Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Obchody 30. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce

Tomasz Rozwadowski
W tym roku minie już 30 lat od daty 13 grudnia 1981 roku, czyli dnia ogłoszenia w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stanu wojennego.

Ogłoszony program koordynowanych przez Europejskie Centrum Solidarności trójmiejskich obchodów przypominających o 30. rocznicy 13.12.81 jest próbą przybliżenia jej młodszym generacjom.

Dwa pierwsze wydarzenia planowane są na 10 grudnia.

O godz. 12 na Długim Targu rozpocznie się wernisaż plenerowej wystawy "13.12. Codzienność stanu wojennego", na której zostaną pokazane 23 zdjęcia dokumentalne autorstwa Chrisa Niedenthala, przełożone na język graffiti przez 20 młodych ludzi uczestniczących w projekcie Młodzi Solidarni.

Tego samego dnia o godz. 18 w Centrum św. Jana w Gdańsku zostanie pokazane widowisko muzyczne "Szukajmy stajenki", złożone z kolęd i pastorałek autorstwa Jacka Kaczmarskiego, najwybitniejszego ze śpiewających poetów związanych z pierwszą Solidarnością. Spektakl będzie transmitowany na żywo przez TVP.

Na godz. 19 w niedzielę, 11 grudnia, w Rock Cafe, przy ul. Tkackiej w Gdańsku, planowany jest koncert zespołu Big Cyc promujący nowy album "Zadzwońcie po milicję", złożony z bigcycowych wersji punkowych utworów związanych ze stanem wojennym.

W przeddzień rocznicy, o godz. 18, w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się debata "Wojna ze społeczeństwem", z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego, Jerzego Stępnia i Edwina Bendyka, prowadzona przez Jacka Kołtana z ECS.

13 grudnia obchody przeniosą się do Gdyni, gdzie o godz. 18, w kościele Ojców Redemptorystów, przy ul. Portowej, zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, połączona z rekonstrukcją historyczną.

Obchody zakończą się 16 grudnia dwoma tradycyjnymi punktami grudniowych rocznic - o godz. 10 złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku oraz o godz. 17 uroczystą mszą świętą w kościele św. Brygidy w Gdańsku, z przemarszem pod pomnik Poległych Stoczniowców, Apelem Poległych, modlitwą oraz składaniem wieńców i wiązanek kwiatów.

Dyrektor ECS Basil Kerski za szczególne wydarzenie uważa koncert w Centrum św. Jana i jego transmisję.

- Bardzo się cieszę, że podczas koncertu kolęd i pastorałek Jacka Kaczmarskiego nie będzie żadnych przemówień - mówi Basil Kerski. - Słuchane obecnie wiersze Kaczmarskiego pozostawiają taką przestrzeń dla myślenia i refleksji, że jakiekolwiek inne słowa byłyby niepotrzebne, wręcz komiczne.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki