Prawomocny wyrok sądu: Krzysztof Wyszkowski ma przeprosić Lecha Wałęsę, ale i tak przekonuje, że to on wygrał

wie
Krzysztof Wyszkowski twierdzi, że "i tak wygrał"
Krzysztof Wyszkowski twierdzi, że "i tak wygrał" Przemyslaw Swiderski
Przez 7 dni Krzysztof Wyszkowski ma przepraszać Lecha Wałęsę na własnej stronie internetowej oraz dwóch portalach informacyjnych - wynika z prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. W sprawie chodzi o to, że Wyszkowski twierdził, że wygrał wcześniejszy proces z Wałęsą podczas gdy tak naprawdę go przegrał.

Tłem procesu jest kwestia posądzania byłego prezydenta o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL pod pseudonimem TW „Bolek” i o czerpanie z tej współpracy korzyści finansowych.

- Sąd wskazał, że pan pozwany [Krzysztof Wyszkowski – dop. red.] publikując sporne tezy, sporne wypowiedzi wprowadzał czytelników w błąd – stwierdziła w ustnym uzasadnienia wyroku sędzia sprawozdawca Dorota Gierczak, która zaznaczyła, że w ocenie sądu stwierdzenia Wyszkowskiego „nie cechowały się rzetelną, bezstronną oceną faktów” i że „przemilczał” on to, że wcześniej w innym procesie sąd nakazał mu przeprosiny. - Nie można wypowiedzi pana pozwanego traktować wyłącznie jako ocen mieszczące się w granicach dozwolonej krytyki i że można tutaj zastosować wykładnik fałszu i prawdy – dodała.

Trzyosobowy skład sędziowski pod przewodnictwem sędziego Jakuba Rusińskiego orzekł, że Krzysztof Wyszkowski ma na 3 portalach (w tym własnej witrynie) przez 7 dni publikować przeprosiny.

To sukces byłego prezydenta RP, choć liczba portali, na których miały się ukazać przeprosiny jest znacząco mniejsza od żądanej przez niego.

Jak usłyszeli licznie zgromadzeni na sali sądowej dziennikarze np. publikacja przepraszającego komunikatu w telewizji nie jest wymagana ze względu na fakt, że nie pojawiały się tam wcześniej twierdzenia Wyszkowskiego dotyczące jego domniemanego zwycięstwa w sądowej batalii.

Ponadto treść przeprosin, o które wnosił Wałęsa została znacznie skrócona wyłącznie do fragmentu dotyczącego twierdzeń Wyszkowskiego na temat jego rzekomego zwycięstwa w poprzednim procesie. Z sentencji komunikatu, który pozwany ma opublikować zniknęły zapisy odnoszące się do rzekomej agenturalnej przeszłości byłego prezydenta.

- Przedmiotem tego postępowania nie było zagadnienie czy powód [Wałęsa dop. red.] był tajnym współpracownikiem, czy też nie tylko czy pan pozwany publikując twierdzenia na wskazanych przez powoda stronach internetowych mówił prawdę czy nie – zastrzegła s. Dorota Gierczak.

- Sąd się myli – przekonywał odnosząc się do niektórych stwierdzeń półgodzinnego ustnego uzasadnienia orzeczenia już w trakcie jego wygłaszania Krzysztof Wyszkowski, który przed salą rozpraw powiedział mediom, że „ma poczucie, że wygrał” bowiem sąd nakazał mu przeprosiny wyłącznie za twierdzenia na temat zwycięstwa w poprzednim procesie (bez fragmentu odnoszącego się do współpracy b. prezydenta RP z SB).

- To jest rzeczywiście w sądach gdańskich bolesny słaby punkt - mówił Wyszkowski o braku oceny rzekomej agenturalnej przeszłości b. prezydenta RP. - Sądy gdańskie nie uznają rzeczywistości, sądy gdańskie nie wiedzą na czym polega prawda, sądy gdańskie boją się; może pana Wałęsy, może pana Tuska, który zakazał sądom przecież rozpatrywania sprawy agenturalności Wałęsy – usłyszeliśmy. - To stosunkowo mały błąd w tym orzeczeniu bo trzeba powiedzieć, że sąd się wykazał jednak odrzuceniem głównych żądań Lecha Wałęsy to znaczy tego, że ja mam ogłosić w telewizjach, mediach i tak dalej, że on nie był agentem. Z tego mnie sąd zwolnił, za co jestem bardzo wdzięczny, dlatego że ja po pierwsze bym tego nie zrobił, ale po drugie byłoby to obrażanie milionów Polaków, którzy wiedzą, że były prezydent Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, był szpiclem za pieniądze donoszącym na kolegów -dodał.

Zupełnie odwrotnie wyrok ocenia reprezentujący byłego prezydenta Lecha Wałęsę, radca prawny Paweł Janc: - Oczywiście, wbrew temu co tutaj słyszałem od pana Wyszkowskiego mój mocodawca ewidentnie wygrał. To znaczy sąd potwierdził jego żądanie pozwu co do zasady, które było sformułowane w wyroku I instancji. Została od tamtego wyroku wniesiona apelacja przez pana Wyszkowskiego i ta apelacja została odrzucona w głównej części, a więc zasadniczo co do zasady sąd potwierdził żądania – zaznaczył.

Wałęsa kontra Wyszkowski. Kolejne starcie w sądzie

Lech Wałęsa i Krzysztof Wyszkowski przed sądem w Gdańsku starli się nie pierwszy raz. Zakończony w środę 5 grudnia proces wytoczony przez byłego prezydenta RP działaczowi Wolnych Związków Zawodowych w czasach PRL dotyczył komentarza z 2005 roku, w którym Wyszkowski stwierdził, że były prezydent Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Bolek” i że za donosy brał pieniądze. Jego wypowiedź była później szeroko cytowana w mediach. Wyszkowski przegrał już prawomocnie jeden proces, w którym sąd nakazał mu przeprosiny, ale zamiast wyrok wykonać publicznie twierdził, że tamten proces... wygrał. Jego adwokat w sądzie apelacyjnym tłumaczył, że ocena sprawy wymaga analizy nowych dowodów m.in. z tzw. szafy Kiszczaka i wskazywał na wysoki koszt przeprosin orzeczonych w pierwszej instancji – według jego wyliczeń sięga on ok. 4,5 mln zł. Więcej o sprawie piszemy tutaj.
Co ciekawe w czwartek 6 grudnia, Sąd Okręgowy w Gdańsku zamierza ogłosić wyrok w innej sprawie dotyczącej b. prezydenta RP. Chodzi o komentarze Wałęsy na temat tego, że to Jarosław Kaczyński, prezes PiS miał wydać polecenie nakazujące lądowanie w Smoleńsku, „czym doprowadził do katastrofy lotniczej”, że nie jest on „zdrowy, zrównoważony psychicznie” i wydał polecenie „wrobienia” Wałęsy (w sprawę TW "Bolka"). Więcej o procesie, w którym lider rządzącej partii domaga się przeprosin i 30 tys. zł na cel społeczny pisaliśmy tutaj.

Z kolei w środę 5 grudnia rano Wałęsa poleciał z prezydentem RP, Andrzejem Dudą do Stanów Zjednoczonych na pogrzeb George’a H.W. Busha. Na pokładzie prezydenckiego samolotu ubrany był w koszulkę z napisem "Konstytucja", o czym więcej przeczytasz tutaj.

Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionych dni na Pomorzu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bolek Walesa to zasluzony tajny wspolpracownik SB w srodowisku patriotycznym to*Kapus* ktory dzieki swoim mocodawcom zostal prezydentem

w
wwww

Sam pan Wałęsa mówił że wojskową motorówką przywieziono Jego sobowtóra. Niewykluczone, że na kolegów pana Wałęsy też donosił sobowtór. Pocieszające jest to, że Pan Bóg nie dał się zmylić i w totolotka pomagał wygrywać prawdziwemu panu Wałęsie.

Dodaj ogłoszenie