18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pożegnanie z Chicago

Grazyna AntoniewiczZaktualizowano 
Scena ze spektaklu "Rzecze Budda Chinaski" Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia
Scena ze spektaklu "Rzecze Budda Chinaski" Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia Materiały prasowe
Przyjadą najlepsi artyści z całej Polski. Zobaczymy musicale i inne muzyczne widowiska. Przed nami oczekiwany z niecierpliwością II Festiwal Teatrów Muzycznych w Gdyni.

Łącznie w konkursie weźmie udział dziewięć spektakli. Osiem - na Dużej Scenie, jeden w Teatrze Miejskim. Dodatkowo dwa spektakle zostaną zaprezentowane poza konkursem.
Jako gość specjalny festiwalu wystąpi Katarzyna Groniec z recitalem "Listy Julii".
- Cieszę się, że udało się nam po raz drugi zgromadzić prawie wszystkie teatry muzyczne - mówi dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, Maciej Korwin.

- Każdy przysyła to, co uważa, że jest reprezentatywne dla jego sceny. Będzie "Opera za trzy grosze" - wspaniałe przedstawienie Wojtka Kościelniaka z Teatru Capitol, które pamiętam z premiery. Bardzo mi się wówczas podobało. Cieszę się, że przyjedzie artysta, który grał u nas - Janusz Radek. Zobaczymy go jako Judasza w spektaklu "Jesus Christ Superstar" Teatru Rozrywki z Chorzowa. Przyjadą studenci łódzkiej szkoły filmowej z przedstawieniem dyplomowym "Longplay". Zawsze ciekawa jest konfrontacja - zetknięcie naszych absolwentów i absolwentów szkół teatralnych z Polski.

Pojawi się "Ragtime" z Gliwic reżyserowany przez Francuzkę polskiego pochodzenia Marię Sartovą. "Ragtime" należy do kanonu klasycznych musicali. To musical kryminalny, pełen tańca i muzyki oraz rytmu, który wstrząsnął Ameryką i przyspieszył tempo bicia jej serca. Ci z widzów, którzy oglądali w zeszłym roku "Rent" Teatru Rozrywki z Chorzowa, będą mogli porównać go ze spektaklem z Opery Szczecińskiej.

W porównaniu z ubiegłoroczną edycją zostały zmienione zasady i formuła festiwalu. W tym roku po raz pierwszy będzie miał formę konkursu.v- Mam nadzieję, że uda mi się zaprosić dobre, kompetentne jury oceniające aktorów - dodaje dyrektor. - Chciałbym bardzo, żeby w jury zasiadł Jerzy Gruza. Zaproszenie przyjął. Pojawi się, o ile stan zdrowia mu na to pozwoli. Problem z jury jest o tle trudny, że niewielu ludzi pracuje w teatrach muzycznych, więc trudno jest znaleźć fachowców niezwiązanych z teatrami, które do nas przyjeżdżają.
- Po raz pierwszy też zagramy dwa spektakle festiwalowe poza Trójmiastem - w Kwidzyńskim Centrum Kultury, a także w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Pokażemy tam przedstawienie studentów szkoły łódzkiej i monodram "YENTL" z Łodzi, z rewelacyjną Anną Dzionek. Ten monodram otwiera festiwal. Ponadto zobaczymy "Wieczór Latynoski", propozycję Teatru Studio Buffo z Warszawy, w reżyserii Janusza Józefowicza, z orkiestrą pod dyrekcją Janusza Stokłosy. Pojawi się też fantastyczna okazja do obejrzenia legendarnego "Phantoma" na podstawie "Upiora w Operze" Gastona Leroux z Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Gospodarz festiwalu, czyli Teatr Muzyczny z Gdyni, w ramach konkursu przedstawi jeden ze swoich hitów - musical "Chicago" w reżyserii Macieja Korwina. Będzie to ostatnia szansa na zobaczenie tego tytułu, który po festiwalu schodzi z afisza. Poza konkursem Teatr Muzyczny "Capitol" zaprezentuje na Scenie Kameralnej spektakl "Rzecze Budda Chinaski" w reżyserii Cezarego Studniaka, ze świetną kreacją Justyny Szafran.

II Festiwal Teatrów Muzycznych

17-26 kwietnia 2009 w Teatrze Muzycznym w Gdyni,
plac Grunwaldzki 1
Spektakle
- "Jesus Christ Superstar" Teatr Rozrywki, Chorzów
- "Skrzypek na dachu" Teatr Muzyczny, Lublin
- "Ragtime"
Gliwicki Teatr Muzyczny
- "Wieczór Latynoski"
Teatr Studio Buffo, Warszawa
- "Phantom"
na podst. "Upiora w Operze" G. Leroux Teatr Muzyczny, Poznań
- "Rent"
Opera na Zamku, Szczecin
- "Chicago"
Teatr Muzyczny, Gdynia
- "Listy Julii"
recital Katarzyny Groniec na podstawie "The Juliet Letters" Elvisa Costello
- "YENTL"
Teatr Muzyczny, Łódź
- "Rzecze Budda Chinaski" i "Opera za trzy grosze" Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław
- "Longplay"
PWSTTviF Łódź

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie