Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Zobacz, kto zarobił na kryzysie!

Edyta Okoniewska
Najbogatszym Polakiem, według rankingu tygodnika "Wprost", jest Jan Kulczyk
Najbogatszym Polakiem, według rankingu tygodnika "Wprost", jest Jan Kulczyk Grzegorz Mehring
Kryzys może sprzyjać milionerom. Okazuje się, że w niektórych powiatach województwa pomorskiego liczba najbogatszych wzrosła w porównaniu do minionego roku. Tak przynajmniej wynika z danych urzędów skarbowych.

W powiecie kościerskim najgorszy dla milionerów był 2009 rok. Wówczas ich liczba diametralnie spadła, bo z 15 pozostało tylko 10. W tym czasie najgorzej się wiodło firmom budowlanym, których być albo nie być w dużej mierze uzależnione jest od sytuacji na rynku. Rok później co niektórzy się odkuli i liczba milionerów znów poszła w górę. - Jak wynika z zeznań podatkowych, 13 osób z powiatu kościerskiego w 2010 roku osiągnęło ponad milion złotych dochodu - mówi Leszek Synak, naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościerzynie. - Można powiedzieć, że jest to dość typowy efekt, bo w dobie kryzysu liczba milionerów rośnie.

Wszystko na temat gospodarki na Pomorzu

Na czym najlepiej zbijać kokosy w powiecie kościerskim? Okazuje się, że najwięcej spośród kościerskich milionerów zajmuje się głównie handlem i produkcją. Pozostali opanowali inne branże.

JAK ZAROBIĆ NA KRYZYSIE? - rozmowa z doradcą finansowym

Oszałamiających karier finansowych próżno jednak szukać. Jak przyznają specjaliści od finansów i ekonomii, zdecydowana większość milionerów to osoby w wieku około 40 lat, a własnym biznesem zajmują się przynajmniej od 10 lat. W ciągu ostatnich kilkunastu lat w powiecie kościerskim próżno szukać drugiego Rockefellera. Stąd wniosek, że na miliony trzeba solidnie pracować.

Lista 15 najbogatszych Polaków

Liczba najbogatszych w powiecie kościerskim nie jest jednak oszałamiająca, skoro na około 28 tys. złożonych zeznań zaledwie 13 osobom udało się zarobić ponad milion zł.

Tymczasem z danych wejherowskiego Urzędu Skarbowego wynika, że w tym powiecie, liczącym ponad 190 tys. mieszkańców, jest 50 osób, których dochód w ubiegłym roku przekroczył milion zł. Tam również można się dorobić głównie na handlu i usługach.

W powiecie puckim aż 19 osób zarobiło w ubiegłym roku ponad milion złotych. - To jednak nie wszyscy - twierdzi Rafał Selin, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Pucku. - Sporo osób nad morzem prowadzi działalność gospodarczą, zarabia pieniądze, ale podatki płaci np. w Warszawie, bo tam mieszka.

Sopot: Letnia Gala Biznesu na hipodromie

Niestety, nie wszędzie jest tak różowo. Są miejsca, gdzie w ostatnim roku milionerom gorzej się wiodło. Takim obszarem jest powiat kartuski. Według informacji uzyskanych z Urzędu Skarbowego w Kartuzach, zdecydowanie lepszy dla najbogatszych był 2009 rok. Wówczas też 63 przedsiębiorców w zeznaniach rocznych wykazało dochód przekraczający milion zł. Tymczasem w 2010 roku takich przedsiębiorców było 52.

Tak czy inaczej, dla przeciętnych zjadaczy chleba im więcej milionerów, tym lepiej, choćby ze względu na podatki, jakie odprowadzają.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Milionerzy

15 najbogatszych Polaków według rankingu tygodnika "Wprost" (pełen ranking liczy 100 milionerów)
1. Jan Kulczyk, 7100 mln zł
2. Zygmunt Solorz-Żak 6600 mln zł
3. Leszek Czarnecki 4300 mln zł
4. Marek Mikuśkiewicz 3900 mln zł
5. Michał Sołowow 2700 mln zł
6. Jerzy Starak 2660 mln zł
7. Roman i Grażyna Karkosikowie 2560 mln zł
8. Tadeusz Chmiel 1910 mln zł
9. Dariusz Miłek 1800 mln zł
10. Jarosław Pawluk 1600 mln zł
12. Aleksander Gudzowaty 1500 mln zł
13. Marek Profus 1460 mln zł
14. Józef Wojciechowski 1370 mln zł
15. Bogusław Cupiał 1300 mln zł

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki