotówkę.

W południe rozpoczną się obchody na placu Obrońców Poczty Polskiej. O tej samej porze w Muzeum II Wojny Światowej, odbędzie się pokaz filmu „Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika powstania warszawskiego.

O godz. 13:30, ponownie na placu Obrońców Poczty Polskiej, odprawiona zostanie msza święta w intencji pomordowanych pocztowców.

O godz. 17 zaplanowano ceremonię na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Zaspie. Godzinę później w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpocznie się koncert Janusza Radka „1939-Pamiętamy”. Ta część obchodów będzie biletowana. Wejściówki można nabywać online lub w kasach muzeum w cenach 50 i 30 zł.

Jednym z ciekawych akcentów obchodów będzie pokaz przygotowany przez ORLEN Grupę Akrobacyjną Żelazny. Zrzeszeni w niej piloci zaprezentują na niebie nad Westerplatte biało-czerwoną flagę z dymu. W zależności od warunków pogodowych nastąpi to o godz. 12 lub 17.

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Przerażająca zbrodnia, której Polacy nigdy nie zapomną

Według najbardziej ostrożnych szacunków podczas II wojny światowej, rozpoczętej przez hitlerowskiego najeźdźcę ze złamaniem międzynarodowego prawa i bez wypowiedzenia, w latach 1939-1945 zginęło ponad pięć milionów Polaków, czyli około 20 procent obywateli kraju.

Jedynie niewiele więcej, niż dziesięć procent z nich, poległo na skutek działań wojennych. Podczas okupacji Polski niemieccy bandyci w mundurach Gestapo, SS i Wehrmachtu, rozpoczęli zorganizowany proceder ludobójstwa, m.in. likwidując, głównie w obozach zagłady, niemal wszystkich Polaków pochodzenia żydowskiego.

Na porządku dziennym były masowe egzekucje, w tym przedstawicieli duchowieństwa i inteligencji, przymuszanie do pracy ponad ludzkie siły, katowanie na śmierć polskich patriotów w więzieniach. Szacuje się, że w te i inne sposoby niemieccy bandyci wymordowali niemal 5 mln Polaków.

Część hitlerowskich oprawców nigdy nie została osądzona i dożyła spokojnej starości. Odbudowywanie zniszczonych na skutek działań Niemców, polskich miast, w tym zrównanej z ziemią stolicy kraju, Warszawy, trwało po wojnie często nawet dwadzieścia lat.

Hitlerowcy rabowali też w Polsce całe majątki, czy unikatowe dzieła sztuki, a części z nich nigdy nie udało się odzyskać. Niektóre szacunki wskazują, że Polska na skutek II wojny światowej poniosła straty materialne w wysokości ponad 6,2 biliona złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki