Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od cukru w Polsce? Przeciętny Polak zjada rocznie 51 kg cukru . Specjaliści: to zdecydowanie za dużo. Jak temu zaradzić?

Sandra Janikowska
Z otyłością zmaga się cały świat. Walka ta nie ominęła również Polski. Problem ten dotyczy dorosłych, młodzieży, a nawet małych dzieci. Według lekarzy głównym winowajcą jest cukier, którego spożywamy coraz więcej.  Specjaliści apelują o ostrożność i rozwagę. Zwracają się nawet do władz i upraszają o podjęcie konkretnych działań w tym kierunku. Coraz przychylniej wyrażają się o wprowadzeniu podatku od cukru.  Czy zostanie wprowadzony? Jeśli tak - kiedy?
Z otyłością zmaga się cały świat. Walka ta nie ominęła również Polski. Problem ten dotyczy dorosłych, młodzieży, a nawet małych dzieci. Według lekarzy głównym winowajcą jest cukier, którego spożywamy coraz więcej. Specjaliści apelują o ostrożność i rozwagę. Zwracają się nawet do władz i upraszają o podjęcie konkretnych działań w tym kierunku. Coraz przychylniej wyrażają się o wprowadzeniu podatku od cukru. Czy zostanie wprowadzony? Jeśli tak - kiedy? Pixabay
Podatek od cukru w Polsce? Z otyłością zmaga się cały świat. Walka ta nie ominęła również Polski. Problem ten dotyczy dorosłych, młodzieży, a nawet małych dzieci. Według lekarzy głównym winowajcą jest cukier, którego spożywamy coraz więcej. Specjaliści apelują o ostrożność i rozwagę. Zwracają się nawet do władz i upraszają o podjęcie konkretnych działań w tym kierunku. Coraz przychylniej wyrażają się o wprowadzeniu podatku od cukru. Czy zostanie wprowadzony? Jeśli tak - kiedy?

Podatek od cukru w Polsce? 51 kg cukru na osobę

Z dostępnych informacji wynika, że przeciętny Polak w 2018 roku zjadł 51 kilogramów cukru. To zatrważająca liczba. Zwłaszcza, że w ciągu trzech lat wzrosła o ponad 10 kilogramów! W 2015 roku na jedną osobę przypadało 40,5 kg cukru.

W ostatnim raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia oszacowano, że blisko 1,4 tys. zgonów rocznie jest spowodowanych nadmiernym spożywaniem napojów słodzonych. NFZ przewiduje, że przez tzw. plagę otyłości do końca 2025 roku będzie:

  • o 941 tys. więcej cukrzyków
  • o 349 tys. więcej pacjentów zmagających się z nadciśnieniem
  • o 146 tys. więcej pacjentów chorujących na zwyrodnienie stawu kolanowego

Podaje się, że koszty leczenia chorób spowodowanych nadwagą zwiększą się nawet o miliard złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Cukrzyca - objawy, przyczyny i typy. Sprawdź, czy nie jesteś zagrożony chorobą cywilizacyjną?

Ukryta słodycz, czyli w czym jest cukier? Codziennie zjadasz...

Podatek od cukru możliwy? Jest dokument regulujący te kwestię

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas w rozmowie z jednym z mediów zaznacza, że niedawno powstał dokument, który może zostać uznany za podstawę do wprowadzenia podatku. Zyskał on poparcie ze strony krajowego konsultanta ds. zdrowia publicznego.

Dodaje on także, że dokument zostanie zaprezentowany rządowi dopiero po wyborach. Tłumaczy:

Obecny czas nie sprzyja wprowadzaniu takich rozwiązań. Mówimy o podatku, mimo że mamy osiągnąć efekt zdrowotny, a nie fiskalny

Ponadto, specjalista podkreśla, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie sankcji od wszelkich niezdrowych produktów żywnościowych. Jednakże póki co, trzeba skupić się na epidemii cukru. Jak wynika z dostępnych informacji - inspektor sanitarny nie udzielił szczegółowych informacji na temat tego, jak ten podatek miałby wyglądać.

ZOBACZ TAKŻE: Jedz zdrowo z Olgą. Słodka trucizna, czyli jak cukier wpływa na nasze zdrowie

Podatek od cukru w Polsce? Dietetycy są za

Warto jednak wspomnieć, że obawy te podzielane są również w środowisku dietetyków. Specjaliści wyjaśniają, że nasze społeczeństwo uzależnione jest od cukru. Dodaje, że najwyższy czas, aby wreszcie się z tym rozprawić, bowiem nie jest on już tylko źródłem energii. Często pełni funkcje podobne do narkotyków.

Warto pamiętać, że cukier dodawany jest nawet do zdrowych produktów, np. mlecznych.

Idea wprowadzenia podatku od cukru w Polsce powraca co jakiś czas. Przypominamy, że już pięć lat temu jedno z ministerstw rozważało opodatkowanie słodkich napojów gazowanych. Co najistotniejsze, nie bylibyśmy pionierami w tej dziedzinie, bowiem podatek od cukru pojawił się m.in. w Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ TAKŻE: Ukryta słodycz, czyli w czym jest cukier? Codziennie zjadasz nawet 25 łyżeczek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki