MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda na otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej: Polska zwycięża tutaj!

Michał Karcz
Michał Karcz
PAP/Przemysław Piątkowski
- Inwestycja jest finansowana przez polski rząd i jest obietnicą złożoną mieszkańcom Elbląga jeszcze w 2006 roku - mówił w lipcu 2021 roku Prezydent RP Andrzej Duda w trakcie wizyty na przekopie Mierzei Wiślanej. 17 września 2022 roku, w tym samym miejscu prezydent dokonał uroczystego otwarcia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, tym samym oddając do użytku połączenie wodne między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. W trakcie uroczystości otwarcia prezydent Andrzej Duda podkreślił, jak ważny z punktu m.in. bezpieczeństwa Polski jest przekop oraz jaką rolę odegra w przywróceniu wagi portowi w Elblągu i ruchu żeglugi śródlądowej.

Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Prezydent RP Andrzej Duda dokonał uroczystego otwarcia inwestycji

- Z wielką przyjemnością i radością jako prezydent RP chcę ogłosić, że mimo trudnego położenia, trudnego czasu, Polska zwycięża na Mierzei Wiślanej. Jest to zwycięstwo wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność, rozumieją znaczenie suwerenności - zaczął swoje przemówienie w czasie otwarcia przekopu 17.09.2022 prezydent Andrzej Duda.

- Wszystkich tych, którzy rozumieją, że państwo, które uważa się za poważne, jest państwem bez kompleksów, które rozumie swój potencjał, historię i swoje znaczenie, nie może sobie pozwolić na to, by być państwem zależnym, by ktoś inny decydował o jego ważnych i strategicznych sprawach. Tak było przez cały ten ogromnie trudny okres od 1945 roku, kiedy na Zalew Wiślany nie można było wpłynąć bez zgody Związku Radzieckiego, a w ostatnich latach Federacji Rosyjskiej - mówił prezydent RP. - Wiemy wszyscy, ile na przestrzeni tych dziesięcioleci było problemów i trudności, bardzo często sztucznie tworzonych tylko po to, by po prostu uniemożliwić tę komunikację i funkcjonowanie polskim ośrodkom zlokalizowanym nad Zalewem Wiślanym, jak choćby Elblągowi. A port w Elblągu de facto popadł w zapomnienie, bo uniemożliwiono mu normalną żeglugę. Mówiono o tym od bardzo dawna, mówili to ci, którzy rozumieli, co to znaczy Polska jako państwo silne, suwerenne samo decydujące o sobie i samo rządzące się, że Polska potrzebuje tego przejścia, by się od tej rosyjskiej decyzji uniezależnić. Mówił o tym jasno już kilka lat temu pan premier Jarosław Kaczyński, w roku 2006. Nie udało się wtedy tej inwestycji zrealizować. Czas był zbyt krótki, a zamierzenie inwestycyjne, co widzimy dzisiaj, ogromne.

- Ponowne zwycięstwo w 2015 roku pomogło w realizacji tej wielkiej idei, przystąpiono do tego procesu w zasadzie od razu. Prace ustawodawcze zakończone w 2017 roku, a następnie inwestycja rozpoczęta w roku 2019, której koniec symboliczny widzimy dzisiaj. Oczywiście prace dokończeniowe będą jeszcze trwały do 2023 roku. Jeszcze trochę pracy zostało, ale ten element najważniejszy, jakim jest kanał umożliwiający przepłynięcie przez obszar Mierzei Wiślanej, jest gotowy - kontynuował prezydent RP.

- Jest przygotowany, jest nowoczesny, umożliwia na tym obszarze działania żeglugowe. I to jest proszę państwa wielkie zwycięstwo. Każda wielka inwestycja wiąże się z tym, niestety też w naszym położeniu i uwarunkowaniach geo- i histopolitycznych, że jest atakowana. To, że inwestycja jest zrealizowana to jest wielkie zwycięstwo. I nie chodzi o to, że tędy będą przepływać największe statki. Od tego mamy inne porty. Chodzi o to, by symbolicznie ta droga była otwarta. By nie pytać o zgodę kraju, który nie jest nam bliski - powiedział na koniec Andrzej Duda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki