Pikselowy Lech Wałęsa

  Pikselowy Lech Wałęsa

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na bocznej ścianie bloku przy ulicy Pilotów 17 na gdańskiej Zaspie, w którym w latach 80. mieszkał Lech Wałęsa z rodziną, powstaje mural (malarstwo ścienne) przedstawiający jego podobiznę. Autorem projektu jest gdański artysta Piotr Szwabe.
  Prace nad portretem o powierzchni 150 m kw. mają zakończyć się do 21 listopada, tak by był gotowy na 25 rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla w grudniu.
  Pomysł takiego uhonorowania gdańskiego noblisty wyszedł od Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016.

  - Portret Lecha Wałęsy będzie pierwszym muralem zaczynającym cały cykl, bo chcemy na Zaspie stworzyć Europejskie Centrum Murali - opowiada Romuald Pokojski z Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016. - Centrum Murali miałoby być gotowe w 2016 roku, ale pierwszy festiwal murali chcemy zrobić już w maju lub czerwcu 2009 roku.
  Twarz Lecha Wałęsy będzie przedstawiona w formie pikseli. Artysta nie chciał malować tradycyjnego portretu.

  - Nie chciałem malować realistycznej twarzy Lecha Wałęsy - tłumaczy Piotr Szwabe. - Estetyka tych pikseli ma być taka bardziej nawiązująca do jego wizerunku niż narzucająca coś. Wałęsa to jedyny Polak, który dostał Pokojową Nagrodę Nobla, a mimo to ma wielu przeciwników, ludzie różnie reagują i dlatego chciałem, żeby ta jego podobizna nie była zbyt dosłowna.

  Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie krytykowali Lecha Wałęsę, zarzucając mu współpracę z SB pod pseudonimiem "Bolek", chcieli nawet, by miasto przeznaczyło specjalne środki na pomoc osobom poszkodowanym przez TW "Bolka". A co sądzą o uhonorowaniu noblisty portretem na bloku, w którym mieszkał?

  - To, że Lech Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, jest faktem i nie ma tutaj czego krytykować - przyznaje Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w gdańskiej Radzie Miasta. - Nie miałem żadnych sygnałów sprzeciwu co do powstawania tego portretu. Mamy za to zastrzeżenia co do innych aspektów przeszłości Lecha Wałęsy, ale to zupełnie inna sprawa.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo