Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy chcą dostępu do informacji o zaszczepionych. "To pomoże przygotować się przed ewentualną czwartą falą"

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Pracodawcy chcą dostępu do informacji o szczepieniach pracowników
Pracodawcy chcą dostępu do informacji o szczepieniach pracowników @Karolina Misztal
Pracodawcy chcą wiedzieć, którzy pracownicy zaszczepili się na koronawirusa. Mówią, że to jedyna metoda, żeby odpowiednio przygotować się przed ewentualną czwarta falą pandemii. Tymczasem obecnie nie ma prawa, na podstawie którego przełożony mógłby żądać takich informacji.

W Polsce coraz większe obawy budzi możliwość wybuchu czwartej fali pandemii. Może ona opierać się na wariancie Delta koronawirusa, który zaczyna rozprzestrzeniać się w Europie. Według lekarzy jest on dużo groźniejszy od dominującego dotychczas w Polsce wariantu brytyjskiego. Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do pracodawców o utrzymanie pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe. Ale wielu przedsiębiorców, np. z branży produkcyjnej czy budowlanej, nie może sobie na to pozwolić. Pełni obaw są też restauratorzy, którzy dopiero co otworzyli swoje lokale i nie chcieliby znów ograniczać swojej działalności. Dlatego organizacje pracodawców domagają się od rządu, aby jak najlepiej przygotował państwo na ewentualną czwartą falę. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że konieczne jest wdrożenie konkretnych rozwiązań.

- Coraz bardziej obawiamy się możliwości wystąpienia czwartej fali zakażeń, spowodowanej nowym wariantem koronawirusa. W tej sytuacji zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy staje się priorytetem. Na przedsiębiorcach ciąży odpowiedzialność nie tylko za zdrowie pracowników, ale i firmę. Jeśli nie przygotujemy się dobrze do czwartej fali pandemii, grożą nam kolejne obostrzenia, których negatywne skutki znowu odczują przedsiębiorcy i pracownicy – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy będą mieli informacje o zaszczepionych?

O jakich przygotowaniach myślą pracodawcy? Ich zdaniem, pracownicy powinni informować przełożonych o tym, że się zaszczepili. Byłoby to szczególnie istotne, jak uważa Maciej Witucki, w tych branżach, w których praca zdalna jest niemożliwa. Inną propozycją mogłoby być testowanie pracowników.

- Może dobrym rozwiązaniem byłoby przeprowadzanie testów przed wejściem do zakładów pracy. Osoba, która miałaby pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, byłaby od razu izolowana od reszty pracowników i klientów firmy. Nie jesteśmy zwolennikami radykalnych rozwiązań, czyli np. niewpuszczania osób niezaszczepionych do przedsiębiorstw czy sklepów. Intensywnie zaś wspieramy szczepienia pracowników przeprowadzane w przedsiębiorstwach – twierdzi Witucki.

Pracodawcy chcieliby mieć dostęp do informacji zawartych w paszportach covidowych. Dowiedzieliby się z nich, kto jest zaszczepiony albo kto wykonał test. Dzięki temu mogliby na bieżąco reagować i zmieniać organizację pracy – np. kierować do kontaktów z klientami pracowników zaszczepionych, a osobom z pozytywnymi testami zlecać pracę zdalną. Urząd Ochrony Danych Osobowych podał, że „obecnie jedyną możliwością uzyskania informacji o zaszczepieniu jest samodzielne i nieprzymuszone pokazanie certyfikatu covidowego”. Ta zasada w stosunku pracy nie ma zastosowania.

- W mojej opinii tak naprawdę nikt nie można żądać informacji na temat naszego zaszczepienia, bo są to dane medyczne, czyli są traktowane w sposób szczególny, co narzuca RODO. Żeby pracodawca, albo ktokolwiek inny np. restaurator, mógł skutecznie domagać się informacji z certyfikatu, trzeba zmienić prawo i nie ma tu innej drogi. Możliwe jest jedynie dobrowolne podanie informacji, ale w stosunku pracy, gdy silniejszą stroną jest pracodawca, ta dobrowolność może być podważona – twierdzi Piotr Wolnicki z Kancelarii Wolnicki & Przybysz.

Jak weryfikować osoby zaszczepione?

Zgodnie z obecnymi rygorami sanitarnymi we wskazanych przez rząd miejscach obowiązują limity osób, np. kościoły i restauracje mogą być wypełnione w 75 proc. Ale – jak wskazał rząd – limitami nie są objęte osoby zaszczepione. Restauratorzy nie mają pojęcia, jak sprawdzać, który klient jest zaszczepiony, a który nie.

- Nie, nie wiem, jak to sprawdzać. My nie jesteśmy instytucjami publicznymi, tylko małymi przedsiębiorcami i nie mamy uprawnień, żeby weryfikować osoby zaszczepione. Myślę, że restauratorzy w ogóle nie będą pytać o to, czy klient jest zaszczepiony. Ta kwestia będzie albo pomijana, albo traktowana bardzo umownie - mówi Evelina Visnievska, pomorska przedstawicielka Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

TOP 20 najlepiej wyszczepionych w województwie pomorskim! Tu...

Tak samo jest w innych miejscach. Bardzo trudno wyobrazić sobie weryfikację osób zaszczepionych w kościołach. Natomiast Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zwróciła się do rządu o konkretne wytyczne w tej sprawie. Wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że rzeczywiście ta sprawa jest problematyczna i wymaga uregulowania. Zapowiedział, że rząd przygotuje odpowiednie przepisy.

- Sytuacja jest od strony prawnej bardzo złożona. Nie dotyczy to tylko Polski. Jak do tej pory ani w Polsce, ani w innych krajach nie ma jednoznacznej opinii konstytucjonalistów w tej sprawie – powiedział Gowin na konferencji prasowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki