Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja: Osoby na kwarantannie mogą w każdej chwili spodziewać się kontroli

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Kontrolę przestrzegania zasad kwarantanny przejęła w znacznej mierze aplikacja, którą osoby będące w izolacji powinny zainstalować w swoim telefonie – informują Sanepid i policja. - Wszyscy będący w izolacji mogą w każdej chwili spodziewać się kontroli funkcjonariuszy policji – dodaje jednocześnie podisnp. Maciej Stęplewski, rzecznik pomorskiej KWP.

Od początku roku w całym województwie pomorskim pięć osób zostało ukaranych za złamanie obowiązku kwarantanny, jedna za naruszenie zasad izolacji. Konsekwencje dla tych osób mogą być znaczne – inspektor sanitarny może ukarać takie osoby grzywną w wysokości 30 tys. zł. Jest to także przestępstwo, za które grozi nawet rok więzienia.

Przypomnijmy, na początku pandemicznych restrykcji, jeszcze w roku 2020, policjanci osobiście sprawdzali, czy osoby, na które nałożono kwarantannę, przestrzegały jej reguł. Najczęściej funkcjonariusze zatrzymywali się pod oknem i prosili telefoniczne osoby na kwarantannie o pokazanie się w oknie swojego domu. System kontrolingu jednak, w miarę trwania pandemii, ulegał modyfikacjom, m.in. z uwagi na rosnącą liczbę osób objętych kwarantanną i zbyt poważne obciążenia służb tego typu zadaniami. Według podinsp. Macieja Stęplewskiego, rzecznika prasowego komendanta KWP w Gdańsku, główną rolę kontrolną spełnia aplikacja na smartfon (Kwarantanna domowa), którą osoby na kwarantannie powinny zainstalować.

Dowiedz się więcej na temat:

Nie brakuje głosów, zwłaszcza w komentarzach w mediach społecznościowych, że w czasie kwarantanny dana osoba nie była ani razu kontrolowana. Wg podinsp. Macieja Stęplewskiego i Anny Obuchowskiej, zastępczyni Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, nie oznacza to jednak, że system nie działa i każdy objęty izolacją może sobie bezkarnie pozwolić na złamanie jej reguł. W skrajnych przypadkach osoba na kwarantannie, która uda się np. do sklepu, jest przez policjantów „namierzana”.

- Nasze działania prowadzone są w sposób realny i skuteczny i, co należy podkreślić, dla dobra nas wszystkich – mówi podinsp. Maciej Stęplewski. - Przede wszystkim zachęcamy wszystkich objętych kwarantanną do zainstalowania aplikacji. Podkreślę, że wszyscy będący w izolacji mogą w każdej chwili spodziewać się kontroli funkcjonariuszy policji. Osoby zachowujące się nieodpowiedzialne muszą liczyć się z konsekwencjami. Muszę przyznać, że polskie społeczeństwo w kwestii przestrzegania kwarantanny jest zdyscyplinowane, niemniej policjanci kontrolują jej przestrzegania i kontrolować będą.

Według dziennego raportu Ministerstwa Zdrowia, we wtorek 25 stycznia na Pomorzu kwarantanną objętych było 84 tys. 995 osób. Od wczoraj liczba dni dla osób objętych tą restrykcją została zmniejszona z 10 do 7. Rząd podjął taką decyzję na podstawie analiz przebiegu zakażeń wariantem omikron koronawirusa.

- Skrócenie okresów obowiązkowej kwarantanny zostało poprzedzone analizą obserwowanych zmian przebiegu klinicznego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz przebiegiem wywołanej nim choroby COVID-19. Zasadność tej decyzji mogą potwierdzać także zmiany w okresie obowiązkowej kwarantanny wprowadzane w innych państwach rozwiniętych, takich jak Francja, Lichtenstein, Luksemburg i Portugalia, gdzie długość kwarantanny wynosi 7 dni – brzmi fragment rozporządzenia.

Inne ograniczenia pozostają w mocy. Izolacja osoby, u której stwierdzono covid, nadal trwa 10 dni (kwarantanna stosowana jest wobec osób zdrowych, które miały kontakt z osobą chorą). Na kwarantannę muszą udać się osoby przekraczające granicę RP (także z państw Strefy Schengen), miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną), zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej. Jeśli ktoś z domowników otrzymał pozytywny wynik testu, mieszkających z nim bliskich także czeka kwarantanna, bez względu nawet na to, czy przeszli cykl szczepień.

Polecamy także:

Szczepienia mogą zwolnić z kwarantanny podróżnych legitymujących się tzw. covidowym paszportem, przybywających z państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu, Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino, Państwa Watykańskiego, Stolicy Apostolskiej lub Turcji. Podobnie jest w przypadku ozdrowieńców (ze specjalnym dokumentem potwierdzających wyzdrowienie) czy osób mających negatywny wynik testu (wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy). Zwolnione są także dzieci do 12 roku życia, podróżujące z rodzicami, którzy przeszli cykl szczepień lub mają negatywny wynik testu na covid 19.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki