PKN Orlen podwyższa udział w kapitale Energi o kolejne 10,91 proc. Na koniec listopada będzie miał 91 proc.

MT
Energa w 91 proc. należy do PKN Orlen. Docelowo ma mieć 100 proc.
Energa w 91 proc. należy do PKN Orlen. Docelowo ma mieć 100 proc. mat. prasowe
PKN Orlen podwyższa udział w kapitale Energi o kolejne 10,91 proc. Oznacza to, że, w wyniku wezwania ogłoszonego we wrześniu tego roku, zwiększy swój udział do ponad 90 proc. Docelowo ma mieć 100 proc.

Energa w 91 proc. należy do PKN Orlen

Wezwanie na sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji Energi rozpoczęło się 9 października. Ich cena została ustalona na tym samym poziomie, co w przypadku pierwszego wezwania, czyli 8,35 zł za akcję. Jednocześnie PKN ORLEN podjął działania zmierzające do wycofania Energi z Giełdy Papierów Wartościowych. Ma to na celu maksymalne wykorzystanie potencjału Energi w ramach Grupy ORLEN.

– Działamy zgodnie z planem, konsekwentnie dążąc do wykupu 100 proc. akcji spółki Energa. To inwestycja długoterminowa, o strategicznym dla nas znaczeniu. Mamy pewność, że przyszłość należy do silnych firm o zdywersyfikowanych obszarach działalności. Z determinacją budujemy więc koncern multienergetyczny o mocnych fundamentach, który sprosta wyzwaniom, jakie niosą globalne trendy w energetyce.

– Integracja polskiego sektora energetyczno-paliwowego jest niezbędna, by zrealizować ambitne cele. Chcemy do 2050 roku osiągnąć neutralność emisyjną, a co za tym idzie, objąć pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Nasze działania przyniosą konkretne korzyści całej Grupie ORLEN, jej akcjonariuszom, a także polskiej gospodarce – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Rozliczenie transakcji powinno nastąpić do 30 listopada. W jej wyniku PKN ORLEN zostanie właścicielem akcji Energi stanowiących ok. 90,92 proc. jej kapitału zakładowego oraz ok. 93,28 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

PKN Orlen przejmuje Energę

Wcześniej, w kwietniu tego roku koncern nabył 80 proc. akcji Energi, stanowiących ok. 85 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki. To największa tego typu transakcja na polskim rynku paliwowo-energetycznym. Proces zakupu został zrealizowany w ciągu zaledwie 4 miesięcy.

Na sprzedaż po cenie 8,35 zł za akcję zdecydowali się akcjonariusze posiadający łącznie ok. 80 proc. udziału w kapitale spółki, w tym Skarb Państwa z 52 proc. udziałem w spółce oraz inni akcjonariusze posiadający kolejne 28 proc. udziałów, w tym duża grupa inwestorów instytucjonalnych.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie