reklama

Pomorze: Legitymacje ZUS wkrótce znikną

J. Gromadzka-Anzelewicz
P. Krzyżanowski
Tylko do końca grudnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydawać będzie legitymacje ubezpieczeniowe, potocznie zwane "książeczkami ZUS". Od lat był to najbardziej popularny dokument honorowany przez przychodnie i szpitale.

Od przyszłego roku każdy z nas, w zależności od statusu, będzie musiał okazać w placówce służby zdrowia jakiś dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli nie będzie miał go przy sobie, rejestratorka może zażądać opłaty za poradę, a szpital zapłaty za leczenie na oddziale.

ZUS tłumaczy- rezygnujemy z legitymacji ubezpieczniowych, bo do niczego nam nie są potrzebne. Dane o ubezpieczeniu przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia drogą elektroniczną. Poza tym centrala NFZ dawno powinna była wprowadzić elektroniczne karty ubezpieczenia. Fundusz odpowiada - póki co nie ma na to pieniędzy.

- Do czasu wydania Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dowód opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik prasowy NFZ na Pomorzu. Listę tych dokumentów podajemy w ramce poniżej tekstu.

Legitymacje ZUS, które mamy (oraz te, które ZUS wyda jeszcze do końca roku) będą jednak ważne jeszcze w przyszłym roku , dopóki będą w nich wolne rubryki na stempelki pracodawcy.
Warto wiedzieć, że pacjent u lekarza bez aktualnego zaświadczenia potwierdzającego prawo do darmowych świadczeń zdrowotnych, może taki dokument przedstawić w terminie siedmiu dni. W szpitalu - nie później niż 30 dni od dnia przyjęcia.

Uwaga! obowiązek przedstawienia potwierdzenia prawa do świadczeń nie dotyczy dzieci do 6. miesiąca życia, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, np. z powodu braku numeru PESEL .

Dowody ubezpieczenia pacjenta

Rejestratorka w przychodni z pewnością zażąda od Ciebie dowodu zdrowotnego ubezpieczenia.
Dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę jest nim druk ZUS RMUA co miesiąc wydawany przez pracodawcę lub aktualne zaświadczenie z zakładu pracy.

Dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą - druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualny dowód wpłaty

Dla emerytów i rencistów- legitymacja emeryta lub rencisty, aktualny odcinek emerytury lub renty.

Dla osoby bezrobotnej aktualne zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego;

Dla studenta - legitymacja studencka.

Inni - jakikolwiek dowód opłacenia składki.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie