Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna to zagrożenie dla gospodarki. "Skrócenie obowiązkowej izolacji to dobre posunięcie" [ROZMOWA]

Jacek Klein
Jacek Klein
Pixabay
Z Cezarym Maciołkiem, prezesem zarządu Grupy Progres, rozmawia Jacek Klein.

100, 200 tys. dziennie osób zakażonych, jeszcze więcej testowanych i na kwarantannie. Jeśli tak będzie wyglądać piąta fala czy nie dojdzie do lockdownu rynku pracy, 2 czy 3 miliony osób na kwarantannie, które nie mogą iść do pacy przez tydzień to duże zagrożenie dla firm?

Takie ryzyko oczywiście istnieje i w zasadzie pytaniem jest nie: czy wystąpi tylko: kiedy. Zdecydowana większość branż nie ma możliwości kierowania pracowników do pracy zdalnej. Tylko około 20 proc. osób będących na kwarantannie może świadczyć prace z domu, głownie w usługach dla firm, IT, finansach itp. Pozostałe jak handel, przemysł, transport, logistyka, energetyka i inne wymagają fizycznej obecności pracownika w miejscu pracy. Ubytek tak dużej liczby pracowników jest oczywiście sporym kłopotem dla firm. Na to nakłada się niepokojąca sytuacja na Ukrainie, której efektem może być konieczność powrotu do domu dużej liczby pracowników z tego kraju, a to jest dzisiaj silny filar polskiej gospodarki. Już ogłoszono gotowość mobilizacyjną, m.in. dla kobiet podlegających takiemu obowiązkowi. Do tej pory braki na rynku pracy uzupełniane były głównie pracownikami ze wschodu, teraz tej opcji może zabraknąć.

Firmy widzą zagrożenie?

Tak, rozmawia się o tym. Problem w tym, że pracodawcy pozostali praktycznie sami z tematem i nie mają żadnych narzędzi umożliwiających złagodzenie skutków kolejnej fali, która nadchodzi. W pewnym stopniu można posiłkować się współpracą z agencją zatrudnienia, która umożliwia dostęp do kandydatów i daje możliwość zatrudnienia pracowników tymczasowych. Jednak potrzeby rynkowe są bardzo duże, a podaż pracowników mocno ograniczona. Na razie przedsiębiorstwa monitorują i analizują sytuację, paniki nie ma, firmy normalnie pracują.

Skrócenie kwarantanny do 7 dni to chyba w takim razie dobre posunięcie z punktu widzenia firm i gospodarki?

Bardzo dobre. Trzeba jeszcze silniej położyć nacisk na szczepienia i edukację społeczeństwa. Pracodawcom znacznie pomogłaby możliwość weryfikowania kto z personelu jest zaszczepiony. Dzisiaj widać jednak, że to rozwiązanie nie ma chyba szans na wejście w życie w najbliższym czasie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki