Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Wchodzi w życie ustawa o bezpieczeństwie na wodzie

Jacek Sieński
Nowa ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo na wodzie
Nowa ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo na wodzie Jacek Sieński
Ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, uchwaloną 18 sierpnia przez Sejm, ma jutro podpisać Bronisław Komorowski, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Nowy akt prawny m.in. przewiduje karanie za prowadzenie łodzi i innego turystyczno-sportowego sprzętu pływającego pod wpływem alkoholu i środków odurzających oraz ustanawia system finansowania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Posłowie z dwóch podkomisji sejmowych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przygotowali równolegle dwie ustawy - relacjonuje Paweł Orłowski, poseł na Sejm i sprawozdawca ustawy o bezpieczeństwie na wodzie. - Pierwsza dotyczy ratownictwa górskiego, a druga - bezpieczeństwa osób na wodzie, w której ujęto system finansowania służb ratowniczych . W przypadku Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego dofinansowanie przez resort spraw wewnętrznych i administracji powierzonych im zadań wynosi 100 procent. Jednakże są to jedyne służby udzielające pomocy w górach.

Tragiczne wypadki nad wodą na Pomorzu

Natomiast obok WOPR i Mazurskiej Służby Ratowniczej, ratownictwem wodnym zajmują się także policja, straże miejskie, Państwowa Straż Pożarna czy Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR. W tym roku ministerstwo wsparło działalność WOPR kwotą 2,3 miliona złotych. Pozostałe środki, jako organizacja społeczna, pogotowie może uzyskiwać od sponsorów. W ustawie zmieniliśmy zasadę bezpośredniego finansowania WOPR. Dotacja na przyszły rok, łącznie prawie 3 miliony złotych, zostanie rozdysponowana pomiędzy wojewodów, którzy najlepiej znają potrzeby w swoich regionach. Środki na ratownictwo będą więc przyznawać wojewodowie. Dofinansowanie społecznych organizacji ratowniczych obejmuje też koszty szkolenia.

Za bezpieczeństwo nad wodami i na wodach odpowiedzialne są także samorządy, które mogą dofinansowywać takie organizacje jak WOPR. Nie wszystkie samorządy podchodzą ze zrozumieniem do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom czy turystom w miejscowościach leżących nad morzem lub wodami śródlądowymi. Obecnie, dzięki ustawie, samorządy mogą już dotować ratownictwo wodne.

Wakacje 2011: Czy umiemy pływać?

Poseł Orłowski zaznacza, że ustawa wprowadza karanie za prowadzenie w stanie nietrzeźwym wszystkich prowadzących łodzie, co dotąd, gdy chodzi o jachty żaglowe, w przepisach nie było całkiem jasne. Zgodnie z kodeksem karnym karom podlegali sternicy łodzi i jachtów motorowych, uznawanych za pojazdy mechaniczne. Nowością jest możliwość karania grzywną osób nietrzeźwych, które nie stosują się do zakazu wstępu lub nakazu opuszczenia kąpieliska. Ratownik lub zarządzający kąpieliskiem mogą w takich wypadkach wezwać policję albo Straż Miejską, aby wyegzekwować karę.

Łamanie zakazów kąpieli grozi utonięciem

Ratownicy WOPR uzyskali nowe uprawnienia. W trakcie dyżurów i akcji ratowniczych są oni objęci taką samą ochroną prawną jak funkcjonariusze publiczni. Ratownikom będą również zwracane koszty udziału w akcjach podczas powodzi i innych klęsk żywiołowych. Natomiast pracodawcy są zobowiązani do wypłacania im pełnych wynagrodzeń za dni, w których uczestniczyli w działaniach ratowniczych.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki