Po premierze spektaklu "Poławiacze pereł" Georgesa Bizeta w...

  Po premierze spektaklu "Poławiacze pereł" Georgesa Bizeta w Operze Bałtyckiej w Gdańsku [recenzja, zdjęcia]

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Spektakl "Poławiacze pereł" w Operze Bałtyckiej
  Premiera spektaklu "Poławiacze pereł" w Operze Bałtyckiej - recenzja, zdjęcia.
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Mystkowski/Opera Bałtycka

  Premiera spektaklu "Poławiacze pereł" odbyła się w sobotę, 24 lutego 2018 r. w gdańskiej Operze Bałtyckiej. Zgromadzona publiczność uhonorowała przedstawienie huraganową owacją. Przeczytajcie recenzję!
  Paryska premiera „Poławiaczy pereł” Georgesa Bizeta odbyła się w roku 1863. W Gdańsku dzieło zostało wystawione dopiero teraz. Zgromadzona w Operze Bałtyckiej publiczność uhonorowała spektakl huraganową owacją.

  Zobacz galerię

  Zmieniają się obyczaje. Dziwacznie koziołkują sztuki piękne, odwracając się od najważniejszych emocji ludzkiego ducha. I co? I na dobrą sprawę – o paradoksie przewrotny! - nie zmienia się tylko sztuka operowa. Myślę o jej formułach klasycznych, o jej arcydziełach, które wciąż budzą emocje wibrujące w zakamarkach ludzkich serc. Mijają wieki, zmieniają się upodobania, tylko w sferze uczuć miłosnych ani drgnie.

  Wszystko o proteście pracowników Opery Bałtyckiej w Gdańsku>



  Georges Bizet był jednym z najważniejszych kompozytorów epoki romantyzmu. Tworzył obok Gounoda, Offenbacha. Berlioza. Zamiłowanie do muzyki wyniósł z domu rodzinnego. Jego ojciec był kompozytorem i nauczycielem śpiewu, matka pianistką, Dzieciakiem będąc, sposobił się do gry na fortepianie.

  Sławę wiekopomną Bizetowi przyniosła jednak dopiero opera „Carmen” (1875), skomponowana dziesięć lat po „Poławiaczach pereł”. Pierwsze wystawienie „Poławiaczy” skwitowano jako totalną klapę. Temat miłości wybuchającej wbrew panującym obyczajom był nie do przełknięcia. Opera więc miała w Paryżu od początku pod górkę. Złośliwy recenzent po premierze napisał, że w libretcie nie ma poławiaczy, a w muzyce pereł. Nawiasem mówiąc, napisane wtedy libretto pozostaje do dziś miałkie. Ale toć libretto to jedynie pretekst.

  Lud domaga się szubienicy


  Lecz oto kochankowie zostają w pustelni nakryci in flagranti. Leila nie dochowała ślubu czystości. Złamała przyrzeczenie. Lud w świętym oburzeniu domaga się szubienicy. Król usiłuje konflikt łagodzić, ale lud skanduje: „ Żadnej łaski!”.

  Czytaj też: Baletowa wersja „Pinokia” w Operze Bałtyckiej [ZDJĘCIA]


  W scenach konfrontacji dogmatu z wolnym ludzkim wyborem Opera Bałtycka odnosi prawdziwie wielki triumf. Chór, nienagannie kierowany przez Waldemara Górskiego, doskonale zsynchronizowany z orkiestrą pod dyrekcją Jarosława Szemeta, urzeka siłą ekspresji i wystawną malowniczością. Narrację spina reżyseria Tomasza Podsiadłego.

  Aria Nadira na klęczkach


  Arię Nadira, która w naszych czasach doczekała się 150 nagrań, w gdańskim przedstawieniu wykonuje Zbigniew Malak. Tenor śpiewa ją na kolanach, mnie jednak akurat na kolana nie rzucił. Ekscytuje za to Maria Domżał jako Leila.

  Gdy dziewczyna - nie mając jeszcze w polu widzenia zbliżającego się ku niej Nadira - słyszy jego westchnienia: „Czyżbym miał uciec od twych ukochanych oczu?” - wtóruje mu momentalnie: „Ach, słyszę twój głos! To tyś jest, jakie szczęście!”. Przy tej scenie widownia zastyga jak zaczarowana. A kiedy, w finale, zrezygnowany, a jednak wielkoduszny Zurga - rywal Nadira - postanawia obojgu kochankom umożliwić ucieczkę, Leila wpada Nadirowi w objęcia i wtedy sopran Marii Domżal porywa publiczność: „Nic nie może mnie wyrwać z twoich ramion”. Na widowni zrywają się burzliwe oklaski.

  Sam miód. Mam jednak łyżeczkę dziegciu.
  Bo jak to możliwe, że „Poławiacze pereł” na kwartał znikają z repertuaru Opery Bałtyckiej? Kolejne spektakle dopiero w połowie czerwca!

  PERYSKOP: Najważniejsze wydarzenia tygodnia




  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:




  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo