Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dworzec” Metropolia bez alkoholu. Władze miasta wszczęły procedurę cofnięcia najemcom pozwoleń na sprzedaż alkoholu

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Władze Gdańska wszczęły procedurę cofnięcia najemcom Galerii Metropolia pozwoleń na sprzedaż alkoholu
Władze Gdańska wszczęły procedurę cofnięcia najemcom Galerii Metropolia pozwoleń na sprzedaż alkoholu Karolina Misztal
Najprawdopodobniej już wkrótce w Galerii Metropolia w gdańskim Wrzeszczu alkoholu nie kupimy. W związku ze zmianą statusu obiektu na dworzec, władze miasta wszczęły procedurę cofnięcia najemcom pozwoleń na sprzedaż napojów procentowych.

- Dokonana zmiana sposobu użytkowania obiektu przy ul. Kilińskiego 4 (…) na dworzec kolejowy powoduje, że przedsiębiorców posiadających zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Naruszenie tego przepisu wywoła skutek prawny w postaci wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wydanych przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie omawianego obiektu - zapowiadały już pod koniec marca br. władze Gdańska.

Czytaj: Co ze sprzedażą alkoholu w Galerii Metropolia? Władze miasta czekają na wyjaśnienia od dyrekcji obiektu

Przed podjęciem ostatecznej decyzji urzędnicy zwrócili się z prośbą do dyrekcji Galerii Metropolia o złożenie wyjaśnień, w jakim charakterze mają zamiar prowadzić dalej swój obiekt. Dziś wiemy już, że ich odpowiedź nie pozostawiła władzom miasta wyboru.

- Otrzymaliśmy od zarządcy Galerii Metropolia odpowiedź na piśmie podtrzymującą, że pełni ona funkcję dworca z funkcją handlowo-usługową. W związku z tym byliśmy zobowiązani do tego, żeby wszcząć postępowanie w sprawie cofnięcia zezwoleń na sprzedaż alkoholu - informuje Alicja Bittner z biura prasowego w gdańskim magistracie. - Dotyczy to pięciu punktów, jednego sklepu ze sprzedażą detaliczną i czterech punktów gastronomicznych – dodaje.

Przypomnijmy, zgłoszenie o zamiarze dokonania zmiany sposobu użytkowania budynku Galerii Metropolia z centrum handlowego na dworzec z funkcją handlowo-usługową wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Gdańsku w połowie lutego. Choć do przekształcenia obiektu doszło już na początku marca, pojawiły się wątpliwości, czy w związku z zakazem sprzedaży alkoholu na dworcach, nie powinny zostać cofnięte pozwolenia na handel napojami procentowymi w punktach detalicznych i lokalach gastronomicznych, usytuowanych na terenie placówki. Problem jako pierwsza zgłosiła władzom miasta gdańska radna PO, Beata Dunajewska.

- Jestem przeciwna zakazowi handlu w niedziele, ale prawo - nawet to, z którym mentalnie się nie zgadzamy - jest prawem i należy go przestrzegać. Myślę, że warto przy próbach „ominięcia” przepisów w ten lub inny sposób pomyśleć o wszystkich konsekwencjach - mówiła w połowie marca na naszych łamach radna Dunajewska.

Obecnie zostały już wysłane pisma do poszczególnych przedsiębiorców o wszczęciu procedury cofnięcia zezwoleń.

- Będziemy indywidualnie rozpatrywać każdy z pięciu przypadków w zależności od stanowiska i decyzji podjętych przez poszczególnych przedsiębiorców. Jest to pierwszy taki przypadek w Polsce, dlatego z uwagą będziemy rozpatrywali argumenty stron. Obecnie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, w jakim okresie w danych punktach te procedury się zakończą - mówi dalej Alicja Bittner.

W rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” władze Galerii Metropolia przyznają, że decyzja władz miasta nie jest dla nich zaskoczeniem.

- Byliśmy na to przygotowani. Instruowaliśmy najemców, jakie muszą poczynić kroki w związku ze zmianą sposobu użytkowania obiektu. Dokumenty te zostały im już dawno dostarczone, podobnie zresztą jak do Urzędu Miejskiego - mówi Andrzej Klein, dyrektor Galerii Metropolia. - Co do dwóch najemców posiadamy opinię prawną, która pozwala nam przypuszczać, że w tych dwóch przypadkach koncesja nie zostanie cofnięta. Jeśli chodzi o resztę, to mamy pełną świadomość ewentualnych konsekwencji – dodaje.

Władze obiektu zapewniają też, że z funkcji dworca nie zamierzają się wycofywać. - Od samego początku czuliśmy się dworcem, spełniliśmy wszelkie formalności, żeby nim się stać i nie było to robione „ad hoc”. Decyzja została przemyślana, a przy jej podejmowaniu wzięliśmy pod uwagę ewentualne konsekwencje, takie jak chociażby utrata koncesji na sprzedaż alkoholu - podsumowuje Andrzej Klein.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki