Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port Gdańsk to nie tylko przeładunki. To także inicjatywy dla otoczenia

MT
Port Gdańsk
Port Gdańsk utożsamiany jest wyłącznie z przeładunkami. Firma prowadzi jednak szereg akcji skierowanych do lokalnych społeczności sąsiadujących z portem.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zaproponował lokalnym społecznościom nasadzenia nowych drzew na obszarach wskazanych przez podmioty, takie jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, żłobki czy inne organizacje i instytucje, które dysponują prawem do nieruchomości.

Inicjatywa „Zielono mi” szczególnie skierowana jest ku dzielnicom sąsiadującym tj. Nowemu Portowi, Stogom, Przeróbce, Młyniskom, Letnicy i Brzeźnu. Wpisuje się w ogólną strategię rozwoju Portu Gdańsk i samego miasta, która obejmuje zarówno aspekty gospodarcze, jak i ekologiczne. Port nie tylko tworzy miejsca pracy i wspiera rozwój lokalny, ale również aktywnie angażuje się w projekty społeczne i inicjatywy proekologiczne.

- Wierzymy, że rozwój portu i ochrona środowiska mogą iść w parze. Na tej harmonii bardzo nam zależy. Dlatego też inicjujemy akcję „Zielono mi, czyli drzewka i krzewy dla sąsiadów”. Do rozdysponowania mamy ok. 4 tys. sadzonek. Zachęcamy organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje publiczne, które posiadają tytuł prawny do danej nieruchomości, by wysyłały do nas zapotrzebowania na nasadzenia - mówi Sylwia Artichowicz, pełnomocnik Wiceprezesa Zarządu Portu Gdańsk.

Okres letni to również szereg wydarzeń dla mieszkańców i turystów. Plenerowe imprezy z Portem Gdańsk i Baltic Hub już na dobre wkomponowały się już w wakacyjny krajobraz Stogów. 28 lipca rozpoczęło się „Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub”. W tym, roku to nie tylko filmy na plaży, ale również aktywności sportowe. Przez trzy kolejne soboty sierpnia w godzinach 10-14 na chętnych będą czekać zajęcia z windsurfingu, SUP-y, łodzie optimist, pokaz ratownictwa wodnego, pokaz certyfikowanego psa z przewodnikiem. Będzie też można pograć w piłkę nożną na plaży, budować zamki z piasku. Wszystko pod okiem wykwalifikowanej kadry. Będzie też coś dla miłośników rytmów latynoamerykańskich - Zumba na plaży. Sezon zakończy się 25 sierpnia pokazem filmu pt. „Tajemniczy ogród”.

Imprezy odbywają się pod gołym niebem, zatem deszcz czy burze mogą spowodować konieczność przełożenia wydarzeń na inny, dogodny dzień.

Mało kto wie, że w Porcie Gdańsk na dobre zadomowiły się pszczoły. W każdym z czterech uli, umieszczonych na dachu Terminalu Promowego Westerplatte, mieszka 30 - 70 tys. owadów. Są pod stałą opieką warszawskiej pracowni Pszczelarium.

- Wiosna w tym roku przyszła dosyć późno, zatem i wiosenne miodobranie było nieco później. Zebrany miód jest akacjowo- spadziowy, a będzie jeszcze lipowy - wyjaśnia Krzysztof Zdebik, opiekun portowej pasieki.

W tym sezonie portowe pszczoły wyprodukują około 100 kg miodu. Zarząd portu ogłosił konkurs na nazwę dla pszczelego produktu. Napłynęło wiele ciekawych propozycji, ale główna nagroda jest tylko jedna. Nową nazwą miodu z Portu Gdańsk będzie- Portowe Złoto.

Tereny portowe są nierozerwalnie wkomponowane w tkankę okolicznych dzielnic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki