Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płetwonurkowie z kuszami zmorą wędkarzy na jeziorze Dymno

Piotr Furtak
Płetwonurkowie z kuszami kłusują w jeziorze Dymno koło Koczały. Wędkarze z miejscowego koła PZW twierdzą, że bardzo często widzą nurków wychodzących na takie podwodne polowania.

Kilkanaście miesięcy temu udało im się nawet zatrzymać instruktora nurkowania ze Szczecinka, gdy wychodził z jeziora z rybami i z kuszą. Zazwyczaj jednak zatrzymanie kłusownika w płetwach jest bardzo trudne, niemalże nierealne.

- Woda w jeziorze Dymno jest bardzo czysta i przejrzysta - mówi Teodor Rudnicki, prezes Okręgu PZW w Słupsku. - Jest świetna widoczność, która sprawia, że niektórzy nurkowie zachowują się jak rzezimieszki. Problem w tym, że zatrzymanie kogoś na gorącym uczynku to prawdziwa sztuka. Nurek nabija złowione ryby na ostry drut. Przed wyjściem z jeziora wbija go w dno. Gdy zobaczy, że na zewnątrz jest bezpiecznie, wraca po łup.

Skąd zatem wędkarze wiedzą, że w jeziorze grasują kłusownicy?
- Dość często znajdujemy ryby przekłute kuszami - wyjaśnia Ryszard Drzewiecki, prezes koła PZW w Koczale. Wędkarzom czasami udaje się kogoś zobaczyć. Tak było w ubiegłym roku, gdy organizowaliśmy Dzień Dziecka nad jeziorem. Wówczas zrobiliśmy akcję i złapaliśmy płetwonurka z kuszami i rybami.

Dlaczego płetwonurkowie do kłusowania upatrzyli sobie właśnie jezioro Dymno?
- Wpływ na to mają na pewno krystalicznie czysta woda oraz fakt, że kiedy jeszcze jezioro nie było dzierżawione przez PZW, podwodne łowienie ryb było dopuszczalne -uważa Karol Dziemiańczyk, zastępca komendanta człuchowskiej policji, a jednocześnie prezes koła PZW w Człuchowie.

- Oczywiście, aby łowić nurek musiał mieć specjalną kartę łowiectwa podwodnego. Poza tym dopuszczalne jest jedynie łowienie bez butli tlenowych. Niestety, po wprowadzeniu zakazu łowienia podwodnego byli tacy, którzy dopuszczali się kłusownictwa.

Jezioro Dymno jest jedynym akwenem w powiecie człuchowskim, którego dotyczy problem. Jest to spowodowane jego czystością oraz warunkami dla nurków.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki