MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki: Całe społeczeństwo dostrzegło już naszą rolę, zadania, rangę i moc! Szkoda, że dopiero w tak dramatycznych okolicznościach

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Fot: Adam Wojnar
System ochrony zdrowia musi być odbudowany na nowych zasadach - apeluje Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. Dziś już nie ma wątpliwości, że państwo bez odpowiedniego zabezpieczenia kapitałowego, infrastrukturalnego i co najważniejsze - kadrowego, nie jest w stanie w sposób efektywny wypełniać roli jako dostawcy usług publicznych.(...) Całe społeczeństwo dostrzegło już naszą rolę, zadania, rangę i moc! Szkoda, że dopiero w tak dramatycznych okolicznościach - czytamy w liście otwartym Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.

LIST OTWARTY PREZYDIUM ORPiP W  GDAŃSKU

Bohater to ktoś kto bez względu na okoliczności dąży do realizacji swoich obowiązków oraz marzeń swoich i innych. To taka osoba, dla której żadna bariera, porażka czy upadek nie jest w stanie zmienić jej zdeterminowanej, bohaterskiej postawy. Określamy w ten sposób kogoś kto słowa i deklaracje przekształca w czyny godne najwyższych pochwał. W czyny, których realizować bałoby się wielu innych… W tym miejscu warto podkreślić, że Wy - Członkowie Samorządu, który wspólnie tworzymy, Pielęgniarki, Pielęgniarze i Położne oraz Położni jesteście bohaterami od zawsze!

Teraz jednak - trwająca w Polsce epidemia COVID - 19 w pełni ukazała ekspozyturę Waszych cnót, pracowitości i niezłomności. Dziś jesteście niezastąpioną częścią wielkiej, białej armii, która pomimo trudności prowadzi regularną wojnę z niewidzialnym wrogiem. To akt patriotyzmu zasługujący na uznanie i szacunek! 

My, Prezydium Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku nie stoimy z boku
Czujemy się w nadzwyczajnym obowiązku wspierać Was w każdym tego słowa znaczeniu. W pierwszej kolejności dokonaliśmy mądrej i bezpiecznej reorganizacji pracy biura OIPiP w Gdańsku tak by pomimo okoliczności wszystkie Wasze sprawy były załatwiane maksymalnie w ciągu 5 dni roboczych. Jesteśmy dla Was! Każdego tygodnia ruszamy w drogę, ponieważ wiemy, jak bardzo potrzebujecie wsparcia w zakresie środków ochrony indywidualnej. W ciągu ostatnich kilkunastu dni pokonaliśmy setki kilometrów aby taką pomoc otrzymało od nas wiele Pielęgniarek i Położnych prowadzących grupowe praktyki, opiekę domową i środowiskową, hospicja domowe etc. Ponadto, nasze Prezydium przyjęło specjalną uchwałę, której celem jest wsparcie finansowe Pielęgniarek i Położnych zarażonych koronawirusem. Obecnie on-line i telefonicznie zbieramy od Was informacje o zapotrzebowaniu na kolejne środki ochrony osobistej oraz inne nurtujące sprawy.

Każdego dnia staramy się zawierać nowe sojusze na rzecz Pielęgniarek i Położnych działających na terytorium naszej Izby. Wspólnie z Ogólnopolskim Związkiem Pielęgniarek i Położnych wypracowaliśmy kanał wymiany informacji dotyczących respektowania warunków pracy i wynikającej z nich struktury wynagrodzeń. Za szczególnie ważny element naszego działania uznajemy ochronę Pielęgniarek i Położnych przed wszelkimi działaniami związanymi z łamaniem praw pracowniczych. W tym miejscu pragniemy podkreślić naszą dyspozycyjność i poczucie odpowiedzialności za respektowanie standardów związanych z Waszą ogromnie trudną pracą. Rozesłaliśmy do Pracodawców oraz umieściliśmy na naszej stronie internetowej komunikat prawny dotyczący BEZPIECZNYCH ZASAD DELEGOWANIA DO INNEJ PRACY.  Przekazaliśmy 25 tys. złotych na prośbę OZZPiP celem zakupu masek HEPA. Komisji ds Pielęgniarek Środowiskowych przekazaliśmy środki finansowe  na zakup tysiąca maseczek. We współpracy z NIPiP oraz Departamentem Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia dystrybuujemy środki ochronne do podmiotów, które pozbawione są innego wsparcia z tytułu swojej struktury funkcjonowania. Obecnie badamy zapotrzebowanie w Domach Pomocy Społecznej.

Ponadto na stronie OIPiP w Gdańsku www.oipip.gda.pl znajdziecie Państwo ważne bieżące informacje oraz dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej, a także psychologicznej.
Korzystając z projektu KLINIKA MATMY umożliwiamy bezpłatne internetowe korepetycje z matematyki, fizyki i informatyki w czasie kwarantanny dla dzieci Pracowników Systemu Opieki Zdrowotnej: http://www.oipip.gda.pl/aktualnosci/773   
Wasze problemy stojące przed Wami i zagrożenia są problemami i zagrożeniami NASZYMI WSPÓLNYMI czyli  Waszego Samorządu Zawodowego. Pragniemy Was zapewnić o naszym nieustannym monitorowaniu sytuacji związanej z epidemią COVID - 19. Jesteśmy gotowi do natychmiastowej reakcji w każdym momencie trwania kryzysu. Jeśli nasze dotychczasowe działania okażą się niewystarczające, będziemy podejmować je w znacznie szerszej skali. Was prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zdrowie Wasze i Waszych bliskich jest bezcenne. 

W ostatnich miesiącach cały świat otrzymał bardzo surową lekcję. Dziś już nie ma wątpliwości, że państwo bez odpowiedniego zabezpieczenia kapitałowego, infrastrukturalnego i co najważniejsze - kadrowego, nie jest w stanie w sposób efektywny wypełniać roli jako dostawcy usług publicznych. System ochrony ludzkiego zdrowia i życia jest jednym z najważniejszych elementów umowy społecznej, wynikającej z Konstytucji RP oraz silnie w nas zakorzenionej kultury chrześcijańskiej. Nie ma wątpliwości, że rzeczywistość, którą znaliśmy uległa całkowitej dezaktualizacji. Musimy dokonać wszelkich starań, aby Pielęgniarki i Położne otrzymały szczególne miejsce w systemie, który będzie trzeba po przejściu tego społeczno - gospodarczego kataklizmu odbudować na nowych zasadach. Całe Społeczeństwo dostrzegło już naszą rolę, zadania, rangę i moc! Szkoda, że dopiero w tak dramatycznych okolicznościach….

Z życzeniami zdrowia i wytrwałości, 

Przewodnicząca Anna Czarnecka z całym Prezydium Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki