Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski Program Edukacji Morskiej w szkołach. Rejsy, warsztaty, zajęcia żeglarskie i wycieczki, czyli nauka przez przygodę

Katarzyna Gruszczyńska
STS "Generał Zaruski" zostanie wykorzystany między innymi do edukacji morskiej i ekologicznej, nauki żeglarstwa, a także do integracji społecznej
STS "Generał Zaruski" zostanie wykorzystany między innymi do edukacji morskiej i ekologicznej, nauki żeglarstwa, a także do integracji społecznej Tomasz Bolt/archiwum
Dostęp do morza, 316 kilometrów linii brzegowej, liczne jeziora i rzeki – te skarby naszego regionu zostaną wykorzystane w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej. Inicjatywa jest adresowana do pomorskich szkół oraz placówek oświatowych na wszystkich etapach kształcenia.

Pomysłodawcy chcą kształtować świadomość morską uczniów z naszego regionu, upowszechniać dostęp uczniów do bazy klubów i szkółek żeglarskich, promować żeglarstwo i wyczynowe sporty wodne. Warsztaty w muzeach, praktyczne zajęcia żeglarskie - to tylko niektóre elementy Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej.

Konferencja inaugurująca program odbyła się w piątek, 15.06.2018 r. w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele samorządów, szkół i klubów żeglarskich.

- Jesteśmy przekonani, że warto rozwijać działania dotyczące edukacji morskiej i żeglarskiej na Pomorzu. 316 kilometrów linii brzegowej, liczne jeziora i rzeki – powinniśmy wykorzystać te unikalne warunki – mówił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Program ma być odpowiedzią na oczekiwania uczniów i nauczycieli – dodał.

O szczegółach opowiedział Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

- To propozycja działań, które są dedykowane głównie szkołom. W ramach Pomorskiej Rady Oświatowej powołany został zespół do spraw edukacji morskiej – mówił.

W szkołach dzieci i młodzież z Pomorza będą lepiej poznawać nasz region. I tak na zajęciach z geografii, biologii, fizyki będą rozmawiać m.in. o atrakcjach wybrzeża Morza Bałtyckiego, poznawać faunę i florę, a także właściwości fizyczne i chemiczne wody morskiej.

Czytaj też: Rozdano żeglarskie laury za 2017 rok

Ciekawym elementem ma być też poznawanie naszych bliższych i dalszych sąsiadów, czyli mieszkańców krajów nadbałtyckich. Uczniowie dowiedzą się, czym była Hanza, zostanie im przybliżona kuchnia mieszkańców krajów nadbałtyckich.
W programie jest też wyprawa drogą wodną z Gdańska do Wilna.

Jak zarazić dzieci pasją do żeglarstwa, wykorzystując do tego celu żaglowiec „Generał Zaruski”? O tym opowiadał Piotr Królak, oficer programowy STS "Generał Zaruski".

- Naszym celem jest edukacja przez przygodę. "Generał Zaruski" w ramach tego programu mógłby zostać wykorzystany między innymi do edukacji morskiej i ekologicznej, nauki żeglarstwa, a także do integracji społecznej – wyliczał.

Jednym z ważniejszych założeń programu jest możliwość przeżycia przygody, poznania uroków żeglarstwa, bałtyckiej przyrody i ciekawej historii naszego regionu.

Województwo pomorskie już od kilku lat intensywnie angażuje się w rozwój turystyki wodnej opartej między innymi na szlakach wodnych Zalewu Wiślanego, wodach Morza Bałtyckiego.

Podczas konferencji odbyła się debata na temat perspektyw rozwoju edukacji morskiej. Poznaliśmy też przykłady dobrych praktyk jeśli chodzi o edukację morską. Opowiedzieli o nich m.in. dyrektorzy szkół czy przedstawiciele Narodowego Muzeum Morskiego.

Wydarzenie zorganizowali: Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Inicjatorem programu jest Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Zobacz też: "Ścigamy się na wodzie, na lądzie jesteśmy przyjaciółmi." 60 jachtów walczyło o Żeglarski Puchar Trójmiasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki