Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portret Pomorzan 2012: Akceptujemy pracę w szarej strefie [BADANIA]

Jacek Klein
Instytucje monitorujące rynek zatrudnienia walczą z praktykami pracy na czarno. W ogólnym mniemaniu szara strefa w zatrudnieniu powinna kojarzyć się z łamaniem praw pracownika, świadomym omijaniem obowiązku płacenia podatków i oszczędzaniem na ubezpieczeniach. Okazuje się jednak, że dla części mieszkańców Pomorza taka forma pracy jest do zaakceptowania - wskazują wyniki Pomorskiego Obserwatorium Reporterskiego.

Co prawda - tylko niecałe 4 proc. respondentów pozytywnie reagowało na hasło szara strefa zatrudnienia. 40 proc. negatywnie, ale prawie 50 proc. miało mieszane skojarzenia. Tylko połowa pytanych uważa, że legalne zatrudnienie jest bardziej korzystne. Prawie jeden na trzech pytanych uważa, że nielegalne zatrudnienie przynosi więcej lub tyle samo korzyści. O przewadze zalet pracy na czarno mówią częściej mieszkańcy Trójmiasta i wsi, zdecydowanie rzadziej małych miast.

- Zalety szarej strefy widzą głównie ludzie młodzi, którzy jeszcze nie myślą np. o emeryturze - mówi Zbigniew Canowiecki, prezes związku Pracodawców Pomorza. - Drugą grupą są osoby, które zwyczajowo pracują na czarno, np. pomoc domowa, wykonujący drobne usługi remontowe. W nowoczesnym społeczeństwie każda praca powinna być rejestrowana. Karaniem jednak tego się nie osiągnie. Więcej można uzyskać przez kampanie uświadamiające, jak np. nakłaniające do brania rachunków i faktur za usługi. Dobrą drogą są także ułatwienia w prowadzeniu drobnej działalności usługowej.

Pomorskie Obserwatorium Reporterskie

Projekt Portret Pomorzan 2012 - Wyzwania rozwojowe to cykliczne badanie opinii mieszkańców Pomorza realizowane wspólnie przez "Dziennik Bałtycki" i Ergo Hestię, które wskazuje wyzwania dla naszego regionu i prezentuje rekomendacje rozwojowe

Obraz województwa

Badania marketingowe Pomorskiego Obserwatorium Reporterskiego są organizowane od trzech lat wspólnie przez firmę Ergo Hestia i "Dziennik Bałtycki". W tym roku na pytania ankieterów odpowiedziały 823 osoby, z czego 294 to mieszkańcy Trójmiasta, 288 - mieszkańcy innych miast, zaś 241 respondentów mieszka na wsi. Wywiady były przeprowadzane między 25 sierpnia a 14 września 2012 roku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki