Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorscy lekarze coraz częściej wystawiają elektroniczne zwolnienia lekarskie. W słupskim Oddziale ZUS ponad połowa zwolnień to e-ZLA

szym
123rf
Rośnie liczba wystawianych przez pomorskich lekarzy elektronicznych zwolnień lekarskich. Tylko w maju lokalni medycy wystawili ponad 113 tys. zwolnień. - Prawie 32 proc. z nich miało formę elektroniczną, co jest 4 wynikiem w kraju. Warto podkreślić, że w słupskim Oddziale ZUS ponad połowa zwolnień lekarskich to e-ZLA - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego oddziału ZUS.

Urzędnicy przypominają, że lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienie lekarskie od początku 2016 r. Do tej pory były alternatywą dla klasycznych „zielonych” druków, od grudnia zastąpią je całkowicie.

Przedstawiciele ZUS podkreślają, że e-zla (elektroniczne zwolnienie lekarskie) jest rozwiązaniem "komfortowym i dla pacjentów i pracodawców".

- Pacjenci, przede wszystkim, nie muszą, tak jak do tej pory, podawać numeru NIP pracodawcy, ponieważ lekarz po wpisaniu numeru PESEL ma dostęp do danych zarówno pracownika, jak i płatnika składek. To rozwiązanie bardzo pomocne, szczególnie, gdy pacjent ma kilku płatników. Obecnie zdarzają się, bowiem sytuacje, że zwolnienie trafia tylko do jednego z nich, a u pozostałych pracownik jest niejako „zdrowy”. Może to powodować konieczność wyjaśniania sytuacji i problemy z wypłatą zasiłku chlorowego - mówi Krzysztof Cieszyński z ZUS.

Przypomina, że papierowe zwolnienie trzeba doręczyć pracodawcy (w przypadku pracowników) lub ZUS (m.in. w przypadku przedsiębiorców) w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Czytaj także: E-zwolnienia od 1 grudnia 2018 r. Przesunięto termin wejścia w życie przepisów o e-ZLA. Konferencja w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim

- Gdy przekroczymy ten termin, należny zasiłek od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy będzie obniżony o 1/4. Pacjent, który dostanie e-ZLA nie musi podczas choroby czy opieki nad chorym dzieckiem iść do pracodawcy czy placówki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. e-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS. Warunkiem jest, aby pracodawca posiadał konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli takiego profilu nie ma, co lekarzowi podpowiada system wyświetlając odpowiedni komunikat, dostaniemy wydruk zwolnienia opatrzony podpisem i pieczątką - mówi Cieszyński.

Gdy przekroczymy ten termin, należny zasiłek od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy będzie obniżony o 1/4. Pacjent, który dostanie e-ZLA nie musi podczas choroby czy opieki nad chorym dzieckiem iść do pracodawcy czy placówki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych.

Co istotne, pracodawcy korzystający z PUE otrzymają e-ZLA pracowników bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza.

- Dokumenty te mogą filtrować, według wybranego kryterium, np. z ostatniego dnia, czy tygodnia albo zwolnienia konkretnego pracownika, eksportować i archiwizować. Funkcja archiwizacji pomaga uporządkować e-ZLA na koncie PUE - mówi przedstawiciel ZUS.

I podsumowuje: - Istotne jest również to, że pracodawca może drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę zwolnienia.

Zobacz też: E-zwolnienia nie w lipcu, a w grudniu. Dlaczego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki