Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Czy gaz z łupków okaże się niewypałem?

Kazimierz Netka
Anna Szałkowska
Znajdujący się około czterech kilometrów pod powierzchnią pomorskiej ziemi gaz w łupkach rozpala emocje na jej powierzchni. Świadczyć o tym może duże zainteresowanie, jakie wywołało spotkanie zorganizowane w Sopocie przez Polsko-Szwedzką Izbę Gospodarczą. Niestety, przedstawiciel spółki Lane Energy Poland (bardzo zaangażowanej w pozyskiwanie w Polsce gazu łupkowego) nie przybył. Musiał bowiem być w miejscu wierceń - w Łebieniu.

- W Łebieniu trwa teraz testowanie przepływu gazu - wyjaśnił nam Piotr Talarek, reprezentant spółki Lane Energy Poland. - Dlatego obecność szefa jest tam niezbędna.

Pomorze: Złoża gazu łupkowego znaleziono w Łebieniu i Lubocinie (FILM)

Testowanie zaczęło się w ubiegły czwartek. Nie wiadomo, jak długo potrwa.
W Sopocie zaś mówiono o tym, co dzieje się za granicą. Wieści stamtąd nie są zbyt optymistyczne. - W Szwecji spodziewano się, że gazu łupkowego wystarczy na co najmniej 10 lat - mówiła Magdalena Pramfelt z Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej. Gdy jednak firma zainteresowana jego wydobyciem przeprowadziła na południu tego kraju szczegółowe badania, okazało się to nieopłacalne .

Gaz łupkowy odmieni gospodarkę Pomorza?

W Pomorskiem, nawet gdyby złoża gazu łupkowego okazały się obfite, jest problem z jego wykorzystaniem. Byłyby trudności z doprowadzeniem go do odbiorców, których i tak jest mało, by mogli wykupić polski gaz. Planowano wybudowanie w naszym województwie dużej elektrociepłowni na gaz, ale powstanie ona w Grudziądzu - przypomniał dr Tadeusz Żurek, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. energetyki. Nie ma też wystarczającej sieci dystrybucyjnej.
- Musimy się liczyć z oporem zwolenników wykorzystania innego rodzaju źródeł energii - ostrzegał dr Tadeusz Iwanowski, prezes zarządu Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej. Takie zjawisko odnotowano we Francji, gdzie przedstawiciele elektrowni atomowych zaczęli wykupywać koncesje na wydobycie gazu łupkowego, próbując zablokować korzystanie z tych zasobów.

- W Pomorskiem powstanie płaszczyzna wymiany poglądów na temat wydobywania gazu łupkowego i następstw tego procesu - poinformował dr Piotr Stankiewicz, sekretarz Forum Dialogu i Współpracy Województwa Pomorskiego "Energia i Samorządność" w Gdańskim Parku Naukowo- -Technologicznym. - Każdy będzie mógł uczestniczyć w dyskusji na temat zagrożeń i nadziei związanych z gazem łupkowym.

Pomorze zjednoczy się na rzecz gazu z łupków

Nadzieje są takie, że gazu łupkowego wystarczyć nam może na około 300 lat. Takie informacje padły z ust wicepremiera Waldemara Pawlaka - przypomnieli wczoraj reprezentanci Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej. Poszukiwania i dokumentowanie złóż trwa na terenie całego kraju.

W Pomorskiem koncesje pokrywają około 80 procent powierzchni województwa. Uzyskały je głównie firmy zagraniczne, ale też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Najważniejsze obszary, którymi zainteresowały się zagraniczne firmy, to północ województwa, rejony: Wejherowa, Kartuz, Starej Kiszewy, Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Żuław, Malborka, Kwidzyna, Gniewa, Trójmiasta.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki