Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te warunki musisz spełnić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy. Zobacz, czego wymaga i co oczekuje od ciebie ZUS

KK
Sprawdź, jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy ▶ ▶ ▶
Sprawdź, jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy ▶ ▶ ▶ 123rf
Zasiłek opiekuńczy to świadczenie ZUS, które jest wypłacane w razie zwolnienia z wykonywania pracy w związku z koniecznością opieki np. nad chorym dzieckiem lub rodzicem. Ile wynosi w 2023 roku? Jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać? Sprawdźcie, komu przysługuje.

Spis treści

Zasiłek opiekuńczy ZUS - komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które należy się osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS. Mogą się więc o nie ubiegać pracownicy, osoby, które wykonują pracę nakładczą lub pracę na podstawie umowy agencyjnej albo umowy- zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług. Są to również ci, którzy prowadzą pozarolniczą działalność.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - komu się należy?

Zasiłek należy się też osobie, która jest zwolniona od wykonywania pracy, bo musi zająć się dzieckiem, które nie ukończyło 8. roku życia. By tak się stało, musi wystąpić jedna z następujących sytuacji:

  • nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
  • konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia choroby zakaźnej,
  • choroba niani na umowie uaktywniającej lub dziennego opiekuna,
  • poród lub choroba małżonka albo rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem,
  • pobyt w szpitalu bądź innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, które legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności.

Kiedy można mówić o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi Krzysztof Cieszyński regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

-Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza dziecko jest nieprzewidziane, jeśli zostałeś o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - czy trzeba być spokrewnionym?

Nie trzeba być spokrewnionym z dzieckiem, by dostać wspomniane świadczenie. Zasiłek opiekuńczy można otrzymać na własne dzieci lub dzieci małżonka, pociechy przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie (np. w ramach rodziny zastępczej).

Matka i ojciec mają na równi prawo do zasiłku. Świadczenie można otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców - ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę. Nie dotyczy to opieki nad chorym dzieckiem do lat 2. Członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę, nie jest osobą, która jest całkowicie niezdolna do pracy, jest chora, nie jest sprawna fizycznie lub psychicznie za względu na swój wiek, prowadzi gospodarstwo rolne, jest pracownikiem, który odpoczywa po pracy na nocnej zmianie, prowadzi działalność, nie jest zobowiązana do opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - jeśli odmawia sprawowania opieki - przekazał Krzysztof Cieszyński regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Ile czasu można pobierać zasiłek opiekuńczy?

Ile czasu można pobierać zasiłek opiekuńczy? Te kryteria kształtują się następująco:

  • nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku zdrowego dziecka do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku,
  • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opiekujemy się dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny,
  • 30 dni w roku kalendarzowym, jeśli opiekujemy się chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat ale nie ukończyło 18 lat, albo dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 8 lat ale nie ukończyło 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, nie mogą oni opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki - poinformował Krzysztof Cieszyński.

ZOBACZ TEŻ: Oto w jaki sposób pojedziesz do sanatorium za darmo. Uzdrowisko za 0 zł. Sprawdź listę osób uprawnionych do darmowych turnusów na NFZ.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Jakie dokumenty należy złożyć, by otrzymać zasiłek opiekuńczy?

By otrzymać świadczenie, należy złożyć odpowiednie dokumenty.

Jeśli ktoś chce otrzymać zasiłek opiekuńczy musi złożyć wniosek na druku Z-15A, jeśli sprawuje opiekę nad dzieckiem lub Z-15B, jeśli sprawuje opiekę nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Natomiast w przypadku opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły lub decyzja inspektora sanitarnego o konieczności izolacji dziecka z powodu podejrzenia choroby zakaźnej. W przypadku porodu, choroby, albo pobytu w szpitalu małżonka lub rodzica, który stale opiekuje się dzieckiem będzie to zaświadczenie lekarskie - przekazał Krzysztof Cieszyński.

Jeśli zasiłek wypłaca ZUS, będzie także potrzebne zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3 dla pracowników lub Z-3a dla osób objętych ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu (np. zleceniobiorców).

Gdzie złożyć dokumenty o zasiłek?

Dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego w formie papierowej można złożyć w dowolnej placówce ZUS lub za pośrednictwem poczty. Można je złożyć także w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.

Sprawdź, jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy ▶ ▶ ▶

Te warunki musisz spełnić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy. ...

Zobacz również w serwisie dziennikbaltycki.pl!

Zdarzają się sytuacje, gdy dwójka rodziców wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko. Tymczasem środki otrzymuje tylko jeden z rodziców.

500 plus. Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosk...

Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl! [polecane]24672905[/polecane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki