Pomorski sport doczekał się swojego Muzeum Sportu Wiejskiego. W Łebczu (gmina Puck) otwarto placówkę, którą wymyślił Jan Trofimowicz | FOTO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu otwarte
Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu otwarte Joanna Petit-Gajdamowicz
Udostępnij:
Pomorskie Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu oficjalnie otwarte. - Ta placówka upamiętnia dorobek tysięcy sportowców, trenerów, działaczy sportowych, przyjaciół LZS począwszy od 1946 roku - mówi Jan Trofimowicz, kustosz muzeum w Łebczu i wiceprezes Pomorskiego LZS.

Muzeum Sportu Wiejskiego w łebczu - otwarcie i historia

Zapewne wielu, dużo bardziej znaczących osób w środowisku LZS myślało o inicjatywie budowy Muzeum Sportu Wiejskiego, jednak nikt nie miał tyle determinacji, konsekwencji i optymizmu oraz wiary w powodzenie co właśnie oddani działacze LZS z Pomorza.

- Przypomnieć należy, że „początkiem” Muzeum było przygotowanie w 2021 roku w Luzinie – wystawy z okazji 75-lecia LZS na Pomorzu - mówi Jan Trofimowicz, kustosz muzeum w Łebczu i wiceprezes Pomorskiego LZS.

Do Łebcza zawitał nestor 97-letni Bohdan Czarnecki – pionier LZS na ziemi sztumskiej, który był członkiem pierwszej Rady Wojewódzkiej LZS w Gdańsku, którą powołano w 1952 roku. Przy aplauzie zebranych razem z gośćmi honorowymi przeciął tradycyjną biało–czerwoną wstęgę.

Proboszcz parafii w Łebczu – ks. Kazimierz Białk poświęcił Muzeum, a także poprowadził krótką modlitwę.

Pomysł utworzenia historycznej placówki pochwalili marszałek Mieczysław Struk oraz prezes Mieczysław Baszko i podkreślali wartość pracy sportowej, trenerskiej u podstaw w niewielkich ośrodkach sportowych, na terenach wiejskich i małych miast, gdzie klub czy ogniwo sportowe niejednokrotnie to jedyna a jakże ważna organizacja, która może zająć w dobry sposób zwłaszcza młodsze pokolenia.

Otwarcie Muzeum w Łebczu było okazją do wręczenia wyróżnień. Samorząd Województwa Pomorskiego przyznał medale „De nihil nihil fit – „ Nic z niczego nie powstaje”. Uroczystej dekoracji dokonali: marszałek Mieczysław Struk, wicemarszałek Józef Sarnowski oraz prezes RK LZS Mieczysław Baszko.
Medale otrzymali:

 • Natalia Blok i Adam Blok – Bloczek Team Pelplin,
 • Tomasz Czubak – AML Słupsk,
 • Witold Dąbrowski – Zelewo,
 • Andrzej Górecki – Rusocin,
 • Ryszard Hendryk – Sycewice,
 • Magdalena Janczak – Pszczółki,
 • Teresa Jaskułka – Władysławowo,
 • Bernadeta Kopeć – AML Słupsk,
 • Leszek Kosedowski – Pelplin,
 • Wiesław Oberzig – Puck,
 • Waldemar Płomień – Połczyno/ Błądzikowo,
 • LKS Ziemi Puckiej,
 • Tadeusz Puszkarczuk – Puck,
 • Jerzy Tkaczyk – Starzyno,
 • Paweł Radecki – Luzino.

Nieobecni, którzy otrzymają także przyznane medale to: Magdalena Kołodziejczak z Pruszcza Gdańskiego – była Przewodnicząca RW LZS w Gdańsku oraz Wiesław Szczodrowski z Godziszewa – długoletni Sekretarz, Wiceprezes i Prezes Pomorskiego LZS.

ZOBACZ TEŻ:
TOP 10 atrakcji w gminie Puck. Te malownicze miejsca w gminie Puck powinien zobaczyć każdy

Na ręce Piotra Klechy i Jana Trofimowicza posypały się m.in. prezenty. Kartuscy zapaśnicy – Andrzej i Bartłomiej Pryczkowscy, Piotr Mazur i Jan Koszałka przekazując do muzeum biało – czerwoną wstęgę klubowych Mistrzów Polski w zapasach, którą zawiesili na piersi jako dowód uznania i podziękowanie za wspaniałą inicjatywę.

Mieczysław Baszko Prezes LZS – dziękował zarówno Pomorskiemu LZS jak i wójtowi Tadeuszowi Puszkarczukowi, w imieniu braci sportowej piękne trofea dla Piotra i Jana wręczył Tomasz Paciejewski z Zachodniopomorskiego LZS.

Specjalne podziękowania dla pomysłodawcy Muzeum Sportu Wiejskiego – Jana Trofimowicza przygotowali biało-czerwone symbole łączą wszystkich Polaków.

- Był to wyjątkowo wzruszający moment i symboliczne słowo DZIĘKUJĘ od wszystkich zgromadzonych… - komentuje Jan Trofimowicz.

I przyszedł czas na zwiedzanie, szukanie siebie na zdjęciach sprzed lat, wpisy do kroniki muzeum, wspólne fotografie, wymianę adresów z ludźmi, których dawno się nie widziało. Kto zechciał wrzucił także cegiełkę na rozwój i dalszą adaptację i wyposażanie Muzeum.

Kilka osób przywiozło kolejne pamiątki… Leszek Kosedowski – garnitur olimpijski i ręcznik zawodnika z IO z Montrealu, Wiesław Kempa – oryginalny, nie używany - zestaw turystyczny, m.in. namiot o wadze 16 kg, kuchenkę gazową i na naftę, oraz menażki i garnuszki turystyczne! Lucjan Stefanek – osprzęt do rowerów z lat 60-tych, a Bernadeta Kopeć – medale zawodników AML Słupsk z MP!

Po wszystkim przyszedł czas na poczęstunek dla wszystkich, który przygotowały Członkinie KGW Łebcz. Po uroczystym otwarciu muzeum na sąsiednim boisku sportowym odbył się doroczny festyn wiejski oraz zmagania w ramach Puchar Polski Strongman 2022. Po zmaganiach silnych sportowców przyszedł czas na zabawę pod chmurką, którą poprowadził zespół Manijoc

Odznaczenia resortowe – „ZA ZASŁUGI DLA SPORTU” przyznał także Minister Sportu i Turystyki – Kamil Bortniczuk. ZŁOTE ODZNAKI otrzymali:

 • ZYGFRYD ANHALT – ze Skórcza – tenisista stołowy, legenda trenerska LA w LKS Pomorzanka Skórcz i LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz, odnosił wielokrotnie sukcesy jako trener i nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Skórczu.
 • DANUTA JANCZAK z Pszczółek – legendarna już szefowa biura i księgowa oraz organizator sportu w naszym Wojewódzkim Zrzeszeniu LZS. Była w Zrzeszeniu kiedy były sukcesy, ale także w chwilach kiedy brakowało funduszy na cokolwiek i pracowała jako wolontariusz ratując nasze wojewódzkie Zrzeszenie przed upadkiem.
 • WIESŁAW KEMPA z Trąbek Wielkich od ponad 50 lat związany z LZS-ami, którym poświęcił wraz z rodziną kawał życia…Były Prezes i Sekretarz Rady Gminnej LZS w Trąbkach Wielkich, kronikarz, fotoreporter, który wyjątkowo aktywnie włączył się w ocalanie pamiątek do Muzeum, wielokrotny kierownik grupy turystów na Ogólnopolskich Zlotach LZS, były aktywny członek Wojewódzkiej Komisji Turystyki Wiejskiej w RW LZS w Gdańsku.
 • ANDRZEJ PRYCZKOWSKI – legendarny zawodnik, trener, mentor, sędzia, opiekun, prezes i współtwórca sukcesów GKS Cartusia Kartuzy, klubu, który od lat jest najlepszy w klasyfikacji dzieci i młodzieży w naszym województwie w Zrzeszeniu LZS, klub OSSM i WLKS.

SREBRNE ODZANKI otrzymali:

 • RYSZARD HENDRYK z Sycewic, wieloletni zasłużony trener, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, z którymi sięgnął m in. po 2 złote medale w Ogólnopolskim Turnieju Piłkarskim LZS – Piłkarska Kadra Czeka.
 • FRANCISZEK KASZUBOWSKI ze Starej Jani, najbardziej rozpoznawalna postać w LZS na Kociewiu, wieloletni działacz, w rodzinnym Smętowie Granicznym, mimo upływu lat wciąż aktywny nie tylko w LZS Pogoń Smętowo ale także jako Członek Zarządu Woj. LZS
 • MARCIN KASZUBOWSKI – ojciec sukcesów zawodników w wielu dyscyplinach w klubie Beniaminek 03 Starogard Gdański, współorganizator zawodów piłkarskim o zasięgu międzynarodowym.
 • PIOTR KLECHA – największy optymista w LZS na Pomorzu, były piłkarz Lechii Gdańsk, z którą jako junior zdobywał m.in. medale Mistrzostw Polski. Ojciec wielu obecnych sukcesów organizacyjnych Pomorskiego Zrzeszenia LZS, dyrektor GOSRiT w Luzinie, współtwórca Muzeum Sportu Wiejskiego.
 • PIOTR MAZUR – zapaśnik, trener i działacz sportowy GKS Cartusia Kartuzy, od ponad 40 lat związany z klubem. Obecnie także sekretarz Pomorskiego Związku Zapaśniczego, co warto dodać strażak zawodowy, który niesie pomoc wielu potrzebującym.
 • JERZY TKACZYK – Prezes Rady Gminnej Zrzeszenia LZS w Gminie Puck, W-ce Wójt Gminy Puck, prawdziwy wieloletni działacz LZS, m.in. dzięki niemu powstało Muzeum właśnie w Łebczu, świetny tenisista stołowy, który dba o ciągłość pokoleń LZS w Gminie Puck i rodzinnym Starzynie.
 • KAZIMIERZ WANKE – zapaśnik, który swą karierę zaczynał w Żukowie u trenera Boreckiego, a w 1982 roku założył i do dziś prowadzi jako prezes, trener, organizator, mentor i ojciec sukcesów Zapaśniczy Klub Sportowy w Miastku. Ponad 50 wychowanków klubu było reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych na imprezach rangi międzynarodowej m.in. ME i MŚ.
 • LESZEK ZBLEWSKI – wielokrotny medalista MP, biegacz twórca sukcesów w klubie UKS Olimpijczyk Skorzewo w Gminie Kościerzyna.
 • JAN TROFIMOWICZ zaczynał jako działacz LZS Sokół Ełganowo, gdzie miał udział w powstaniu boiska i zaplecza sportowego, następnie prezes Gminnych Zrzeszeń LZS w Trąbkach Wielkich i Lini, były dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini, pomysłodawca m.in.: Wojewódzkich Igrzysk LZS Wojewódzkiej Seniorady LZS w Skarszewach, Pomorskiej Spartakiady KGW w Chmielnie, pomysłodawca i główny organizator wystawy o 75-leciu LZS na Pomorzu – współtwórca i kustosz Muzeum w Łebczu.

Ponadto medale otrzymali nieobecni: (otrzymają niebawem)

 • JARSOSŁAW ŚCIGAŁA – trener ULKS Talex Borzytuchom, Prezes Pomorskiego Związku LA, Wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS, trener kadry narodowej, wychowawca wielu reprezentantów Polski, którzy zdobywali medale na najważniejszych zawodach rangi międzynarodowej.
 • LECH KWIATKOWKI – trener, prezes i ojciec wielu sukcesów – medalistów LA w klubie KKL Rodło Kwidzyn.

BRĄZOWE ODZNAKI otrzymali:

 • ADAM BLOK – 10-krotny medalista MP w zapasach w różnych kategoriach wiekowych wraz z żoną – obecną tutaj Natalią – założyciel, prezes, trener, działacz klubu bloczek Team Pelplin, którego wychowankowie zdobyli już wiele medali MP a także medale ME i MŚ w zapasach.
 • WITOLD CHYLIŃSKI – tenisista stołowy trener, prezes działacz sportowy GTS LUKS Straszyn, popularyzator gry wśród dzieci i młodzieży, w klubie, który w barwach LZS zdobywają kolejne medale rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.
 • TOMASZ CZUBAK – były Mistrz Świata w sztafecie 4x400 m w Sewilii i Wicemistrz Świata w sztafecie 4x400 w ME w Bukareszcie. trener w Akademii Młodego Lekkoatlety m.in. trener Marka Zakrzewskiego rekordzisty Polski w biegu na 100 Mistrza Polski na 100 i 200 metrów w swoich kategoriach wiekowych.
 • MAGDALENA JANCZAK – przez kilkanaście lat wspierała Mamę a obecnie Mama wspiera Magdę – Dyrektor biura LZS, filar Zrzeszenia w Województwie Pomorskim – miłośniczka kolarstwa oraz jeździectwa. Z powodzeniem startuje od lat w zawodach Pucharu Polski psich zaprzęgów, reprezentantka Polski na ME i MŚ.
 • RAFAŁ KARCZ - Wielokrotny MP w kickboxingu – trener tej dyscypliny w Wejherowskim Stowarzyszeniu Sportowym, trener kadry narodowej, wychowawca Medalistów najważniejszych imprez sportowych na świecie.
 • BERNADETA KOPEĆ – Matka sukcesów kilkuset lekkoatletów ze Słupska i okolicy. Założyciel, prezes i trener w jednej osobie w Akademii Młodego Lekkoatlety w Słupsku. Wychowankowie klubu cyklicznie zdobywają medale na MP w różnych kategoriach dyscyplinach LA.
 • JAN KOSZAŁKA – od lat wspiera wydatnie zapaśników z GKS Cartusia Kartuzy. Jednak to dla Pomorskiego Zrzeszenia LZS najważniejszy sponsor Muzeum Sportu Wiejskiego. Śmiało można powiedzieć, że bez pomocy Pana Jana i Jego Syna Piotra z pewnością Muzeum w tym roku by nie powstało!
 • KAZIMIERZ KWIDZIŃSKI – od lat związany z sekcją kolarską MLKS Baszta Bytów, wychowanek klubu, trener, sędzia a od kilkunastu lat oddany Prezes klubu, w którym oprócz kolarzy, którzy reprezentowali Polskę na najważniejszych imprezach międzynarodowych świetne wyniki osiągają m.in. lekkoatleci.
 • WIESŁAW OBERZIG – wychowanek LKS Ziemia Puck, medalista MP LZS, świetny nauczyciel wychowania fizycznego w Kłaninie, trener LKS Ziemia Pucka a jednocześnie wyjątkowo oddany, sumienny i pomocny instruktor sportu i rekreacji w Gminie Puck – najlepszej pod względem struktur, ilości wydarzeń sportowych na całym Pomorzu, kiedy bywa w domu nie wiem? Liczni zawodnicy z Gminy Puck w różnych konkurencjach od lat reprezentują Pomorze na Ogólnopolskich Igrzyskach LZS.
 • BARTŁOMIEJ PRYCZKOWSKI – syn Andrzeja. Kontynuuje piękne karty zapaśnicze w Cartusii, uczestnik MŚ, Mistrz Polski i Międzynarodowy Mistrz Polski w Zapasach obecnie oddany trener i działach w OSSM w Kartuzach.
 • PAWEŁ RADECKI - trener piłki nożnej w Luzinie i okolicznych miejscowościach, spod jego ręki wyszło kilkunastu zawodników, którzy grają obecnie na ligowych boiskach w Polsce. Pomysłodawca niezliczonej ilości imprez i wydarzeń sportowych organizowanych przez KTSK GOSRiT Luzino.
 • RYSZARD RÓŻYCKI – wieloletni działacz sportowy i trener LA w Skórczu. Przez kilka lat trener kadry narodowej młociarzy, którzy występowali na ME i MŚ. Do dziś aktywnie organizuje liczne wydarzenia sportowe m.in. Ogólnopolskie Biegi 4 Jezior w Skórczu.
 • WOJCIECH ŚWIATCZYŃSKI – medalista MP w skoku wzwyż, trener LA w Skórczu, organizator wielu wydarzeń sportowych niegdyś w LKS Pomorzanka Skórcz a obecnie jako trener w LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz. Ponadto brązowe odznaki otrzymali, choć byli nieobecni:
 • ARTUR POGOSJAN z Kartuz – Ormianin, który dla Polski w brawach GKS Cartusia Kartuzy zdobywał medale MP i uczestniczył w zawodach rangi światowej,
 • BARTŁOMIEJ KOZŁOWSKI – ze Smętowa Granicznego – dyrektor miejscowego GOKSiR, który od lat współpracuje na niwie sportu organizując liczne wydarzenia na Kociewiu, ALEKSANDER KIRSZENSTEIN - propagator szachów z Gniewu
 • KRZYSZTOF KRÓL - trener LA w GKS Cartusia Kartuzy i GKS Żukowo,
 • SEWERYN MURAWKI - działacz sportowy z Lubichowa,
 • GRZEGORZ DORSZYŃSKI z UKS Viking Rychnowy – ULKS Talex Borzytuchom – lekkoatleta i trener LA, wielokrotny medalista MP uczestnik ME i MŚ.

Przybyłych powitał Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha. Na uroczystość dotarło grono znamienitych gości: Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezesa Krajowego Zrzeszenia LZS – Mieczysław Baszko - Poseł na Sejm RP – Z-ca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Poseł na Sejm RP, Członek Parlamentarnej Komisji LZS Henryka Krzywonos – Strycharska, Senator RP Ryszard Świlski, Wicemarszałek Woj. Pomorskiego Józef Sarnowski, Wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych – Karol Rabenda, Starosta Powiatu Puckiego – Jarosław Białk, Gospodarze miejsca – wójt Tadeusz Puszkarczuk, wraz z zastępcą Jerzym Tkaczykiem, sekretarzem RW LZS, Burmistrz Pelplina Mirosław Chyła, Marian Kowalewski – Wójt Gminy Somonino, Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud, Maciej Kowalczuk – Dyrektor Departamentu Sportu w Urzędzie Marszałkowskim, Tomasz Paciejewski – Wiceprezes Zachodniopomorskiego LZS, wielu znamienitych sportowców rodem z LZS medaliści MP LZS, MP, ME i MŚ z medalistą olimpijskim Leszkiem Kosedowskim z Pelplina na czele. Przybyli także: Stanisław Kopeć – Wieloletni Wiceprzwodniczący Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS ze Stargardu Szczecińskiego, Konrad Burdyka - członek Komisji Sportu Wiejskiego przy Polskim Komitecie Olimpijskim, pracownik naukowy PAN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Skymaster

Skymaster Energy V1 Lightgrey 28 2021

3 999,00 zł3 799,00 zł
miejsce #2

Skymaster

Skymaster Energy Eco Ciemnozielony 28 2022

2 799,99 zł
miejsce #3

Indiana

Indiana E4000 Czarny 26 2021

3 499,00 zł
miejsce #4

MBM

MBM E406 Chaos 26 Czerwony 2022

10 999,00 zł
miejsce #5

MBM

MBM E1200 Karios U16 Czarny 27.5 2022

12 599,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Euforia na Camp Nou. Lewy oficjalnie piłkarzem Barcy

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie