Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Jak dziś uczcimy 30 rocznicę stanu wojennego

Agata Grzegorczyk, (EL, ME)
Wystawa "13.12. Codzienność stanu wojennego" Chrisa Niedenthala na Długim Targu w Gdańsku
Wystawa "13.12. Codzienność stanu wojennego" Chrisa Niedenthala na Długim Targu w Gdańsku Karolina Misztal
We wtorek w wielu miejscach Pomorza czcimy 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Najbardziej widowiskowe obchody planuje Gdynia.

W Gdyni po mszy św., która rozpocznie się we wtorek o godz. 17.45 w kościele o. redemptorystów (ul. Portowa 2), uczestnicy nabożeństwa przejdą na pl. Kaszubski, gdzie ok. godz. 19 na fasadzie Szpitala Miejskiego wyświetlane będą fotografie m.in. z zasobów IPN i materiałów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa.

Przez megafony nadany zostanie montaż akustyczny zawierający autentyczne nagrania podsłuchów aparatu bezpieczeństwa. Całość zakończy symboliczny pogrzeb komuny. Inscenizacja oddawać ma senny koszmar, który pozostał w pamięci narodu.

- Zobaczymy aktorów poruszających się jak w zwolnionym tempie. Część z nich ubrana będzie w autentyczne mundury ZOMO i ucharakteryzowana na truchła historii. Będzie też autentyczny wóz bojowy SKOT, efekty pirotechniczne, dym, flary - zapowiada Krystian Nehrebecki, odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia.

Widowisko potrwa ok. 15 minut. Natomiast o godz. 20.30 we Franciszkańskim Centrum Kultury (ul. Ujejskiego 40) wystąpi Leszek Długosz, bard związany z Piwnicą pod Baranami.

W Gdańsku uroczystości rocznicowe "Pamięci zbrodni Grudnia 1970 i stanu wojennego" odbywać się będą we wtorek w Sali Historycznej BHP na terenie Stoczni Gdańsk. Początek o godz. 17. Pół godziny wcześniej na pl. Solidarności zaplanowano otwarcie wystawy plenerowej "586 dni stanu wojennego".

Czytaj więcej: Gdańsk: Baner na 30 rocznicę stanu wojennego na siedzibie "Solidarności"

Z kolei w Łebie od godz. 7 przy kamieniu z odciskiem dłoni gen. Wojciecha Jaruzelskiego w al. Prezydenckiej dyżurować będzie funkcjonariusz ZOMO. O godz. 16.30 zaplanowano happening przygotowany przez kolekcjonerów pojazdów socjalistycznych z Lęborka.

Obchody rocznicy organizowane są też w Starogardzie Gd. Rozpoczną się o godz. 18 mszą w kościele pw. św. Mateusza. O godz. 18.45 pod krzyżem na placu przy Muzeum Ziemi Kociewskiej składane będą kwiaty. Wcześniej, o godz. 17.15 w magistracie zostaną wręczone medale za zasługi internowanym w stanie wojennym.

Trójmiasto: Obchody 30. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. Przeczytaj co szykuje Europejskie Centrum Solidarności

W Gdyni, Pucku, Kościerzynie i Łebie będzie też można oglądać wystawy. W Gdyni jest to ekspozycja plenerowa na rogu ul. Świętojańskiej i 10 Lutego "Dwa grudnie". W Muzeum Ziemi Puckiej to wystawa "Wolność ponad wszystko".

We wtorek w papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" specjalny dodatek poświęcony 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, a w nim m.in. wywiad z Lechem Wałęsą oraz historia Antoniego Browarczyka, zastrzelonego przez milicjanta w Gdańsku 17 grudnia 1981 roku.

Czytaj również: Gdańsk: Wystawa "13.12. Codzienność stanu wojennego" Chrisa Niedenthala na Długim Targu

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki