Pogrzeb Brunona Zwarry w Gdańsku, [21.08.2018] Wspomnienie...

  Pogrzeb Brunona Zwarry w Gdańsku, [21.08.2018] Wspomnienie gdańskiego bówki i pisarza [ZDJĘCIA]

  Dariusz Szreter

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  21.08.2018 Gdańsk. Cmentarz Oliwski. Pogrzeb Brunona Zwarry
  1/19

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  Dziś na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku pożegnaliśmy Brunona Zwarrę, gdańskiego bówkę, pisarza, kustosza pamięci o przedwojennej gdańskiej Polonii. Na pogrzebie obecni byli m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, posłanka Małgorzata Chmiel, dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon i wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt.
  Nie da się zrozumieć gdańskości i polskości bez wejścia w tragiczne losy tego pokolenia gdańskich Polaków, które 1 września i w kolejne dni stanęło przed najwyższą próbą, przed którą człowiek może stanąć. Panie Brunonie, dziękujemy za Twój krytyczny patriotyzm. Patriotyzm pozbawiony megalomanii, samozachwytu, łatwych odpowiedzi. Za stawanie nam wszystkim bardzo trudnych pytań. Za niebywale surowy, trzymający się mocno ziemi realizm, który jest nam wszystkim potrzebny. - mówił nad grobem pisarza Paweł Adamowicz.

  Jednocześnie prezydent Adamowicz zapowiedział zbiorowe wydanie wszystkich wspomnień Brunona Zwarry, by przybliżyć młodemu pokoleniu losy gdańskiej Polonii z okresu międzywojennego.

  - Mówił, że jemu wszystkie zaszczyty są niepotrzebne. Liczy się to, że zostawił świadectwo tamtych czasów i jest ono czytane, nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie – wspominała Krystyna Ejsmont ze Stowarzyszenia WAGA.

  Stowarzyszenie rokrocznie organizowało na Biskupiej Górce urodziny Brunona Zwarry. Sam jubilat ze względu na stan zdrowia w nich nie uczestniczył, ale odbywały się za jego wiedzą i zgodą. Krystyna Ejsmont zapowiedziała, że w tym roku 18 października takie spotkanie urodzinowe również się odbędzie.

  Brunon Zwarra zmarł 14 sierpnia. W październiku skończyłby 99 lat. Wychował się w gdańskiej dzielnicy dzielnicy Biskupia Górka. W młodości angażował się w działalność polskich organizacji społecznych i sportowych. Aresztowany w połowie września 1939, był więźniem obozów Stutthof i Sachsenhausen.

  W latach 70. zaczął spisywać swoje wspomnienia – zarówno w formie autobiograficznej (pięciotomowe „Wspomnienia gdańskiego bówki”), jak i zbeletryzowanej (czterotomowa powieść „Gdańszczanie”). Opracował też tom „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”.

  Doświadczenia z lat 1933-1945 spowodowały, że z rezerwą odnosił się do idei polsko-niemieckiego pojednania. Szczególnie krytycznie wyrażał się o Guenterze Grassie zarzucając mu, że w powieści „Blaszany bębenek” przedstawił postacie Polaków, szczególnie obrońców Poczty Polskiej w poniżający i ośmieszający sposób.

  W ostatnich latach życia nie udzielał się publicznie. Powtarzał, że wszystko, co miał do powiedzenia, opisał w książkach.

  Brunon Zwarra. Niepokorny do końca, czyli wspomnienie o gdańskim bówce

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ten co tam robil?

  Krol KiK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Gdyby Pawel Ambergoldstein Adamowicz choc w malej czastce wspieral Brunona Zwarre tak jak esesmana Grassa, lecz tak nie bylo. Jak zwykle "ozdoba kazdego pogrzebu" Pawel Ambergoldstein blysnal...rozwiń całość

  Gdyby Pawel Ambergoldstein Adamowicz choc w malej czastce wspieral Brunona Zwarre tak jak esesmana Grassa, lecz tak nie bylo. Jak zwykle "ozdoba kazdego pogrzebu" Pawel Ambergoldstein blysnal swoja lysina i plunal slina w miejscu, w ktorym byl persona non grata. Jak wesz lonowa przykleja sie do miejsc i osob, ktorym mocno szkodzil za zycia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brunon Zwarra, gdański Kaszuba, pisarz i patriota

  Stajszevsczi Boys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Warto zachować w pamięci gdańskiego pisarza i patriotę Brunona Zwarrę za wszystko, co zrobił w swoim życiu w rodzinnym mieście Gdańsku.
  Trzeba też pamiętać, że żył tu w swojej kaszubskiej...rozwiń całość

  Warto zachować w pamięci gdańskiego pisarza i patriotę Brunona Zwarrę za wszystko, co zrobił w swoim życiu w rodzinnym mieście Gdańsku.
  Trzeba też pamiętać, że żył tu w swojej kaszubskiej ojczyźnie, bo był Kaszubą, jak wielu innych Kaszubów, mieszkających w kaszubskim "stolecznym gardze Gduńsku".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja też...

  Ginter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ...chcę na pogrzebie taką ładną pastorzycę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pytanko

  Alik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ciekawe z jakiego jest Kościoła? Zielonoświątkowego?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo