Perseidy 2018. Kiedy noc spadających gwiazd sierpień 2018? O...

  Perseidy 2018. Kiedy noc spadających gwiazd sierpień 2018? O której godzinie spojrzeć dziś w niebo? Gdzie będzie można obejrzeć perseidy?

  as, js

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Perseidy 2018
  Perseidy 2018. Kiedy noc spadających gwiazd sierpień 2018?
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Paweł Jędrusik

  Perseidy 2018 - noc spadających gwiazd. O której godzinie spojrzeć dziś w niebo? Na tę wyjątkową noc czekają miłośnicy astronomii, ale nie tylko. Wyjątkowe zjawisko nazywane potocznie nocą spadających gwiazd już w sierpniu 2018. W jakich godzinach będzie najlepiej widoczne i gdzie? Przeczytajcie o nocy spadających gwiazd 2018.

  Perseidy 2018- noc spadających gwiazd  Ludzie podziwiają Perseidy od ponad dwóch tysięcy lat. Czasem ten jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów nazywany jest "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

  Utworzone przez kometę 109P/Swift-Tuttle Perseidy to jeden z największych i najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba.

  Perseidy są obserwowane od około 2000 lat. Pierwsze wzmianki o obserwacjach tego roju pochodzą z Dalekiego Wschodu. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów.


  Noc spadających gwiazd 2018  Wyjątkowe zjawisko astronomiczne, jakim jest noc perseidów w tym roku wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wówczas spadających gwiazd będzie widocznych najwięcej na niebie w Polsce. Dlaczego w tym czasie? Maksimum aktywności perseidów przypada na bezksiężycową noc, tuż po nowiu.

  Najwyższa intensywność roju Perseidów przypada na noc z niedzieli na poniedziałek między godz. 22:00 a 10:00. W tym czasie będzie można zobaczyć aż 110 zdarzeń na 1h obserwacji (czyli 110 spadających gwiazd na 1 godzinę).  Noc Perseidów 2018 będzie wyjątkowa. Dlaczego?  Noc spadających gwiazd w 2018 roku będzie wyjątkowa. Składa się na to kilka czynników:
  • maksimum natężenia roju przypada na dobę po nowiu Księżyca – będzie to jedna z najciemniejszych nocy w sierpniu (światło Księżyca nie zanieczyści obserwacji!);
  • kończą się białe noce, dlatego obserwacje astronomiczne są o wiele ciekawsze. Jednocześnie temperatury są ciągle na tyle wysokie, że nocne obserwacje na wolnym powietrzu nie będą męczące.
  • największe natężenie roju przypada na godziny nocne – zwykle dla Europy są to godziny dzienne.


  Perseidy 2018. Kiedy noc spadających gwiazd sierpień 2018? Mateusz Goj


  Noc Perseidów 2018- gdzie szukać spadających gwiazd?  Meteorów możemy wypatrywać w godzinach wieczornych na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Warunki do obserwacji będą się z każdym dniem poprawiały - aż do 12 sierpnia. Wtedy też przewidziane jest największe maksimum związane z tym rojem.

  Noc Perseidów 2018- gdzie najlepiej oglądać spadające gwiazdy?  Przede wszystkim trzeba wybrać miejsce z dala od miejskich świateł. W tym przypadku najlepsza będzie otwarta przestrzeń, ponieważ niebo nie będzie przysłonięte przez drzewa czy domy, które utrudnią naszą obserwację. Do oglądania spadających perseidów nie potrzeba specjalnego sprzętu.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gwiazdy

  Magda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Ja oglądam w necie tutaj i jest git - są zbliżenia itd i mam gdzieś czy są chmury czy nie
  stream24.com.pl/fafae374

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kapusta

  Jurek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Kapusta, głowa pusta. A moja stara już mi nie daje, co robić, mi ciągle staje....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  7 sierpnia

  Eliza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Już dziś widziałam dwie spadające gwiazdy. Są cudowne

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak fotografować Perseidy

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Jakby ktoś chciał sobie poszerzyć informację i dodatkowo poczytać jak fotografować Perseidy to zapraszam do zapoznania się z poradnikiem, który napisałem....rozwiń całość

  Jakby ktoś chciał sobie poszerzyć informację i dodatkowo poczytać jak fotografować Perseidy to zapraszam do zapoznania się z poradnikiem, który napisałem.
  http://nightscapes.pl/blog/perseidy-2018-gdzie-szukac-na-niebie-i-jak-fotografowac/zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo