Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Złoża gazu łupkowego znaleziono w Łebieniu i Lubocinie (FILM)

Anna Szałkowska
Po miesiącu zniknęła na razie wieża wiertnicza w Stanisławiu
Po miesiącu zniknęła na razie wieża wiertnicza w Stanisławiu Anna Szałkowska
Mamy już dowody na to, że na Pomorzu rzeczywiście występują złoża gazu z łupków. Płomień "świeczki", który sygnalizuje obecność tego gazu, pojawił się wczoraj w Łebieniu (gmina Nowa Wieś Lęborska). Tak zwana świeczka to nic innego jak urządzenie, które zapobiega przeniknięciu gazu łupkowego do atmosfery.

W momencie wydostania się go na zewnątrz podczas poszukiwań, po prostu go spala. Badaniami nad odwiertem w Łebieniu zajmuje się brytyjska firma Lane Energy.

Poszukiwania gazu łupkowego nabierają coraz większego rozpędu. Liczba udzielonych przez Ministerstwo Środowiska koncesji dotyczących poszukiwań i rozpoznawania niekonwencjonalnych złóż węglowodorów stale rośnie. We wrześniu wyniosła 103. W lipcu i sierpniu resort przyznał 10 nowych pozwoleń. 90 przyznanych koncesji dotyczy zarówno złóż niekonwencjonalnych, jak i konwencjonalnych. Ale nie wszędzie są one tak zaawansowane jak w Łebieniu.

Gaz łupkowy odmieni gospodarkę Pomorza?

Jak nas poinformowało Ministerstwo Środowiska, do chwili obecnej na Pomorzu tylko spółka Lane Energy wykonała na swoich dwóch otworach testy i zabiegi mające na celu udostępnienie potencjalnych złóż gazu łupkowego, w trakcie których pojawił się gaz ziemny, spalany na tzw. pochodni na terenie wiertni.

Z naszych natomiast informacji wynika, że obecność tego gazu odnotowano też w Lubocinie (gm. Krokowa).

Lane Energy zaczyna testowe wydobycie gazu łupkowego w Łebieniu koło Lęborka

- Prowadziliśmy proces szczelinowania skał, który spowodował w ostateczności przypływ gazu - informuje Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego. - Szykujemy się do kolejnych prac.

Wkrótce dowiemy się, czy gaz łupkowy występuje również na Kociewiu. Z krajobrazu Stani-sławia i Lubiszewa (gm. Tczew) zniknęła postawiona pod koniec czerwca 43-metrowa wieża wiertnicza nad otworem Starogard. Koncesję poszukiwawczą na pięć lat ma na niego firma Saponis.

Pomorze zjednoczy się na rzecz gazu z łupków

- Prace w Stanisławiu trwały od 16 lipca do 26 sierpnia - tłumaczy Jacek Wróblewski, dyrektor BNK Polska, partnera firmy Saponis. - Obejmowały one wiercenia, czyli kolejny po badaniach sejsmicznych etap w rozpoznawaniu formacji skalnych i udostępnienie docelowych horyzontów potencjalnie zawierających gaz. Następnym etapem będzie opróbowanie, czyli test otworu.

CZYTAJ TAKŻE:
Gaz łupkowy na Pomorzu: Mamy sojusznika w Kanadzie?

Europa nie chce gazu łupkowego z Pomorza?
Komisja Europejska boi się odwiertów gazu łupkowego
Gaz łupkowy - wielka szansa Pomorza
Pomorze: Gaz łupkowy na cenzurowanym?
Pomorze: Ryszard Krauze inwestuje w gaz łupkowy

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Przypomnijmy, poszukiwania Saponisu na tym terenie trwają od 2009 roku na podstawie koncesji poszukiwawczej od ministra środowiska. Najpierw firma korzystała z danych archiwalnych Państwowego Instytutu Geologicznego. W trzecim kwartale 2010 roku przeprowadzono badania sejsmiczne, by konkretnie ustalić miejsce odwiertu. Wkrótce odbędą się testy produkcyjne.

Prof. Sydney Green: Wydobycie gazu łupkowego możliwe w Polsce za 5-10 lat

- Jeśli będą po naszej myśli, rozpoczną się kolejne - informował na spotkaniu w czerwcu Jacek Wróblewski. - Koncesję mamy na pięć lat. To właśnie czas, w którym musimy sprawdzić, czy tu są łupki, czy jest w nich gaz i czy w ogóle jego wydobycie może być opłacalne. Dopiero po ustaleniu tego, będziemy się starali, być może, o koncesję wydobywczą.

Testowe wydobycia gazu łupkowego na Pomorzu. Będą wiercić w Lubocinie

Ale to jeszcze nie koniec. Na Kociewiu szykuje się kolejny odwiert. Firma Realm Energy jest wyłącznym właścicielem koncesji Gniew na Pomorzu oraz ma 50 procent udziałów w dwóch innych - Iława i Węgrów, gdzie jej partnerem jest Source Energy Partners.

Pomorze: Firmy przygotowują się już do próbnego wydobycia gazu łupkowego

Czy to znaczy, że Polska stanie się wkrótce zagłębiem gazu łupkowego? Nie tak szybko. Według fachowców, dopiero za 4-5 lat, po zakończeniu prac koncesyjnych i przedstawieniu dokumentacji geologicznych, będziemy mogli mówić o udokumentowanych zasobach gazu łupkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki