Pieniądze jak deszcz

  Pieniądze jak deszcz

  Kaziemierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Opłaci się być solidnym, konsekwentnym i dobrze realizować projekty. Przekonało się o tym we wtorek kilkanaście samorządów pomorskich, które niespodziewanie otrzymały całkiem niemałe unijne dotacje, o jakie ubiegały się bezskutecznie w latach 2004-2006. Był to nieoczekiwany "deszcz" gotówki.
  Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, dzieląc nadwyżkę funduszy unijnych przewidzianych w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego, przyznało województwu pomorskiemu dodatkowo niemal 11 mln zł. Z kolei Zarząd Województwa rozdał je 12 gminom i powiatom, które nie czekały na unijne dotacje i swe zamierzenia zrealizowały, finansując je z innych źródeł.

  - Rozdzielając te dodatkowe pieniądze, staraliśmy się przekazać je gminom, które do tej pory najmniej korzystały z unijnych dotacji - mówi Jan Kozłowski, marszałek województwa. - Braliśmy też pod uwagę jakość projektu, o dofinansowanie którego gmina wcześniej się starała.
  Do rozdysponowania było 10 796 890,84 zł. Rozdzielono je między gminy: Ustka, Debrzno, Trzebielino, Subkowy, Pszczółki, Starogard Gdański, Bytów, Wicko, Nowa Wieś Lęborska, Tuchomie oraz powiaty bytowski i wejherowski.

  Gmina Pszczółki zamierza wykorzystać przyznaną kwotę na rozbudowę systemu kanalizacyjnego - dowiedzieliśmy się od Hanny Brejwy, wójta tej jednostki samorządowej.
  Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) jest jednym z siedmiu programów operacyjnych, które służyły realizacji Narodowego Planu Rozwoju (NPR) na lata 2004-2006.

  Celem strategicznym ZPORR było tworzenie warunków wzrostu konkurencyjności regionów oraz przeciwdziałanie marginalizacji niektórych obszarów. Na jego realizację województwa otrzymały łącznie w latach 2004-2006 2,9 mld euro. Z beneficjentami z Pomorskiego podpisano w ramach ZPORR umowy o łącznej wartości blisko 744,36 mln zł (106 proc. środków dostępnych naszemu województwu). Pod względem wartości podpisanych umów Pomorskie zajmuje drugie miejsce wśród województw w Polsce.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo