Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Strategia dla metropolii powinna być spójna

Kazimierz Netka
Lotnisko jest istotnym elementem i sercem metropolii oraz regionu w połączeniu, w szczególności, z portami morskimi. Tereny okołolotniskowe są atrakcyjnym miejscem do powstania nowego podmiotu, Airport City
Lotnisko jest istotnym elementem i sercem metropolii oraz regionu w połączeniu, w szczególności, z portami morskimi. Tereny okołolotniskowe są atrakcyjnym miejscem do powstania nowego podmiotu, Airport City P. Świderski/archiwum DB
Czy metropolia daje poczucie bezpieczeństwa? Metropolia to nie tylko urzędy, gminy, miasta, powiaty. To również cała sfera życia społeczeństwa, nauki, biznesu. Funkcjonowanie instytucji, przedsiębiorstw, szkół, komunikacji powinno być na metropolitalnym terenie spójne. Nie zawsze tak jest. Gminy różnią się poziomem życia ludzi, rozwojem infrastruktury i ... podejściem do różnych tematów.

Różnice widać często, gdy się wjeżdża z jednej gminy do drugiej. Doszło również nie tak dawno do sytuacji, że odcinki ważnej dla Trójmiasta obwodnicy, na granicy dwóch gmin nie zetknęły się. Minęły się... Na szczęście, było to w fazie koncepcyjnej - wytyczania owej trasy komunikacyjnej na mapach... To jeden z dowodów, że posiadanie wspólnej strategii rozwoju jest niezbędne.

Rozpoczęła się realizacja projektu "INTIS - Integracja i synergia. Strategia rozwoju Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego na lata 2014-2030". Strategia ta ma być jednym z najważniejszych dla województwa pomorskiego dokumentów. Trójmiejska metropolia powinna bowiem stać się lokomotywą rozwoju całego naszego regionu. Wiele gmin z jej funkcjonowaniem wiąże duże nadzieje, przede wszystkim ze względu na możliwości ściślejszej współpracy.
Dlatego istotna jest wiedza, jak i co robić, by żyło się nam coraz lepiej. Nic więc dziwnego, że Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, przewodniczący zarządu Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, mówi o kapitalnym znaczeniu szkolnictwa wyższego dla rozwoju Trójmiasta.

A jak uczelnie widzą pożytki dla siebie z powstania metropolii?
- Liczymy przede wszystkim na współpracę i spodziewamy się zbudowania silnego partnerstwa z jednostkami samorządu terytorialnego, zwłaszcza szczebla wojewódzkiego - mówi prof. Jacek Mąkinia, prorektor Politechniki Gdańskiej do spraw współpracy i innowacji. - Wprowadzamy nowe formy kształcenia, przygotowujące ekspertów do wdrażania strategii, w celu poniesienia konkurencyjności regionu. Temu celowi służy program "Inżynier Przyszłości", nastawiony na przygotowanie naszych absolwentów do projektowania zespołowego.

Duże szanse rozwoju w metropolii widzi biznes.

- Pełna integracja da możliwości wykorzystania potencjału ludzkiego, materialnego, technicznego - mówi Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Pracodawców Pomorza. - Dlatego utworzenie strategii metropolii i jej realizacja to jedno z kluczowych zadań. Przyniesie wiele pożytku, od życia społecznego, poprzez infrastrukturę, po współpracę gospodarczą i naukową. Dobre funkcjonowanie metropolii to bardzo ważna sprawa dla naszego regionu. Drugorzędne jest zaś to, jaka będzie forma zarządzania metropolią.

- Zamierzamy aktywnie uczestniczyć zarówno w tworzeniu Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, jak i programu zagospodarowania przestrzennego metropolii - mówi Dorota Raben, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. - Przedstawiciele gdańskiego portu weszli w skład trzech spośród dziesięciu powołanych zespołów merytorycznych GOM: gospodarki morskiej i wodnej, infrastruktury oraz zespołu do spraw przestrzeni publicznej i rewitalizacji. Mamy zatem szansę na synchroniczne, wspólne budowanie koncepcji rozwoju regionu i miasta, w których port - jako największy pracodawca - zawsze w historii odgrywał rolę wiodącą.

Obszar Trójmiasta ma znaczenie nie tylko dla Pomorza.

- Lotnisko jest istotnym elementem i sercem metropolii oraz regionu w połączeniu, w szczególności, z portami morskimi - mówi Marzenna Krefft, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - Tereny okołolotniskowe są atrakcyjnym miejscem do powstania nowego podmiotu, Airport City, a metropolia daje nam szanse szybszej realizacji tego zamierzenia.

Rozwijając metropolię, musimy brać pod uwagę także osoby przybywające do nas z głębi kraju i z zagranicy.
- Powstanie metropolii ma dla turystyki ogromne znaczenie - przekonuje Anna Górska, prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej - Gdańsk Convention Bureau, przewodnicząca Europejskiego Oddziału ICCA. - Powstanie metropolii przyczyni się do połączenia działalności promocyjnej. Dobrze, że utworzony został komitet sterujący tworzeniem strategii; łączy on bowiem przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron i mam nadzieję, że dzięki temu powstanie wspólny plan promocji i rozwoju gospodarczego. Stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny to pierwsza organizacja, której udało się połączyć samorządy, uczelnie, biznes oraz inne podmioty. To jest ważne dla skutecznego pozyskiwania funduszy unijnych. Unia chętniej wspiera organizacje podejmujące współpracę.

Metropolia ma łączyć ...

...nie tylko duże miasta, ale też gminy, w obrębie jej obszaru funkcjonalnego. Ma to duże znaczenie dla mniejszych jednostek samorządowych.
- Przynależność do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego daje nam większe poczucie bezpieczeństwa - mówi Hanna Brejwo, wójt gminy Pszczółki. - Dla niewielkich jednostek samorządowych, takich jak nasza, jest to bardzo istotne. Korzyści nie zawsze da się określić w pieniądzach. Chodzi między innymi o możliwości pozyskiwania wiedzy specjalistycznej, na przykład w zakresie interpretacji przepisów dotyczących zamówień publicznych czy wskaźników finansowych przy tworzeniu budżetów. Niezmiernie istotne są ujednolicenia dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego. Opracowanie wspólnej strategii jest dla nas ważne, bo teraz ten brak spójności można odczuć na co dzień, na przykład w różnej jakości technicznej dróg w poszczególnych jednostkach samorządowych.

Nie brakuje poglądów, że metropolia już istnieje, wystarczy ją sformalizować.
- Jesteśmy i żyjemy w metropolii, temu nie da się zaprzeczyć. Nie ma zatem mowy o jej tworzeniu, już, czy w przyszłości - mówi Katarzyna Spychała, prezes zarządu Agencji Rozwoju Gdyni. - Jeśli chodzi o zintegrowane inwestycje terytorialne, czyli "ZIT-y", albo miejskie obszary funkcjonalne - MOF-y, to tego typu działania, ważne i niezbędne, nie kreują metropolii, lecz są tylko jej oprzyrządowaniem. Metropolia to sieć wzajemnych powiązań i współzależności, które ze względu na istniejące czynniki geograficzne, ekonomiczne, socjologiczne i wiele innych po prostu obiektywnie występują. Obecnie podejmowane działania mogą służyć metropolii rozumianej jako platforma współpracy wspierającej rozwój.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki