Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwe cacko w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach – wyjątkowy piec kaflowy

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Jeden z trzech w Polsce, ale jedyny tak fantastycznie zachowany, piec kaflowy z XIX wieku znajduje się w Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach. Nie tylko z tego powodu warto zajrzeć do tej instytucji.

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach warto odwiedzić

Prawdziwą perełką Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach jest przepiękny piec kaflowy. Jego powstanie datowane jest na XIX wiek, natomiast na ozdobnym kaflu przedstawiona jest scena, która rozegrała się w XVI wieku. Chodzi o wizytę cesarza Karola V u bankierskiej rodziny Fugerów.

Takich pieców w Polsce mamy tylko trzy. W pałacu rodziny Branickich w Białym Stoku oraz w dworze w miejscowości Dzierążnia w województwie mazowieckim. Świetnie zachowany z kolei jest ten w Chojnicach.

To nie jedyny atrakcyjny eksponat, jakim dysponuje muzeum w Chojnicach. Jego główną siedzibą jest Brama Człuchowska. Na pierwszej kondygnacji znajduje się wystawa historyczna przedstawiająca dzieje zarówno miasta, jak i regionu. Kolejna jest wystawa etnograficzna związana z regionem Kaszub Południowych. Miłośników archeologii zainteresuje zapewne ekspozycja związana z wykopaliskami, jakie prowadzone były w Chojnicach i okolicy.

Prócz Bramy Człuchowskiej muzeum ma do dyspozycji także Basztę Szewską i basztę Kurzą Stopę. W tej pierwszej jest ekspozycja militariów europejskich od XVI do połowy XX wieku, w tym miecz pochodzący z XVI wieku.

W ostatniej baszcie - Kurzej Stopie - od 1984 roku znajduje się galeria współczesnej sztuki polskiej. I to właśnie tutaj znajduje się perełka – piec kaflowy.

Zanim wybierzecie się na wizytę w muzeum, pamiętajcie że w poniedziałki jest nieczynne. W miesiącach od września do czerwca otwarte jest we wtorki i czwartki w godz. 10.00-17.00, w środy i piątki w godz. 10.00-15.30 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00-15.00. W lipcu i sierpniu godziny są wydłużone. I tak od wtorku do piątku w godz. 10.00-17.00, a w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00. Bilety kupuje się w Bramie Człuchowskiej i są w cenie 10 zł i 7 zł ulgowy. Dla rodzin są zniżki.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki