Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piwo z Gdańska najlepsze w kraju

Jacek Sieński
Michał Saks, piwowar z zawodu i zamiłowania
Michał Saks, piwowar z zawodu i zamiłowania Przemek Świderski
W XVI Konkursie Piw Rzemieślniczych na Festiwalu Birofilia 2011 w Żywcu pierwsze miejsce w kategorii piw ciemnych warzonych w polskich browarach restauracyjnych uzyskało gdańskie Piwo Brovarnia Ciemne. Na drugim miejscu sklasyfikowano piwo jasne z tego samego minibrowaru Brovarnia.

W Polsce wciąż przybywa browarów restauracyjnych i browarów regionalnych, takich jak w Bielkówku, które stale zwiększają sprzedaż. Od 2009 roku spada tymczasem - o niecałe 2 proc. rocznie - popyt na wyroby wielkich, międzynarodowych koncernów, które przejęły znane polskie browary i ich marki.

Według Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, wzrost cen piwa i spadek jego spożycia wynika m.in. ze zwiększenia akcyzy, podatku VAT i kosztów produkcji. W tym roku wielkość produkcji złocistego napitku ma osiągnąć w Polsce około 34 mln hektolitrów. Ocenia się, że Polacy wypijają go co roku średnio na osobę 95 l. Wyprzedzają nas znacznie Czesi, Niemcy czy Brytyjczycy.

Szymbark: Na Kaszubach znów będą warzyć piwo

- Konkurs w Żywcu należy do prestiżowych, a piwa oceniali znani europejscy eksperci, jak Martin Zuber z Niemiec, Don Jeffrey z Wielkiej Brytanii czy Bruno Reinders z Belgii - podkreśla Michał Saks, piwowar z Brovarni w Gdańsku. - Biorą w nim udział małe browary i amatorzy warzący piwo w domu. W Polsce działają już 23 browary restauracyjne, z których 19 uczestniczyło w konkursie Birofilia.

Ile trzymają trzy piwa?

Podczas konkursu oceniano wyroby pod kątem ich zgodności ze stylem, czyli posiadania cech przypisanych danemu gatunkowi. Nasze piwo wygrało w kategorii piw ciemnych wytrawnych, a pszeniczne zajęło drugie miejsce w kategorii piw bawarskich. Warzymy je w otwartych kadziach, co wydłuża czas fermentacji piwa, ale daje możliwość jego naturalnego klarowania i wpływa na pożądaną wysoką jakość napitku.

Kiedy w słupskim browarze będzie można warzyć piwo

Saks przypomina, że browary regionalne i minibrowary są bardzo popularne w Niemczech. Każdy ma tam swoje ulubione gatunki piw, które się produkuje w lokalnych browarach. W Danii piwo może warzyć i sprzedawać każdy, kto lubi piwowarstwo. Nie obowiązują ograniczenia prawne.
W Polsce nieustannie przybywa minibrowarów, a razem z browarami lokalnymi notują one rocznie wzrost sprzedaży o 30 proc. Konsumenci doceniają wysoką jakość oferowanych przez nie gatunków piwa.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki