Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posiadanie interesującego hobby może być atutem na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak hobby wpływa na nasz czas wolny ale również na pracę

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Biorąc pod uwagę poszczególne hobby, najczęściej deklarowane było czytanie książek. Na drugim miejscu znalazły się podróże. Podium zamyka uprawianie sportu.
Biorąc pod uwagę poszczególne hobby, najczęściej deklarowane było czytanie książek. Na drugim miejscu znalazły się podróże. Podium zamyka uprawianie sportu. pixabay
Większość badanych Polaków uważa, że zainteresowania mogą być atutem na rozmowach kwalifikacyjnych. Najczęściej wskazywanymi hobby są czytanie, podróże i sport. 39 proc. osób posiadających hobby deklaruje, że udało im się na nim zarobić w ciągu ostatnich dwóch lat, a 23 proc. w ciągu ostatniego pół roku.

Jak pokazują badania Pracuj.pl, dbanie o work-life balance odgrywa istotną rolę dla pracowników, co szczególnie pokazał czas pandemii, a hobby sprzyja uwolnieniu myśli od obowiązków zawodowych. Posiadanie hobby deklaruje 87 proc. respondentów badania Pracuj.pl.

Jakie hobby mają Polacy?

Biorąc pod uwagę poszczególne hobby, najczęściej deklarowane było:

  • czytanie książek (41 proc.),
  • podróże (33 proc.),
  • uprawianie sportu (31 proc.),
  • kuchnia i gotowanie (23 proc.)
  • oraz uprawianie działki (18 proc.).

Na kolejnych miejscach w czołowej dziesiątce znalazły się takie dziedziny zainteresowań jak m.in. gry komputerowe, majsterkowanie, kibicowanie, muzyka czy fotografia. Na liście powyższych, wskazanych hobby większość należy do tych, które według rekruterów kandydaci najczęściej wymieniają w swoich zawodowych CV.

Wpływ hobby na pracę

Jak wskazuje badanie, posiadanie hobby może mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na relaks i czas wolny pracowników, ale także na pracę. Oczywiste jest, że dla większości badanych hobby wiąże się z odpoczynkiem, przyjemnym spędzaniem czasu. Jednak zainteresowania pracowników wpływają korzystnie także na budowanie relacji ze współpracownikami, co podkreśla 56 proc. badanych.

Zdecydowana większość respondentów (70 proc.) twierdzi, że posiadanie interesującego hobby może być atutem na rozmowie kwalifikacyjnej.

Ponadto 39 proc. osób posiadających hobby deklaruje, że udało im się na nim zarobić w ciągu ostatnich dwóch lat, a 23 proc. w ciągu ostatniego pół roku.

Zdecydowana większość badanych (68 proc.) chętnie pracowałoby na pełen etat w pracy związanej z ich pasjami. Natomiast ponad połowa (52 proc.) przyznaje, że doświadczenia zdobyte dzięki hobby pomogły im w pracy zawodowej. Niemal tyle samo osób (53 proc.) twierdzi, że każdy, dzięki odpowiedniej determinacji, może swoje hobby zamienić w zawód. Jednak część badanych obawia się, że hobby zmienione w pracę przestaje być pasją – taką opinię wyraża 35 proc. z nich.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Posiadanie interesującego hobby może być atutem na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak hobby wpływa na nasz czas wolny ale również na pracę - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki