Po dworcu i food hall, czas na kościół w Galerii Metropolia. A co potem? Od września pojawią się tu wierni Kościoła Zielonoświątkowego

Karol UlicznyZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
Galeria Metropolia znów zaskakuje. Od września, przechodzący regularne metamorfozy obiekt, będzie gościć wiernych Kościoła Zielonoświątkowego. Spotkania o charakterze religijnym odbywać się będą w sąsiedztwie przestrzeni gastronomicznej, w miejscu niedawnej wystawy „Body Worlds”. Pastor Daniel Różański przekonuje, że handlowo-rozrywkowy profil galerii, nie stanie na drodze pojednania z Bogiem.

Położona po sąsiedzku z Galerią Bałtycką Metropolia od początku swojego istnienia (październik 2016 r.) miała problem z dostosowaniem oferty do potrzeb klientów. Osoby liczące na to, że będzie w stanie konkurować na marki z położonym po drugiej stronie torów centrum, musiały obejść się smakiem. Wówczas jej przestrzeń zdominowały sklepy meblowe.

Nie kościół a miejsce spotkań

Gdy obiekt przekształcono na dworzec z funkcją handlowo-usługową, o galerii zrobiło się głośno w całym kraju. Miało to zapewnić dostęp do punktów także w niedziele niehandlowe, jednak działanie kas nie rozwiązało dotychczasowych problemów Metropolii. Spółki kolejowe zarzuciły jej nielegalny obrót biletami, miasto wszczęło procedurę cofnięcia koncesji na sprzedaż alkoholu, a najemcy i tak zamykali sklepy w obawie o konsekwencje sprzedaży wbrew zakazom. Ostatecznie z dworca zrezygnowano w grudniu 2018 r., decydując się jednocześnie na usługi rozrywkowo-gastronomiczne. Gdy dyrekcja przystąpiła do prac adaptacyjnych, do mediów wyciekła informacja o podpisaniu umowy ze spółką, która udostępni wynajętą powierzchnię m.in. na spotkania o charakterze religijnym.

- Nasz nowy najemca stworzy przestrzeń konferencyjno-eventową, która wpisuje się w strategię centrum jako miejsca spotkań

– wyjaśnia Mariusz Machnicki, dyrektor galerii. - Będą organizować konferencje, spotkania branżowe, najemca planuje również wynajem podmiotom zewnętrznym. Dopuszczamy w niej wydarzenia o charakterze religijnym, ale podkreślam, wynajęta powierzchnia nie będzie kaplicą lub kościołem.

Wrzeszcz nie zasypia dzięki Stacji Food Hall. Na tym dworcu trzeba wysiąść

Pastor Daniel Różański potwierdza: od września w Metropolii spotykać się będzie ok. 200 wiernych, członków Kościoła Zielonoświątkowego Echo. Obecnie zbór prowadzi działalność w Galerii City Meble.

- Cieszy nas fakt, że w dobie „szybkiego życia” ludzie wciąż szukają Boga. Świadomość, że istnieją różne Kościoły chrześcijańskie wciąż rośnie

– mówi pastor. - Przekłada się to na zainteresowanie również naszą społecznością, która umożliwia inną formę wyrażania wiary w Jezusa. Stale rosnąca frekwencja, skłoniła nas do poszukiwań nowej, większej lokalizacji. Tak się złożyło, że w tym czasie Metropolia szukała operatora powierzchni konferencyjnej i tak się dogadaliśmy. Do naszej dyspozycji będzie ok. 1300 m kw., w tym 300 m kw. oddzielnej przestrzeni dla dzieci. Możliwość nauczania biblijnego oraz ułatwianie doświadczania Boga przez dzieci, są dla nas bardzo ważne, dlatego szukaliśmy obiektu z wystarczająco dużym metrażem. Poza niedzielami zamierzamy podnajmować przestrzeń na wystawy czy szkolenia.
Umowa obowiązuje od kwietnia. Obecnie prowadzone są prace adaptacyjne. Przestrzeń zlokalizowana jest na poziomie -1, która dotychczas służyła tymczasowemu wynajmowi, chociażby ostatniej wystawie „Body Worlds”.

Wkrótce kręgielnia i oferta e-sportu

Obecnie dla „Metropolii” priorytetem jest rozwój funkcji rozrywkowo-gastronomicznej. Pod koniec czerwca, wspólnie z partnerami biznesowymi, uruchomiono Stację Food Hall, która zbiera pozytywne opinie i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Działa tam 21 lokali, dodatkowo organizowane są ciekawe atrakcje, np. w formie mini-koncertów. Czy to ostateczna wersja Metropolii, która przetrwa dłużej niż kilkanaście miesięcy? Dyrekcja obiektu jest o tym przekonana.

Stacja Food Hall w Galerii Metropolia w Gdańsku. Wars wita was! Kulinarna podróż w nowej przestrzeni [zdjęcia]

- Otwarcie food hall odbyło w wersji light, a kilka lokali w obrębie tej przestrzeni zostanie uruchomionych do końca września – mówi Mariusz Machnicki. - Kolejną z atrakcji rozrywkowych będzie kręgielnia, która powinna zostać otwarta na przełomie października i listopada. W planach jest również powierzchnia przeznaczona dla miłośników e-sportu oraz powiększenie sali zabaw Honolulu. Jeżeli chodzi o innych najemców, niezwiązanych z branżą rozrywkową, to pragnę poinformować, że na przełomie września i października otwarty zostanie sklep spożywczy sieci Merkus, zlokalizowany na parterze naszego centrum.

Czy pastorowi nie przeszkadza, że o przeżycia duchowe będzie zabiegać w „świątyni” komercji?

- Czy to, że spotkamy się w obiekcie handlowym może przeszkadzać Bogu? Moim zdaniem, nie

– odpowiada Daniel Różański. - Kwestia budynku jest ważna, ale nie najważniejsza. Ze względów finansowych nie stać nas na budowę czegoś od zera. Cieszy nas, że będziemy blisko ludzi, bo lokalizacja jest świetna. Na pewno wniesiemy do obiektu sporo życia i energii.
Przypomnijmy, że w Gdańsku związki wyznaniowe chętnie korzystają z komercyjnych powierzchni. W Manhattanie odbywają się nabożeństwa Kościoła ewangelicznego Gospel Church. Z kolei w Tczewie Zbór Kościoła Zielonoświątkowego zakupił opuszczone przez najemców Centrum Handlowe Echo.

„Dworzec” Metropolia bez alkoholu. Władze miasta wszczęły procedurę cofnięcia najemcom pozwoleń na sprzedaż alkoholu

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie