PERN ukończył budowę Terminala Naftowego w Gdańsku. Minister Piotr Naimski: Dzięki takim inwestycjom poprawiamy bezpieczeństwo energetyczne

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Od lewej: Wicewojewoda Pomorski, Mariusz Łuczyk, Minister Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Igor Wasilewski, prezes PERN S.A.
Od lewej: Wicewojewoda Pomorski, Mariusz Łuczyk, Minister Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Igor Wasilewski, prezes PERN S.A. Kamil Kusier
Udostępnij:
6 września 2021 roku w Gdańsku uroczyście otwarty został nowy Terminal Naftowy, który zdecydowanie wzmocnił bezpieczeństwo energetyczne Polski w obszarze ropy naftowej. Klienci PERN mogą już w pełni korzystać z możliwości terminala, bowiem do eksploatacji trafił ostatni zbiornik wykonany w ramach II etapu rozbudowy. W ciągu ostatniego roku nad Bałtykiem powstał aż 600 tysięcy m3 nowych pojemności, a możliwości składowe PERN tylko nad polskim morzem wzrosły do blisko 2 milionów m3.

Jak informuje Katarzyna Krasińska z PERN S.A. w zeszłym roku polska baza surowcowa powiększyła się o blisko 500 tysięcy m3 nowych pojemności na ropę naftową zlokalizowanych u wybrzeży Bałtyku. - W Bazie Gdańsk zakończyła się budowa dwóch stutysięczników, a kilka miesięcy później Terminal Naftowy w Gdańsku powiększył się o 4 zbiorniki o łącznej pojemności 345 tysięcy m3. Nowy zbiornik kończy etap rozbudowy Terminala Naftowego w ramach programu Megainwestycji. Program wynika z przyjętej przez Radę Ministrów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym, ujęty jest również w strategii PERN - dodała rzecznik spółki.

Otwarcie Terminala Naftowego w Gdańsku zainicjował minister Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

- To bardzo miły moment, kiedy po długim czasie, bowiem po niemalże 2,5 roku spotykamy się tutaj, w miejscu Terminala Naftowego w Gdańsku. Dzięki takim inwestycjom, takim jak rozbudowana terminala znacznie poprawimy bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do Polski. Wydanych zostało prawie 800 milionów złotych, pojemności, które w tej chwili są oddawane pozwalają PERN-owi w skuteczny sposób zapewnić bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do Polski. PERN kontynuuje serię dużych strategicznych inwestycji. Terminal Naftowy w Gdańsku to jedna z nich. Warto nadmienić chociażby przygotowania do budowy drugiej nitki rurociągu, który połączy Gdańsk z Płockiem - podkreślił minister Piotr Naimski i dodał:

- Wszystkie te inwestycje zawarte są w uchwale rządu, która została przyjęta w 2017 roku i konsekwentnie ten plan jest realizowany. Cieszę się, że pomimo koronawirusa harmonogram inwestycji nie został zakłócony. To sukces PERN, ale i wykonawców, którym z tego miejsca chciałbym szczególnie podziękować. Nasze rafinerie mogą zamawiać różne gatunki surowca i wybierać najbardziej korzystne oferty, wykorzystując nowe możliwości magazynowania. Będzie też łatwiej zaradzić nieprzewidzianym przerwom w dostawach.

Następnie głos zabrał Wicewojewoda Pomorski, Mariusz Łuczyk, który podkreślił, że oddana do użytku inwestycja tj. Terminal Naftowy w Gdańsku znacząco wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski.

- Ponad 4 miliony m3 możliwości składowania ropy naftowej, ponad 2 miliony m3 paliw płynnych, to potężny potencjał, który zawdzięczamy polskiemu rządowi i spółce PERN. Spółce, która bardzo dużą wagę przykłada też do spraw związanych z ekologią, co dzisiaj jest niezwykle ważne. Cieszę się, że na Pomorzu, w Gdańsku powstaje taka infrastruktura, liczymy na kolejne inwestycje, które jeszcze bardziej wzmocnią pozycję Pomorza i wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju - powiedział Mariusz Łuczyk, Wicewojewoda Pomorski.

- Terminal Naftowy w Gdańsku to sukces nas wszystkich. Chciałbym przy okazji naszego spotkania wspomnieć dwie osoby, których nie ma już dzisiaj wśród nas, a bez których ta inwestycja nie byłaby możliwa. Mam tu na myśli śp. Tadeusza Zwierzyńskiego, wiceprezesa PERN do spraw technicznych oraz śp. Andrzeja Andrusiewicza, kierownika projektu, którzy zmarli w skutek zachorowania na COVID-19. To dzięki ich wiedzy technicznej i zaangażowaniu ten projekt mógł zostać ukończony i oddany do użytku - powiedział Igor Wasilewski, prezes PERN S.A. i dodał:

- Chciałem powiedzieć, że dotrzymujemy słowa - realizujemy nasz flagowy program Megainwestycji, efektywnie i terminowo oddajemy do eksploatacji kolejne projekty, z których każdy ma wpływ na bezpieczeństwo energetyczne. Zakończenie tej inwestycji oznacza, że nad morzem dysponujemy obecnie prawie 2 milionami m3 pojemności zbiorników na ropę naftową, tym samym spełniamy oczekiwania klientów PERN, dla których transport drogą morską jest coraz bardziej istotny.

Jak podkreślił Mateusz Radecki, wiceprezes PERN S.A. celem tej inwestycji jest przygotowanie się na nadchodzące wyzwania rynku zarówno petrochemicznego, jak i paliwowego. PERN S.A. chce obsługiwać dokładnie takie mieszanki, jakie dadzą największą wartość dla klientów spółki, tak by teraz oraz w czasie przejściowym wprowadzania nowych technologii, możliwie najlepiej wypełniać naszą rolę w systemie energetycznym.

Jako ostatni głos zabrał Krzysztof Figat, prezes Polimex Mostostal S.A., który podkreślił przede wszystkim, że inwestycja w całości została zrealizowana przez polskie firmy, podobnie jak blacha na wykonanie zbiorników, która niemalże w całości pochodziła z polskich hut.

11 zbiorników w gdańskim porcie

Jak informuje Katarzyna Krasińska, rzecznik prasowy PERN S.A. nowe pojemności magazynowe TNG pozwolą na jeszcze bardziej efektywną obsługę tankowców zawijających z ropą do Naftoportu oraz zwiększą możliwości separacji różnych gatunków ropy naftowej. Oznacza to dywersyfikację dostaw ropy naftowej dla krajowych rafinerii, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne kraju w zakresie ropy i paliw.

Terminal Naftowy PERN w Gdańsku znajduje się bezpośrednio na zachodnim brzegu Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym w Gdańsku. Obecnie w skład Terminala Naftowego wchodzi 11 zbiorników, których łączna pojemność wynosi aż 765 tysięcy m3, a także rurociągi zewnętrzne i wewnętrzne na ropę naftową, oczyszczalnia ścieków, pompownie ropy, systemy przeciwpożarowe oraz pełna infrastruktura z drogami, siecią kanalizacyjną i elektryczną.

Ostatni zbiornik II etapu rozbudowy Terminala Naftowego w Gdańsku

Ostatni, nowy zbiornik o pojemności 45 tysięcy m3, został wybudowany wraz z infrastrukturą towarzyszącą, która jest niezbędna do jego eksploatacji. Jak informuje PERN S.A. prace budowlane mogły się rozpocząć dopiero po usunięciu niezinwentaryzowanej wcześniej kolizji podziemnej, w postaci historycznego wzmocnienia nabrzeża gdańskiego.

Magazyn jest stalowym naziemnym walcem, z dachem pływającym, wyposażonym w systemy nadzorujące poziom napełnienia i temperatury ropy, a także systemy przeciwpożarowe i rozwiązania zapobiegające niekontrolowanemu rozlewowi, w postaci dodatkowej osłony

Zbiornik został wyposażony w monitoring szczelności dna z zabezpieczeniem wód gruntowych przed skażeniem, układ detekcji węglowodorów, sygnalizacji pożaru i układ pomiarowy poziomu ropy, jej gęstości i temperatury oraz położenia dachu.

- Bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne od samego początku - pierwszego wbicia łopaty. Przez cały okres realizacji tego projektu, mimo bardzo dużej skali i natężenia robót, nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń wypadkowych na placu budowy. Budowa została również zauważona i doceniona przez zewnętrznych ekspertów i w 2019 roku zajęła I miejsce w konkursie "Buduj bezpiecznie", organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy - powiedziała Katarzyna Krasińska, rzecznik prasowy PERN S.A.

Projekt zbiorników rozbudowy Terminala Naftowego w Gdańsku wykonał PGNiG Gazoprojekt S.A., zaś inwestycję zrealizowało konsorcjum Naftoremont - Naftobudowa Sp. z o.o., jako lider i Przedsiębiorstwo Agat SA, partner konsorcjum. Inżynierem budowy zbiorników TNG był Bilfinger Tebodin Poland Sp. z o.o.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rezun-one
Co oni się tak prężą przy tej Gomółkowsko- Gierkowsktej inwestycji. Fakt, że III PR nie było stać na nic takiego, co PRL postanowiło wybudować, po 20 latach istnienia. Postanowiło i wybudowało. Teraz Obajtek to zaczyna rozwalać.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie